تاریخ درج خبر : 1394/12/16
کد خبر : ۵۳۶۷۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
صمصام احسانی

 به صدا درآمدن زنگ هشدار تعصبات طایفه‌ای در انتخابات

انتخابات تبلوری از دموکراسی و مردم‌سالاری دینی در کشور است اما ما در انتخابات اسفند 94 در بویراحمد و دنا چقدر توانسته‌ایم ترجمه‌ای واقعی از معنای انتخابات داشته باشیم!

انتخابات اسفند 94 در حوزه انتخابیه بویراحمد و دنا ویژگی‌های پیچیده و خاص خود را داشت و یکی از متمایزترین انتخابات نسبت به ادوار پیشین بوده است. انتخاباتی که با توجه به شاخص آگاهی مردم، انتظار نزدیک شدن به بلوغ سیاسی به معنای واقعی کلمه، در این حوزه انتخابیه را داشتیم اما این مهم صورت نپذیرفت و حتی آغازی برای سوق دادن این حوزه انتخابیه به دوران سنت و تعصبات طایفه‌ای بوده است. اگر پنجره‌ای از آسیب‌شناسی را به روی این پدیده باز کنیم لازم است به الگوهای جوامع توسعه یافته نگاهی بیاندازیم، مشاهده می‌شود در این جوامع، احزاب و جریان‌های فکری هستند که بر مبنای شایسته‌سالاری در حزب و با یدک کشیدن نگرش و تفکرشان و همچنین برنامه‌هایی که در همه حوزه‌ها، در راستای توسعه و پیشرفت دارند در میدان رقابت حضور پیدا می‌کنند.

اما یکی از ویژگی‌های انتخابات در حوزه بویراحمد و دنا حضور هر پنج نامزد انتخاباتی از یک جریان فکری و خلآ حضور دیگر سلایق در این رقابت بوده است. هر چند، بعضا برخی از نامزدهای انتخاباتی تلاش فراوانی برای معرفی خود به عنوان نماینده یک جریان فکری انجام دادند اما در واقعیت اینگونه نبوده است.

پس با رد صلاحیت سلایق محبوب مردم، انتخابات وارد فضای جدیدی شد. این فضا لبریز از نگرانی‌های ناشی از تنش‌ها و حساسیت‌هایی که ریشه در پیوند زدن این انتخابات به سنت و تعصبات طایفه‌ای بود، وجود داشت. انتخاباتی که بیشتر رنگ میدان رقابتی طوایف به خود گرفته بود، تا ذائقه‌ها و سلایق مختلف فکری و سیاسی!!!

این تدبیر و مدیریت مسئولان امنیتی و انتظامی بود که توانستند آرامش را تا حد ممکن محیا کنند و چنین فضای ملتهبی تاکنون بر انتخابات سایه نینداخته بود. اما متأسفانه این آغازی برای پر رنگ شدن هیجانات، تعصبات طایفه‌ای و همچنین نقش‌آفرینی آن در انتخابات آتی شورای شهر و مجلس شورای اسلامی است. به‌رغم اینکه این ناهنجاری تهدیدی بزرگ برای توسعه و پیشرفت است، نگرانی‌هایی برای به وجود آمدن اختلافات و تنازعات در بویراحمد و دنا را موجب می‌شود. اما نبایستی عوامل و اسبابی که زمینه‌ساز شدند تا جامعه ما را به لبه‌ی پرتگاه تعصبات طایفه‌ای و قوم‌گرایی سوق داده شود، فراموش کرد!

شاید اگر برچسب‌زنی‌ها، تهمت‌ها و بد‌اخلاقی‌های اقلیتی جزم اندیش نبود، حوزه انتخاباتی بویراحمد و دنا با تعصبات ناپسند، گره نمی‌خورد و انتخاباتی که همراه با شور و اشتیاق خردگرایانه بود، در آن، رگه‌هایی از هیجانات احساسی طوایف دیده نمی‌شد. حتی شاهد آن نبودیم که بعد از انتخابات از این هیجانات احساسی، سواستفاده شود. لیکن در آینده اگر بخواهیم در مسیر تعصبات طایفه‌ای گام برداریم آسیب آن همانند اردوکشی‌های خیابانی اخیر، عقبگردی جاهلانه به گذشته و دور شدن از بلوغ سیاسی است.

تاریخ تلاش‌های غیرانسانی و غیردینی انگشت شماری اقتدارگرا که در راستای منافع و هواهای نفسانی خود قدم برداشتند و این ناهنجاری اجتماعی شوم و هراسناک را آفریدند، فراموش نخواهد کرد! و امام صادق (ع) این تعصب‌های جاهلانه را عامل تفرقه در امت اسلامی بیان می‌کند.

اکنون که زنگ هشدار تعصبات طایفه‌ای در انتخابات به صدا در آمده است، تلاش همه‌ی خیر اندیشان، خردمندان، دلسوزان و عقلای طوایف استان در سایه‌ی رهنمودهای روحانیت معزز را می‌طلبد که برای آینده فرزندانمان و توسعه استانمان این نگرش اشتباه را اصلاح و نهادینه نماییم. تا بر مبنای شایسته سالاری و به دور از تعلقات طایفه‌ای و ایلی آینده‌ای چهار فصل برای فرزندانمان به ارمغان آوریم.

با مهر

صمصام احسانی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  مهندس باهاتون موافقم
  با این مقاله تون موافقم هرچند آزترمودینامیک نمره ای خوبی بهم ندادید!!!!!!!!!!!!!!

 • همشهری110 گفت:

  موافقم .بحث قومی و طایفه ای در استان چمبره زده و همه میدانیم مانع از پیشرفت میشود.باید کسانی وارد عرصه شوند که از این مهلکه عبور کنیم و بسادگی هم امکانپذیر نیست همت عالی میتلبد.

 • احمد کرمی گفت:

  کاش بجای تفکرات قومی و قبیله ای و انگ و تهمت زدن به کاندیدا بیشتر به فکر نکات مثبت و فرصت هایی ک برای پیشرفت شهرمون وجود داره استفاده کافی رو ببریم.
  خسته نباشید اقا صمصام

 • همشهری گفت:

  اقای صمصام همه احادمردم درسرنوشت خود سهیم هستند نمیشه که مجلس فقط مختص افراد خاص باشه .هرکسی که وارد صحنه انتخابات میشه انگ طایفه ای وسرمایداری وعدم نداشتن گروه سیاسی یاغیره رامیچسپانید انقلاب فقط مختص افراد خاص نبوده ونیست

 • فرشید مومن نسب گفت:

  درود بر شما استاد عزیز صمصام احسانی…

 • شاغلام گفت:

  سیاست خیلی وقته بچه بازی وابیه

 • ناشناس گفت:

  احسن بر صمصام عزیز …اگر شورای محترم نگهبان موسوی را تایید می کرد انتخابات وارد فاز فکری وسیاسی می شد

پربازديد