تاریخ درج خبر : 1394/12/10
کد خبر : ۵۳۶۰۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

کاهش 9 درصدی مشارکت مردم استان در انتخابات 7 اسفند

کهگیلویه و بویراحمد بار دیگر حماسه ای جاوید آفرید و مردم استان با مشارکتی پرشور و ۸۰ درصدی در انتخابات، روزی تاریخی را در شناسنامه پر افتخارشان رقم زدند.

کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۷۰۰ هزار نفر جمیت، دارای سه حوزه انتخابیه است و سه کرسی در مجلس شورای اسلامی دارد. ۴۱۳ هزار نفر از افراد واجد شرایط در این انتخابات شرکت کردند که ۸۰درصد از واجدین شرایط را شامل می شود.

امسال در انتخابات هفتم اسفند از حوزه بویراحمد و دنا غلام محمد زارعی برای بار دوم با ۴۸ هزار و ۸۱۶ رای به خانه ملت در بهارستان راه یافت. تعداد آرای ماخوذه در این حوزه انتخابیه ۱۸۰ هزار و ۹۵۱ رای بود.

زارعی در این انتخابات مورد حمایت حزب اعتدال و توسعه و صدای ملت قرار گرفت و توانست از ستار هدایت خواه کاندیدای ائتلاف اصولگرایان پیشی گیرد. او در دوره قبل در نهمین دوره انتخابات مجلس که در اسفند سال ۱۳۹۰ برگزار شد، با کسب ۸۰ هزار و ۵۶۴ رای به مجلس راه یافته بود.

در حوزه انتخابیه کهگیلویه، چرام، بهمئی و لنده نیز عدل هاشمی کاندیدای مستقل متمایل به اصولگرایان به مجلس راه یافت.

تعداد آرای ماخوذه در این حوزه انتخابیه ۱۳۸ هزار و ۹۶ رای بود که عدل هاشمی ۵۹ هزار و ۱۳۰ رای در این حوزه کسب کرد.

در این حوزه انتخابیه محمد موحد یکی از رقبای جدی بود که ۴۶ هزار و ۸۴۰ رای کسب کرد و از حضور در مجلس شورای اسلامی باز ماند. موحد سابقه نمایندگی چهار دوره مجلس را در این حوزه و حوزه بهبهان در کارنامه خود دارد.

در حوزه انتخابیه گچساران و باشت نیز غلامرضا تاجگردون کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان، حزب اعتدال و توسعه و صدای ملت با کسب ۶۶هزار و ۳۵۰ رای از مجموع ۹۰ هزارو ۷۵۸ رای ماخوذه به عنوان نماینده این حوزه برای بار دوم به بهارستان راه یافت.

غلامرضا تاجگردن در دوره قبل در این حوزه ۳۴ هزار و ۹۷۶ رای کسب کرده بود.

در نهمین دوره انتخابات مجلس که در اسفند سال ۱۳۹۰ برگزار شد، میزان مشارکت مردم استان ۸۹.۹۶ درصد بوده که در آن دوره غلام‌محمد زارعی از حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا با ۸۰ هزار و ۵۶۴ رای، غلام‌رضا تاجگردون از حوزه انتخابیه گچساران و باشت با ۳۴ هزار و ۹۷۶ رای و در حوزه انتخابیه کهگیلویه، لنده، چرام و بهمئی سیدعلی محمد بزرگواری نیز ۶۲ هزار و ۴۸۵ رای به بهارستان راه یافته بودند.

در انتخابات مجلس خبرگان در حوزه انتخابیه کهگیلویه و بویراحمد نیز آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی با کسب اکثریت آرا برای بار دوم به عنوان نماینده مردم در مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد.

آیت الله ملک حسینی در این حوزه ۳۲۸ هزار و ۸۶۴ رای کسب کرد و به مجلس خبرگان راه یافت. سید محمد کاظم موسوی نسب دیگر نامزد انتخابات خبرگان رهبری این استان نیز ۳۶ هزار و ۸۸۱ رای کسب کرد.
مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد