تاریخ درج خبر : 1394/12/10
کد خبر : ۵۳۶۱۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -
علی عابدی

«فقر؛ پیروز انتخابات کهگیلویه»

سایت استان: علی عابدی

عقلای دنیا به این نتیجه رسیده اند که برای پیش بردن جامعه در همه ابعادش، می بایست مردم به لحاظ اقتصادی و فرهنگی در طبقه متوسط قرار گیرند، زیرا این طبقه متوسط است که انسانهای اخلاق مدار، هنرمند، روشنفکر و صنعتگر می سازد.
تمام تلاش اروپای غربی نگه داشتن کشور روی جلگه حاصلخیز طبقه متوسط است،
انگشت شمارند کسانی که از طبقه پایین موجبات رشد جامعه را فراهم کنند، شعر بخوانند، خلاقیت نشان دهند و جزو پیش برندگان جامعه قرار گیرند.
اما اینجای ایران و در استان ما بیش از 133هزار نفر تحت پوشش کمیته امداد، 59هزار زن سالمند محتاج کمک، 12هزار نفر تحت پوشش بهزیستی که حدود یک سوم این افراد در شهرستان های کهگیلویه بزرگ قرار دارند. به همراه کرمانشاه و ایلام و خراسان شمالی امار بالای بیکاری کشور را داریم. 50درصد جوانانمان و یک سوم دانشجویان بیکارند.بیش از 26هزار نفر امار رسمی بیکاری که از این تعداد بالای 30درصد آن مربوط به کهگیلویه بزرگ است. از هر هفت ازدواج در منطقه یاد شده یکی در حال طلاق گرفتن است. در سال گذشته پای یک سوم همین مردم به نیروی انتظامی و دادگستری باز شده است. جهل و فقر و قومیت گرایی دوباره دست به دست هم داده تا راه را بر عقلانیت در این بخش از جغرافیای کشور ببندد. شوربختانه انتخابات اخیر نشان داد که قیمت همین مردم زیر آوار، تا 5هزار تومان پایین آمد. خرید آرای مردم به جایی رسید که سه متری صندوق های رای، فضای معامله بر همه چیز مسلط شود. تصورم براین است مردم احساس می کنند تمام روزنه ها بسته شده است و تنها راه نجاتشان از این دالان تاریک دلخوش کردن به تقدیر و روزمرگی باشد. شاید مردم به باور قلبی شان رای ندادند بلکه به بدبختی هر روزه خود رای دادند. اما این اشتباه سخت راهی جز تحمل چهارساله ندارد. از قافله مجلس قدرتمند و اصلاح طلب عقب ماندیم. نداشتن خرد جمعی در میان تحصیل کردگان کهگیلویه باعث شده دوباره در آفساید قرار بگیریم
دمیدن افراد غیر مسئول در آتش خفته قومیت گرایی و غبار پلشت منفعت طلبی در بخش مرکزی کهگیلویه فضا را بر مردم تنگ خواهد کرد. فقر یکبار دیگر اوج خواهد گرفت و فریب دوباره جای حقیقت را اشغال خواهد کرد تا معادله فقر- خواهش و ارزو-فقر مجدد، مسئله عقب ماندگی را حل نشده باقی بگذارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • زاپاتا گفت:

    هواداران یکی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر دهدشت که به نظر می آید نخبه ای علمی باشد در هنگام رای گیری سال 92 به مردم سیم کارت میدادند.. این تفکر در نخبگان علمی ما هم رسوخ کرده است و قابل تأمل.

  • ناشناس گفت:

    چه بگم. حرفی دیگه نمونده که بگم. ..

  • شیخ ممو 2 گفت:

    جای تاسف است که تحلیلگر بزرگوارمردم عزیز را به دلیل عقده ناشی از باخت سیاسی مشتی افراد فقیر آن هم بشکل فقر فرهنگی خطاب می کند اگر شما در حصار تنگ جناحی گرفتار ی عامه مردم به فکر برون رفت از بن بست ترقی منطقه تصمیم گرفتند و با قاطعیت هم انتخاب نمودند وبه نظر می رسد خیلی بهتر از خواص و به ظاهر روشنفکران انتخاب نمودند چرا که فردی را انتخاب کردند که بارها امتحان پس داده بود آن هم با نمره عالی و انتخابی نبود که آنی وبدون از تعقل فقط جناحی باشد با وجدان خود خلوت کنید ببینید گزینه اجماع چه توانمندی داشت که تعصب آنرا دارید خط وجناح درد مردم ما را دوا نمی کند لطفا به انتخاب اکثریت احترام

پربازديد