تاریخ درج خبر : 1394/12/10
کد خبر : ۵۳۶۰۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -
ایمان اشکوه:

7 اسفند؛ مرگ سیاسی 3 اسطوره کهگیلویه بزرگ(1)

سایت استان: ایمان اشکوه

دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان کهگیلویهه بزرگ با پیروزی عدل هاشمی‌پور به پایان رسید.

پیروزی که تقریبا قابل پیش‌بینی بود اما نه با 14 هزار اختلاف آرا در مقابل برجسته‌ترین شخصیت سیاسی شهرستان کهگیلویه پس از انقلاب.

سید محمد موحد با 20 سال حضور مداوم در مجلس شورای اسلامی لقب سناتور را از مردم هدیه گرفت و این حضور بیست ساله به قدری به موحد کاریزما اعطا کرد که همیشه مردم کهگیلویه از داشتن چنین شخصیتی احساس غرور می‌کردند. موحد که در رفع مشکلات شخصی مردم بسیار توانمند بود به واسطه همین مسئله بین عده زیادی از مردم این شهرستان و حتی خارج از شهرستان محبوب شد، مردم کهگیلویه در تمام مدت نمایندگی ایشان هیچ وقت درخواست های عمومی از وی نداشتند و تمام درخواست ها به اعطای وام کم درصد، مشغول کردن جوانان در ادارات و  رفع کدورت‌های محلی بین خانواده‌ها خلاصه می‌شد.

دوری 8 ساله وی از کهگیلویه باعث شد تا کم‌کم مردم وی را فراموش کنند، اما عملکرد ضعیف بزرگواری در این دوره 8 ساله حاج آقا را به قدری وسوسه کرد تا خاطره تلخ حضور احمدی‌نژاد در دهدشت و شعار مردم علیه او را فراموش کند و دوباره سودای حضور در زادگاهش را در سر بپروراند.

این دوری 8 ساله از کهگیلویه همزمان شد با رشد سریع عدل هاشمی در کهگیلویه و این رشد سریع با محبوبیت وی بین عموم مردم همراه شد.به کارگیری عده زیادی از جوانان بیکار و تحصیل کرده در جای جای این شهرستان به صورت پاره‌وقت و تمام‌وقت چنان تأثیرگذار بود که در انتخابات اخیر، موحد در زادگاهش آرایی برابر با عدل هاشمی کسب کرد و هاشمی مزد به کارگیری جوانان بیکار را در امورات عمرانی در انتخابات گرفت؛ هرچند که این به کار گیری‌ها عموما پاره وقت بوده و جز مسکنی کوتاه مدت برای جوانان نبود. محبوبیت هاشمی باعث شد که سردار قسم جلاله‌اش را فراموش کند و به عرصه انتخابات وارد شود و با موحد (رفیق سابق اما دشمن در انتخابات) به رقابت بپردازد. موحد هم که بارها از عدم حضورش در انتخابات کهگیلویه خبر داده بود قول و قرارهایش را فراموش کرد و با هاشمی که چند ماهی فعالیت انتخاباتی و جدی خود را شروع کرده بود، وارد رقابت شد.

دو شخصی که روبروی همدیگر قرار گرفتند با سبک مشابه در تفکر، ایدئولوژی و نوع نگاه به انتخابات، تبلیغات و حتی به کار گیری پول در تبلیغات خود را پیروز قطعی انتخابات می‌دانستند، اما میان این دو یک تفاوت وجود داشت که می‌توان پیروزی هاشمی را ناشی از آن دانست.

محمد موحد با 16سال سابقه نمایندگی مجلس در کهگیلویه اصلا نتوانست در پروژه های کلان عملکرد موفقی داشته باشد و در کارهای عمرانی و حتی سیاسی ضعیف عمل کرد و  سابقه ای درخور دفاع برای خود ایجاد نکرد.

نگارنده معتقد است بیش از 70 درصد از 44 هزار  رای کسب شده توسط آقای موحد متعلق به کسانی است که در این سال ها مورد لطف شخصی آقای موحد قرار گرفته اند، بارز ترین نقطه قوت ایشان.

محمد موحد با شکست مقابل یک اصولگرای سنتی و هم فکر خود مطمئناً دیگر جایگاه سیاسی مانند 24 سال گذشته را ندارد و با توجه به سن بالایشان دیگر توان بازگشت به قدرت را نخواهد داشت و بر همگان مشخص است که انتخابات 7 اسفند 94 مرگ سیاسی مهم ترین شخصیت سیاسی شهرستان کهگیلویه را رقم زد.

این بار نه لاهوتی و نه منطقیانی در کار بود؛ یک هاشمی از جناح خودی و یک کامرانی بی نام و نشان که تا 20 روز پیش کمتر کسی نام وی را شنیده بود. شکست در مقابل کاندیدایی که می توان او را از لحاظ سیاسی شبیه به وی دانست کار سیاستمدار کهنه کار کهگیلویه ای را تمام کرد؛ موحد مقابل اصلاح طلبان هیچ وقت شکست نخورد بلکه طعم تلخ شکست را پس از 28 سال از همفکران ،هواداران و لیدرهای دهه های قبل خود چشید.

همان طور که آمیراحمد تقوی گفته بود موحد با حضورش در این انتخابات دست به خودکشی سیاسی زد، و با قرار گرفتن مقابل پدر معنوی و فرزندش حمایت عده زیادی از مردم را از دست داد.مردم کهگیلویه هاشمی تونل ساز را به موحد کار چاق کن ترجیح دادند و به عمر سیاسی و طولانی حاج سید محمد موحد پایان دادند تا یکی از 3 اسطوره سیاسی کهگیلویه عملا عمرش به پایان برسد.

ادامه دارد…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  نمیدانم تاچقدربایدبه فکرتخریب همدیگرباشیم امادکترتاجگردون شب وروزتلویزیون حرف سیاسی میزنددرصورتیکه مردم استان به کارگری درشهرستانهای دیگرمشغولند.عدل هاشمی بنده خداکه ………………امابه تمام مقدسات اسلام قسم، مردی مانندموحددرهیچ منطقه ی لرزبانی درست نخواهدشد.چنان که بچه های این استان درجاهایی مشغول هستندبه واسطه ایشان بوده.امابرادرعزیزظرفیت وتوان استان مابرای کارهای عمرانی بی فایده است.حداقل کارموحداین بودکه هرجای ایران می رویدبچه های خوب استان به واسطه سیدمحمدموحدمشغول شده اند

 • از چرام گفت:

  خوب نوشتی برادر

 • کهگیلویه بزرگ گفت:

  ما چپ و راست نمیخوایم کسی رو میخوایم ک باعث پیشرفت کهگیلویه بشه … ن مث آقایون سابق ک فقط کار شخصی انجام دادن… سردار سازندگی چیزی از تاجگردون کم نداره همه خواهند دید… درود بر سردار سازندگی

  • ناشناس گفت:

   کاش حداقل معنی کار شخصی و عمومی را می دانستیم کاش به وظایف و اختیارات نماینده مجلس آگاه بودیم کاش یکم بینش داشتیم

 • ایرانمهر گفت:

  این شهرستان نه به سیاستمدار و نه به کار راه انداز نیازی ندارد؛ همینطور به روحانی و نماینده روحانی؛ دوای دردش سرمایه است و سرمایه گذار… کهگیلویه رنسانس سیاسی نمی خواهد؛ انقلاب صنعتی می خواهد. فکر می کنم انتخاب آقای عدل هاشمی می تواند بهترین انتخاب مردم کهگیلویه در همه ادوار باشد.

  • ناشناس گفت:

   خنده دار بود وبا تعصب

   • kianoosh گفت:

    اینقدر جو گیر نشو هیچکس از جیبش واسه کهگیلویه سرمایه گذاری نمیکنه دعا کن که بودجه کهگیلویه را مثل جاده اصفهان به باد ندن

    آقایون اگه پول دارن واسه خرید ماشین یه میلیارد ی واسه بچه هاشونه به کهگیلویه و مردم محرومش چه ربطی داره

 • بهلول گفت:

  با اجازه از روح جناب سعدی علیه الرحمه میخواهم با استفاده از یک بیت شعر او خطاب به جناب منطقیان بگویم ، تطاولی که تو کردی به دوستی بامن … من آن به دشمن خونخوار خویش نپسندم .

 • ناشناس گفت:

  باید لاهوتی و منطقیان را برای همیشه از کهگیلویه بزرگ بیرون کرد . تمام عامل بدبختی اصلاحات به منیت و خودخواهی این دو نفر بر می گردد. باید خودشون دیگه اصلا روشون نشه توی دهدشت بمونن لااقل بروند یک روستای خیلی دور و خودشون را گم و گور کنند.

 • دهدشتی گفت:

  منطقیان نابودتر از موحد شد .

 • حسین گفت:

  ما نماینده اصلاح طلب میخوایم مث کاندید گچساران

 • ناشناس گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…لاهوتی ومنطقیان ب باز نشستگی سیاسی نایل شدن

  • ناشناس گفت:

   نوسیده محترم کمی بغض و بدبینی را کنار بزن کارهای عمومی بزرگواری را ببین و بعد مقاسیه کن با آن شخصیت به قول خودت برجسته ببین ضعیف بوده یا نه ( شهرستان شدن چرام و لیکک و لنده و انجام تشریفات شهرستان دیشموک ….و بخش های که به وجود آمد ) گاز رسانی و آب رسانی به حومه غربی -جاده سادات که مختص یک قوم و یک گروه نیست کل شهرستان برای سفر به مرکز استان از آن استفاده می کنند ( اگر منظور حضرت عالی آن باشد که شخص خاصی را سلطان نکرد -عده خاصی را سرور مردم قرار نداد – بله ضعیف عمل کرد )

پربازديد