تاریخ درج خبر : 1394/12/18
کد خبر : ۵۳۶۸۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

دست‌درازی‌ متصرفین به منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بیشتر شده است

دبیر اجرایی همایش علوم و مهندسی آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، گفت: به رغم تاکیدات مقام معظم رهبری برای حفظ منابع طبیعی نه تنها به این هشدارها توجهی نشده بلکه دست درازی‌ها بیشتر هم شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، محسن آرمین در جمع خبرنگاران ضمن تبریک هفته منابع طبیعی با بیان اینکه در قرآن و روایات ائمه آیات و سخنان فراوانی در خصوص اهمیت و ارزش منابع طبیعی آمده است، افزود: امام صادق (ع) فرموده‌اند «کشت کنید و درخت بکارید، به خدا قسم آدمیان کاری پاکتر از این انجام نداده‌اند».

دبیر اجرایی همایش علوم و مهندسی آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد، یکی از آرمان‌های شهداء را حفاظت از خاک این مملکت عنوان کرد و گفت: این حفاظت نه تنها از لحاظ تمامیت ارضی است بلکه درون نیز مد نظر بوده و باید از آن محافظت کنیم.

وی با اشاره به مشکلات منابع طبیعی و جنگل‌های استان، اذعان کرد: منابع طبیعی استان روز به روز در معرض تخریب و نابودی افراد سودجو می‌باشد که لازم است این موضوع توسط مسئولان مورد توجه ویژه قرار گرفته و چاره‌ای اندیشیده شود.

آرمین، توجیه منفعت‌طلبانه را یکی از روش‌های ارزش‌گذاری طبیعت عنوان کرد و بیان داشت: طبیعت برای برخی افراد به اندازه‌ای ارزش دارد که بتوانند از آن نفعی ببرند.

استاد دانشگاه یاسوج، زیبایی و اکولوژیکی بودن طبیعت را از دیگر موارد ارزش‌گذاری منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: متاسفانه اهمیت و ارزش واقعی منابع طبیعی به درستی برای مردم بیان نشده است.

این مسئول بارزترین مشکل را ناتوانی در کار مشترک عنوان کرد و افزود: محیط زیست و سازمان جنگل‌ها هر کدام کار خود را به تنهایی انجام می‌دهند و چون با هم تعامل ندارند باعث بروز مشکلاتی در این زمینه خواهد شد.

آرمین، طبیعت را بستری که نیازمند اندیشیدن و هماهنگی مشترک است عنوان کرد و بیان داشت: نظام مدیریتی کشور باید بازنگری شود.

وی شفافیت را یکی از مولفه‌های مهم مشارکت مردم بیان کرد و گفت: شفافیت در برخی پروژه‌های دولتی نیست و مردم با این امر کنار نمی‌آیند ضمن این که اگر خواهان مشارکت مردم در پروژه‌ها هستیم باید شفافیت صورت گیرد.

آرمین گفت: بر خلاف تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص حفظ منابع طبیعی، متاسفانه نه تنها هیچ توجهی به این هشدارها نشده بلکه حتی در برخی موارد دست کسانی که قصد تصرف به منابع طبیعی را داشتند درازتر نیز شده است.

این مسئول با اشاره به میزان بارش در سال جاری، گفت: میزان بارش نسبت به سال گذشته کمتر شده و این یعنی اینکه باید دقت و توجه بیشتری در حفظ منابع طبیعی داشته باشیم زیرا تخریب یا نابودی آنها خشکسالی و قحطی را به دنبال خواهد داشت.

آرمین به برگزاری یازدهمین همایش علوم و مهندسی آبخیزداری در استان اشاره و اذعان کرد: آئین تجلیل از برگزیدگان این همایش، فروردین ماه سال آینده در یاسوج برگزار خواهد شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد