تاریخ درج خبر : 1394/12/16
کد خبر : ۵۳۶۷۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -
مجید میراحمدی

آسیب شناسی شکست اصلاحات کهگیلویه(قسمت اول)

سایت استان: مجید میراحمدی

انتخابات مجلس با همه اشک ها و لبخندهایش به پایان رسید.همه طیف ها و جریان ها در حد توان در صحنه حاضر شدند و هر کدام یک طرف انتخابات را گرفته و به منزلگه ۷ اسفند رساندند. انتخابات کهگیلویه بزرگ همانند دوره های گذشته حساسیت منحصر به فرد خود را داشت و مضافا به علت عملکرد نامناسب نمایندگان ادوار قبلی کلافی سردرگم شده بود.در کهگیلویه انتخابات به مثلثی با اضلاع محمد موحد با زاویه ی ۵ دوره نمایندگی مجلس ، عدل هاشمی پور با زاویه ی رئیس قرارگاه خاتم الانبیا و علی کامرانی با درجه نماینده اصلاح طلبان با سابقه شکست ۵ دوره انتخابات تبدیل شد. اما فرارسیدن ۷ اسفند نوید باختی دوباره برای اصلاح طلبان بود.باختی که میتواند دلایل و ادله های مختلف داشته باشد.مراد نگارنده از این یادداشت بررسی و آسیب شناسی شکست اصلاحات در کهگیلویه بزرگ میباشد.

۱) شاید بتوان ریشه ای ترین و بنیادیترین علت شکست اصلاحات در کهگیلویه را عدم توجه به نو کردن گفتمان خود دانست.اصلاح طلبان در دوره هایی ریاست دولت و مجلس را در اختیار داشتند و این گفتمان حول فرد گرایی میچرخید و عملا در عرصه سیاست طراح بازی بازی بودند. بعد از سال ۸۴ به علت عدم آسیب شناسی و ارائه مفهوم شفافی از مبانی و اصطلاحات اصلاح طلبی رو به افول گذاشتند.در شرایطی که حاکمیت نگاه مثبتی به اصلاح طلبان نداشت ،این طیف در خرداد ۹۲ با درک تحول و خواست تغییر در متن جامعه دچار یک تغییر گفتمانی مبتنی بر جریان محوری گردید و برای بقای خود به بازیگر در عرصه سیاست تبدیل شد. به عبارتی اصلاح طلبان به بازتولید معنا حول واژه ی مردم و بازسازی قدرت و توان خویش درون لایه های مختلف اجتماعی پرداختند. و همین شیوه را در انتخابات مجلس با ارائه لیستی همراه با مستقلین و اصولگراهای معتدل ادامه دادند. اما اصلاح طلبان کهگیلویه ازین بازتولید واماندند و عملا دچار بحران معنایی شدند. در شرایطی که راهروی انتخابات با توجه به خواست حاکمیت تنگتر شده بود ، خواص اصلاحات کهگیلویه سیاست ورزی عقلانی و عملگرایانه برای بیشترین بهره از کمترین امکان را نداشتند و تصمیم گیری برای فرد نهایی مورد حمایت خود را به ۸ روز قبل از انتخابات موکول کردند و تاثیرگذاری خود برای همراه کردن توده مردم را از دست دادند.و از طرفی عدم حمایت همه جانبه از گزینه اجماع به بهانه ناشناخته بودن در ظاهر و مبرا ساختن خود از نتیجه انتخابات در ماهیت ، در حالیکه در همه مناطق کشور این معضل وجود داشت ، این بحران شناختی را بغرنج تر کرد.

۲) در سطح کلان یکی از بسترهای نیل به توسعه ی پایدار و متوازن را نگاه فراقومیتی و استانی و ملی به واژه ی منفعت میباشد. روح انتخابات که باید مکمل نگاه توسعه گرایانه در همه ی زمینه ها باشد عملا نگاه قومیتی به انتخابات این موضوع را برای بخش های وسیعی ناممکن میکند و و به این شکل فرد انتخاب شده وامدار طایفه و قوم هوادار خود خواهد بود .دومین علت شکست اصلاح طلبان در کهگیلویه نگاه قومیتی به مقوله های مشارکت جمعی با توجه به بافت اجتماعی و ضعف جامعه مدنی و سازمانهای مردم نهاد این منطقه است.هرچند قومیت گرایی با توجه به کثرث ایلات و طوایف در کهگیلویه امری اجتناب ناپذیر است ولی عملکرد نمایندگان و مدیران در پر رنگ کردن قومیت گرایی نقش بسزایی را در این دوره از انتخابات ایفا کردند و جامعه روشنفکری نیز اقدام خاصی در کاهش نقش قومیت انجام نداد.و مضافا میزان رای نماینده ی اصلاحات در حوزه های مختلف بیانگر این گسل بزرگ میباشد.

۳)احزاب فعال با ساختار های منظم و پیچیده در جوامع مدرن با توجه به شکل گیری شاکله ی اجتماعی و فرهنگی و اعتماد بطن جامعه به مرام نامه و اصول احزاب،تعیین کننده نتایج در پیچ های تاریخی مثل انتخابات میباشند.عامل دیگیری که میتوان در ناکامی اصلاحات در این دوره از انتخابات کهگیلویه متصور بود ظهور احزاب چند ماهه تا چند روزه و بها دادن فراتر از عملکرد به آنها بود.عمل احزاب با تشکیلات خود در این دوره به پارادوکس تبدیل شد و به جای اثر گذاری بر توده جامعه به اثر گذاری در انتخاب گزینه اجماع تبدیل شد این در حالیست که ابتدا باید فرهنگ سیاسی حزب و رفتار تشکیلاتی در جامعه رشد داده شود و سپس با همایش، کنفرانس و میتینگ رسوب و عادت داده شود تا در جامعه نهادینه گردد ولی احزاب خانوادگی چند روزه در کهگیلویه عملا به تقابل میان خود اصلاحات تبدیل شده بود و این اختلاف تا جایی پیش رفت که عمل احزاب به ضد خود تبدیل شد و نه تنها در رسالت اصلی خود ناکام ماند بلکه به طور واضح شکاف قومیت در شورای مشورتی را عمیق تر کرد تا با گرد و خاک چند روزه خود چشم اصلاحطلبان را کور و جو انتخابات را غبار آلود و غیر شفاف کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد