تاریخ درج خبر : 1394/12/12
کد خبر : ۵۳۶۳۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -
علی خردمند

تحلیل پسا انتخابات حوزه بویراحمد و دنا

انتخابات 7 اسفند تمام شد .اگر یک سال پیش در چنین روزی کسی زارع، هاشمی و تاجگردون را نمایندگان استان در مجلس می دانست گزینه اول کمی بعید به نظر می رسید .البته نه به این معنا که در ان زمان براری زارع هیچ شانسی وجود نداشت بلکه عملکرد نه چندان قابل قبول وی و فاصله گرفتن اصولگرایان و موضعگیری اصلاح طلبان عیله او شرایطش را سخت کرده بود .

اصولگرایان سنتی چون دهراب پور، خرامین و … او را رها کرده بودند چون معتقد بودند زارع به آنها پشت کرده است و با اصلاح طلبان نزدیک شده است و اصلاح طلبان بویژه اصلاح طلبان تشکیلاتی هم وی را به مصادره دولت و طرد خود متهم می کردند و دنبال علم کردن یک نیروی جدید در مقابل وی بودند.آنها بعد از ادعای سیدباقر مبنی بر حل مشکلات مربوط به صلاحیت اش بسیار امیدوار بودند که سید در صحنه حاضر شود ولی در نهایت علیرغم امیدواری های زیاد و تلاش های فراوان ، سید باقر موسوی نتوانست در انتخابات حاضر شود .

در هفته های نزدیک به 7 اسفند پیروزی زارع و یا حداقل حضور او در رقابت دوگانه آخر تقریبا مشخص شده بود ولی حمایت اصلاح طلبان از بهرامی کمی شرایط را پیچیده کرد. اصولگرایان تماما برای هدایتخواه سنگ تمام گذاشتند. فعالیت های بهرامی به همراه ظهور یک چهره جدید به نام مهدی روشنفکر وضعیت را سخت تر کرد. هدایتخواه از اول قصد کاندیداتوری نداشت اما فشارهای اطرافیانش از جمله شیخ صفدر پناهی و جوانان هیئتی نزدیک به او و هم چنین درخواست مکرر رهبران اصولگر در تهران از جمله حداد عادل که خود را برای ریاست مجلس آماده می کرد و دنبال مهره چینی در شهرستان ها بود در نهایت وی را مجبور به نام نویسی در دقایق آخر کرد . هدایتخواه بر خلاف سه دوره قبل اینبار انتخابات را جدی گرفته بود و به همه جا سر می زد او حتی به خانه سیداقبال راستگویی رفت و اقبال در حضور او گفت که رای دوره ی قبلش به زارعی نفیا بوده است و نه اثباتا. این قول کمتر از بیست و چهار ساعت دوام نیاورد و زارع به هر شکلی بود به خانه راستگویی رفت و با هم عکس یادگاری گرفتند. طیف هدایتخواه بعد از آنکه از عدم حضور سیدباقر مطمئن شدند با استرس بیشتری فعال شدند آنها می دانستند شکست از بهرامی یا زارع قطعا سخت تر از شکست از موسوی است . در برخی شبکه های اجتماعی چند تن از نزدیکان هدایتخواه از جمله خود وی متهم به پرونده سازی برای رد صلاحیت سیدباقر شدند موضوعی که البته هرگز کسی رسما چیزی در مورد آن نگفت و تنها شیرعلی خرامین شایعات مربوط به خودش را صراحتا تکذیب کرد و گفت که هرگز در جریان چنین پرونده ای نبوده است و چنین کاری هم انجام نداده است .

حضور روشنفکر بیشترین آسیب و ریزش را به هدایتخواه و بعد زارع وارد کرد .تلاش های زیادی برای قانع کردن روشنفکر به کناره گیری صورت گرفت اما انتخابات که جدی شد معلوم گردید روشنفکر خود نیز شانس پیروزی دارد. وی در نهایت نیز همه را شوکه کرد رای بسیار بالایی به سبد روشنفکر ریخته شد و کمتر کسی این آراء را پیش بینی می‌کرد . حالا روشنفکر خود را دارای پایگاه بالایی می داند و قطعا طرفدارانش از او توقع کار و حمایت دارند اما اینکه روشنفکر بتواند در معادلات استان نقشی داشته است با توجه به همسو نبودن با دولت تدبیر و امید، کمی بعید است .

بعد از رد صلاحیت قطعی سیدباقر موسوی زمزمه های مبنی بر حمایت موسوی از روشنفکر شنیده شد .البته گفته می شود وی حمایتش را منوط به اجماع روشنفکر و رجایی نسب عنوان کرده بود . بعد از جلسه شورایی مرکب از نمایندگان دو نامزد ظاهرا رجایی نسب حاضر به کناره گیری شد اما وی در نهایت تن به این کار نداد و اجماع صورت نگرفت .هر چند به نظر می رسید سید باقر و نزدیکانش بیشتر مایل بودند رجایی نسب گزینه اجماع باشد ولی رجایی نسب کف رای خوبی نداشت و همین هم شانس او را کم کرد .

رجایی نسب در نهایت یک روز قبل از انتخابات بدون سر وصدای رسانه ای انصراف داد انصرافی که سودش بیش از هر کسی نصیب زارع شد .

بهرامی را باید شکست خورده بزرگ این دوره نام نهاد. تیم رسانه ای بهرامی اگر چه در سال های قبل خوب فعال بودند اما در یک ماه گذشته بسیار ضعیف عمل کرده بودند. بهرامی بواسطه روابط خود با محمدرضا عارف از یک طرف و از سوی دیگر عدم رضایت شورای اصلاح طلبان استان به رهبری سیدضیاءرضاتوفیقی و سیدرضا عسکری از زارع توانست گزینه اصلاح طلبان در استان گردد . گفته می شود برخی از اعضا از جمله سیدضیاء خود نیز بی میل به معرفی زارع نبودند اما زارع حاضر به امضای برخی مفاد میثاق نامه از جمله انصراف از کاندیداتوری در صورت تایید سیدباقر نشد و همین هم سبب گردید شورا خیلی زود و البته کمی شتاب زده بهرامی را معرفی نمایند. هر چند به نظر ارایه چنین پیشنهادی به زارع که در مجلس حضور داشت معقول به نظر نمی رسید. لطیف رستاد از فعالان اصلاح طلب استان به جهت کاندیداتوری خود در کهگیلویه در جلسات این شورا حضور نداشت هر چند وی به شدت از زارع حمایت می کرد و در پیروزی زارع نیر نقش مهمی بازی کرد .

قبل از برگزاری جلسات شورای اصلاح طلبان جهت معرفی گزینه خیلی ها نسبت به تبعات چنین اقدامی تذکر داده بودند که اولا انتخاب یک نفر از این دو نمی تواند ضمانتی برای پیروزی پدید آورد و ضمن اینکه با توجه به اینکه مشخص بود خروجی بهرامی است شانس وی برای پیروزی بسیار کم است. و تنها تجمیع می تواند به پیروزی جریان متمایل به دولت کمک کند. آنها هم چنین متذکر شدند که حمایت از یکی از این دو به انشقاق میان اصلاح طلبان بویراحمد منجر خواهد شد امری که به نظر می رسد رخ داده است و اصلاح طلبان بویراحمد همچون اصلاح طلبان کهگیلویه دچار اختلاف شده اند.

این انتخابات یک پدیده شوم و نامیمون را به همراه خود داشت و آنهم تشدید تعصبات شدید قومیتی و منطقه‌ای بود. در تمامی انتخابات ها این موضوع وجود داشت اما هرگز به این شدت و حدت نبود. متاسفانه هم نامزدها و هم طرفداران آنها به این مسئله دامن می زدند .هم چنین برخی سایت های خبری استان نیز آتش بیار معرکه بودند و هر مهمانی کوچک و یا جمعی با حضور کاندیدها را با عنوان نشست قومی و قبیله ای با فلان نامزد تیتر می کردند . شعار«هر که نه بی ککاشه…..» از پر کاربردترین شعارهای انتخابات بود.

عمده آرای برخی نامزدها از جمله روشنفکر، نیکبخت و تا حدودی بهرامی قومی بود. برخی از نامزدها هم چون نیکبخت و بهرامی نوک پیکان حملات خود را متوجه شخص تاجگردون نمودند و او را متهم به نایده گرفتن حق بویراحمد کردند. البته بحث «عزت» بیش از هر بحث دیگری در این دوره مستمسک نامزدهای مخالف زارع برای تخریب وی بود. آنها زارع را به ضعف در عملکرد و تضعیف عزت بویراحمد متهم می کردند، در این تخریب هم کل نامزدهای رقیب حضور داشتند اما با وجود حجم بالای حملات به زارع او در نهایت پیروز انتخابات شد. گفته می شود تیم مدیریتی استان بسیار علاقه مند بودند که باز هم زارع پیروز شود. حمایت ضمنی سیدباقر موسوی و پیوستن نزدیکان سیدباقر به زارع و هم چنین حمایت و فعالیت برخی از اصلاح طلبان از جمله رستاد برای زارع در این پیروزی بسیار نقش داشت.

بعد از اعلام غیر رسمی آرا طرفداران هدایتخواه، بهرامی و حتی روشنفکر نسبت به بروز برخی تخلفات در انتخابات معترض بودند آنها در خیابان ارتش و هم چنین در گلستان دوازده تحصن کردند و خواستار پیگیری اعتراض خود شدند. هیئت اجرایی و نظارت در استان این انتخابات را تایید کردند و ستاد انتخابات وزارت کشور از طریق صداو سیمای جمهوری اسلامی ایران غلام محمد زارعی را به عنوان منتخب مردم بویراحمد معرفی نمود ولی این پایان کار نیست و این انتخاب باید به تایید نهایی شورای نگهبان برسد. هدایتخواه قبلا گفته بود که موافق هیچ تجمعی نیست ولی تا لحظه آخر شکایت خود را پیگیری خواهد کرد. تا اعلام تایید نهایی تعلیق در بویراحمد حاکم خواهد بود ولی باید قبول کرد که شکست هدایتخواه شکست سنگینی بود و بار دیگر او یک «نه» بزرگ از مردم شنید و این یعنی اینکه جبهه پایداری ها در استان نیز همچون سایر نقاط کشور اقبال عمومی ندارند.

این چهار سال را هم باید منتظر بود و دید آیا زارع باز هم چون چهار سال گذشته پر انتقاد کار خواهد کرد یا اینکه می تواند ثابت کند که نماینده توانمندی است او روزهای سختی در پیش دارد. وی اینک یک نماینده‌ی از جنس خود در کهگیلویه را نیز در مجمع نمایندگان استان در کنار خود دارد و آنهم کسی نیست جز عدل هاشمی.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کاظم گفت:

  برنده واقعی طرفدارهای استاد هدایتخواه هستند که با انتخابشان از پشتیبان ولایت فقیه دفاع کردند،وبه دور از طایفه گری،قوم پرستی،پول پرستی،مقام پرستی و… اصلح را انتخاب کرده و همونطور هم که استاد فرمودند:اگر قرار بود در این دنیا همیشه حق به حقدار برسد دیگه قیامت معنایی نداشت. وانشالله در قیامت حقمان را خواهیم گرفت

 • ناشناس گفت:

  مگر از روی تحلیل های شما نتیجه انتخابات مشخص می شود یا مگر اقای خرامین و دهرابپور …………………. دیگر تنها موثر انتخابات هستند که اینجوری قضاوت می کنید.

 • زهرا گفت:

  خواهشا احترام تمام کاندیدهاروحفظ کنین.مخاطبم هم سایته هم مردمی که کامنت میذارن.چه دکتر هدایتخواه چه اقای زارعی پیروز این میدان بشن هیچ کس نباید حرمت و عزت انسانی رو بشکنه.خدا ناطر همه جیز هست.بیشتر از همه از سایت ها متعجبم که به طرز شگفت انکیزی هرسایت به حمایت از یک کاندید و تخریب سایر نامزدها پرداخته.خواهشا حرمت انسانی رو نگه دارین

 • علی گفت:

  اگه شکست سنگین نیست پس چیه؟وقتی همه کاندیدا با تمام توان به تخریب زارع پرداختن طوری که در سخنرانی ها به جای بیان دیدگاهها فقط به تخریب زارع بسنده کردن آیا با این اوصاف این شکست سنگینی نیست مگر فراموش کردین هدایت خواه در روز نطق خود که حضار را دیده بود جو گیر شد و خودش رو به طور ضمنی برنده انتخابات معرفی کرد

 • ناشناس گفت:

  باز هم نه شنیدی، مگر چند بار باید اعلام کنیم که افراطی نمیخواهیم

 • فرزندايل گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…آقای هدایت خواه بایدبه نفع استادخرسندیان انصراف میدادن که اشتباه بزرگش شدکه شکستش رارقم زد، گروه های اجتماعی اقای هدایتخواه تحمل مخالف رانداشتن هرکه برخلافشون بودحذف می کردن حالاایناچطورمی خواستن نماینده مردم باشن درحالی که تحمل مخالف روندارن……….چه به روزمخالفان می امداگرمی رفتندواویلللا

 • ناشناس گفت:

  زارع هیچ کاری نمیکنه طبق معمول همیشش…

 • چویل دنا گفت:

  چهارسال دیگه ؟؟؟مجلس؟؟؟زارع؟؟!!به نظرمن آقای خردمنددر قضیه رفتن زارع به مجلس براچهارسال دیگه اغراق کرده ای؟؟شمااجازه بدهیدنتیجه تأییدیه صحت انتخابات برسدبعددرموردشکست هدایتخواه هم نظربدهید!ازکجامعلوم که بخت زارع برگرددوزارع هم برای همیشه همانندسیدباقرازصحنه سیاست محوشود!این رابدان هدایتخواه یک نماینده درسطح ملی است قدرتش شجاعتش متانتش صداقتش برای همه عیان است وچه به مجلس برودچه نرودسربلندوفاتح قلبهاست!!!

 • سیل گفت:

  چرا انتقادات را نمایش نمیدید این خود یه سوال بزرگ است ؟؟

 • مهندس گفت:

  چطور اختلاف دو هزار رای را شکست معنی میکنید؟ تازشم رای های هدایت خواه خرد شد وگرنه پیروزی با اصولگراها بود

 • محسني گفت:

  متاسفانه آقای هدایتخواه با ارسال پیامک و متن از طریق کانال اختصاصی خود در شبکه تلگرام تلاش دارد آرامش بعد از اعلام نتایج را برهم زده و با متشنج کردن فضای عمومی بویراحمد و دنا کام مردمی را کاندیدایشان رای آورده را تلخ کند. از مسئولین محترم امنیتی و قضایی انتظار می رود با این قضیه برخورد جدی نمایند.

 • زاپاتا گفت:

  تا آخر یک روایت منطقی و بدون سوگیری و خوب بود، منتهی اخرش، غرض سیاسی نویسنده وارد شده است. مثل همیشه همانند ایده سیاسی هم طیفی های خود بدنبال هیولا سازی و زورکی پیاده کردن ایده اقبالی نگرفتن پایداری. هدایتخواه شکستنش سنگین نبوده اتفاقا.. اختلاف 2600 بود. در شرایطی همین رسانه تا رسانه های هم طیفی تان، در این چند سال ایده هیولاسازی، تندرو پرور و افراطی خوان علیه هدایت خواه را ترویج کردند. در این شرایط 2600 اختلاف با توجه به اتفاقاتی که بر این انتخابات رخ داده بسیار قابل توجه است و خود یک برد گفتمانی است.

 • ناشناس گفت:

  برو بابا با این تحلیلها ابکی

 • ک ب گفت:

  از سایت استان تقاضا دارد نظرات کاربران را گزینشی درج نکند . در رابطه با مطلب فوق هر چند در آخر متن هم گفتید فعلا بایستی منتظر نتیجه شورای نگهبان جهت صحت وسلامت انتخابات برگزارشده از سوی مسئولین اجرایی حاکم باقی ماند .

پربازديد