تاریخ درج خبر : 1394/12/13
کد خبر : ۵۳۶۳۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -
صیدال رامیان:

محیط زیست؛ کاندیداها و طرفداران

سرانجام انتخابات مجلس دهم با همه ی فراز و فرودهایش به پایان رسید و تنور داغ بحث و جدلها و وعده ها به آینده ای دیگر موکول شد اما منتخبین و رقبا برای مسایل و بحرانهای محیط زیستی نه برنامه ای داشتند و نه چیزی گفتند ،همزمان انتخابات جوایز اسکار نیز برگزار گردید و منتخب اول بازیگری لؤناردو دی کاپریو پس از دریافت جایزه فقط از بحران محیط زیست و لزوم توجه به این مقوله سخن گفتند .
روز جهانی حیات وحش فرصتی برای گرامیداشت اشکال بسیار زیبا و متنوع حیات وحش جانوری گیاهی و بالا بردن سطح آگاهی مردم در زمینه مزایای حفاظت از آنها است. همچنین این روز نیاز ضروری ما را برای برداشتن گامی جهت مبارزه با جرایم حیات وحش در حوزه‌های اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی یادآور می‌شود.حیات وحش میراثی ارزشمند است و به جنبه‌های زیست‌محیطی، ژنتیکی، اجتماعی، اقتصادی، علمی، آموزشی، فرهنگی، تفریحی و زیبایی‌شناسی توسعه پایدار و رفاه انسانی کمک می‌کند. به این دلایل همه کشورهای عضو نظام ملل متحد و دیگر سازمان‌های بین‌المللی و همچنین جامعه معدنی، سازمان‌ها و افراد غیردولتی برای مشاهده و درگیر شدن به این جشن جهانی حیات وحش دعوت شده‌اند.شعار سال 2016 این جشن “آینده حیات وحش در دستان ماست” هست و تمرکز اصلی مبارزه‌های جهانی روی فیل‌های آفریقایی و آسیایی است.موضوع ” آینده حیات وحش در دستان ماست” ارتباط تنگاتنگ حیات وحش، مردم و توسعه پایدار را تقویت می‌کند.حیات وحش میراثی است که بشر آن را از نسل‌های پیشین خود به امانت گرفته و به نسل‌های آینده سپرده می‌شود.
سوم مارس معادل 13 اسفند ماه خورشیدی روز جهانی حیات وحش نام‌گذاری شده است.
جهان در بحران افزایش مصرف ناشی از افزایش جمعیت و تولید انبوه زباله ها و آلودگیهای شیمیایی و فیزیکی و …. در حال سقوط و غرق شدن است و هر روز بشر در این مولودهای خویش فروتر می رود و گرفتاریها و مصایب ناشی از این مصرف گرایی شکوه و هیمنه ی بیشتری پیدا می کند و سردمداران جهان اقدام به برپایی انواع نشستها برای بازگشت به عقلانیت حفظ و استفاده از منابع طبیعی می کنند. آخرین این نشستها در ماههای اخیر در پاریس برگزار گردید که خوشبختانه به جهت بالا بودن سواد محیط زیستی مردمان این سرزمین رسانه های ملی یا میلی نیازی به برونداد آن نداشتند.شاید چنین تشخیص داده شد که افکار و عملکرد ما در خصوص محیط زیست فراتر از تراوش ذهن برگزارکنندگان چنین نشستهایی است.!!!!!!!!

خوانندگان این سطور قطعا انسانهای خردمندی اند و نیک می دانند که جهان در شرایط بسیار بد محیط زیستی قراردارد و بدتر ازهمه جای آن منطقه ی خاورمیانه به جهت نا بسامانیهای ناشی از جنگهای خانمان سوز مذهبی و قومی در بحران انسانی و زیستی به سر می برد.و شوربختانه آثار این فجایع به صور گوناگون در کشور ما و در استان ما پدیدار شده است.استان ما که زمانی گل سرسبد زاگرس بود در سالهای اخیر به جهت بی تفاوتی مردم و مسؤلین در حفظ گونه های گیاهی و جانوری و جنگلهای چند هزار ساله در وضعیت بسیار بدی به سر می برد.
جنگلهای انبوه درختان با عبور جاده های غیر کارشناسی ، خطوط برق فشار قوی ، لوله کشیهای آب و گاز ، آتش سوزیها ، تصرفات محلی ، چرای بی رویه دامداریهای غیراقتصادی بدون تعادل دام ومرتع ، سوخت و تهیه ی ذغال و آفات و …. بدون زادآوری نفسهای آخر را می کشند و در شرایط اسفناکی به سر می برند.سایر گونه های گیاهی نیز به علل فوق و بحث خوراکی رو به انقراض اند و یا منقرض گردیده اند.
منابع آبی به جهت نبود بارشهای مناسب و کاهش پوشش گیاهی و جولان انسان با دام و ماشین و سفت شدن سطح خاک و در نتیجه کاهش نفوذ آب به لایه های نگهدارنده آب زیرزمینی کاهش زیانباری داشته است و شرایط بحرانی را در پی خواهد داشت.برداشتهای بی رویه و استفاده ی غیر علمی از آب چه در کشاورزی و چه در مصارف صنعتی و خانگی همگی این بحران بی مبالاتی را افزایش داده است و این مایع حیات بخش در سراشیبی نابودی است.
حیات وحش به خاطر هوا و هوس مشتی جانور انسان نما به نام شکارچی و کوتاهی متولیان به راحتی در آستانه ی انقراض همه ی گونه هاست و چنانکه مشهود است فروشگاههای شکار در شهر ما بیش از کتابفروشیهاست و این افتخاری است که نصیب هرملتی نمی شود. در مدارس مان نیز همه چیز آموزش داده می شود به جز مسایل مربوط به حفظ و نگهداری این میراثهای ملی و جهانی .
تولید و پخش زباله: امروزه هر کجای این سرزمین که پا می گذاریم با انبوهی از پسماندهای مصرفی آدمیان مواجه می شویم که خود سالها فراتر از عمر ما در محیط ماندگارخواهند بود.در واقع هر کدام از ما با رها کردن و جا گذاشتن زباله های خویش به این بحران کمک می کنیم و شدت آنرا زیادتر می کنیم.با این کارهای ناپسند که هیچ نشانی از آداب باستانی و ملی و دینی ما ندارد زوال و فنای این دیار را شتاب می بخشیم و قطعا لعن ونفرین آیندگان را برای خویش به جان می خریم .از کوچه و محله و شهر و دیارمان تا کنار چشمه ها و رودها و نوک قله های 4000 متری در این کار پخش زباله مسابقه برگزار می کنیم و از تمیزی و بهداشت اروپا و آمریکا ستایش می کنیم غافل از اینکه آنها زود فهمیدند که این چنین فجیع به کشتن خود بر نخیزند.
آموزش : کشورهای توسعه یافته به درستی به اهمییت محیط زیست پی برده اند و در تلاشند که بین انسان و محیط زیست تعادل برقرار نمایند و در واقع یکی از شاخصهای توسعه یافتگی رفتار محیط زیستی است ولی ما هنوز خود ومسؤلین در خواب خوشی به سر می بریم و هیچ گونه آموزشی در مهد کودکها و مدارس در این خصوص برنامه ریزی نمی شود علیرغم اینکه در همه ی زمینه های دیگر از جمله مسایل نظامی آموزش داریم. ما هنوز از ماشینهای با تکنولو‍ژ‍ی مدرن پوست میوه و تخمه و پاکت چیپس و پفک وووو به بیرون پرتاب می کنیم و ته سیگار و آدامس خود را نیز در خیابان تف می کنیم.و میزان سطح اقتصادی و فرهنگی خود را به نمایش می گذاریم.
شعور سیاسی و محیط زیست: ما در انتخابات اخیرعملا نشان دادیم که محیط زیست مظلومتراز هر چیز دیگری است و اصلا چیزی به این مضمون وجود خارجی ندارد.تمام کاندیداها و طرفداران محترم نشان دادند که برای محیط زیست و منابع طبیعی همانند متولیان سازمانهای ملی و استانی مربوطه کسی تره هم خرد نمی کند ،چه برسد به اینکه در برنامه ها و سخنرانیهای آنها جایگاهی داشته باشد.شما یک جمله از همه ی این تبلیغات و گفتارهای کاندیداها و طرفداران آنها پیدا کنید که راجع به بحرانهای محیط زیستی و یا حفظ و نگهداری آن باشد.پوسترها وتراکتها و بنرهای پخش شده ی آنها هم جای خود. ما نیاز به سواد محیط زیستی داریم و باید این دوستان سیاستمدار همانطور که وعده های رونق و توسعه و … می دهند به داد زمین هم برسند و آنهایی که همای سعادت بر سرشان نشست و به بهارستان تشریف بردند از تصویب قوانین ضد محیط زیستی پیشگیری نمایند وتلاش نمایند دانش خود وطرفداران خویش را در خصوص محیط زیست و حفظ آن بالا ببرند و مسولینی منصوب نمایند که به راستی دغدغه ی محیط زیست و منابع طبیعی داشته باشند نه اینکه مثل زمان انتخابات بر روی خطاها و تعرضها چشم بپوشند و بدانیم که ما فقط یک زمین داریم که به سختی بیمار است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بهروز امینی گفت:

  سپاسگزار همه ی دوستان نیک اندیش و دوست داران سرزمینمان.ممنونم که وقت گذاشتید و م
  مطلب را مطالعه کردید. امید که مؤثر واقع شود

 • مجید پریچهر گفت:

  درود بر مهندس رامیان عزیز
  بسیار ظریف و با احساس مسئولیت تمام و کمال
  سرفراز باشید

 • شهرام گفت:

  درود بر شما و دلسوزان محیط زیست سرزمینمان

 • ناشناس گفت:

  ضمن سپاس از جنا ب آقای مهندس رامیان در خصوص این یادداشت زیبا و علمی ولی به استحضار برسانم که در استان ما سازمان محیط زیست غالب توجه اش فقط به بحث حفاظت از مناطق حفاظت شده منحصر شده و بخش اعظمی از وظایف اصلی خود از جمله حساسیت جدی نسبت به اظهار نظر لازم تحت عنوان مثبت و منفی اکثر مواردی که جنابعالی متذکر شده ای بعنوان مثال عبور خط لوله گاز ، چگونگی و محل دفن زباله ، عبور جاده ، پایه های برق و . . . یا به فراموشی سپرده اند یا انطور که شایسته اند جدی نمی گیرند و از طرفی در همان مقوله مناطق حفاظت شده هم که موفقیتی نداشته اند و اشکالات زیادی هم بر روند کارشان که در این نظر نمی گنجد وارد است .

 • بهزاد کاظمی گفت:

  احسنت بر جناب مهندس رامیان با این یادداشت عمیق و البته دردناک
  در تایید نکات ارزشمند جنابعالی و البته در ادامه و امتداد آن نباید فراموش کرد که ما با خطرات زیست محیطی بسیار خطرناکتری هم دست و پنجه نرم می کنیم و آن جریان افراطی پایداری چی هاست که قصد سلب حیات مخالفین خود را دارند و زیست آدمیان را تهدید می کنند که دیگر در صورت نبود زیست برای بشر محیط زیست نیز معنا و مفهومی نخواهد داشت…
  به امید جهانی بهتر از امروز هم در عرصه محیط زیست هم در عرصه توسعه و رفاه نوع بشر هم در عرصه اندیشه و فکر
  جهانی سالم آباد و آزاد.

 • ناشناس گفت:

  افرین خوشحالم میبینم افرادی هستند احساس مسولیت میکنند و قلم میزنند

 • دوستدار طبیعت گفت:

  نگذارید بمیرد جنگل که جهان خواهد مرد..متاسفانه سودجویی ومنفعت طلبی بعضی ازدوستان اجازه توجه به مقوله اصلی حیات انسانها که وابسته به محیط زیست است نمیدهد خدا خودش رحم کند به چرخه حیات بی زبانان وگرنه دراینده نچندان دور باید منتظر فاجعه زیست محیطی باشیم

پربازديد