تاریخ درج خبر : 1394/12/18
کد خبر : ۵۳۶۹۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -
دکتر فیض‌الله سی‌سختی

«انتخابات گمشده»

سایت استان: دکتر فیض‌الله سی‌سختی

در میان هیاهو های سیاسی و فراز و فرودهای انتخاباتی ، آنچه که گم میشود (( انتخابات )) است .
اساسا در تمام طول زندگی بشر انتخاب صفتی غالب در مناسبات فردی و اجتماعی است . با اندک نگرشی به رفتارهای فردی و نیازهای اجتماعی انسان راهی جز انتخاب در تمام موارد ندارد . آنچه میپوشیم ، آنچه میخوریم ، در کجا زندگی میکنیم ، وسایل زندگیمان ، دوستانمان ، اوقات بیکاری و تفریحاتمان ، علائق و آرزوهایمان و و و …..

انتخاب تابع متغیرهای مختلف است . از سلایق فردی گرفته تا مناسبات اجتماعی و فامیلی و قومی و منطقه ای و فرهنگی. در بعضی موارد انتخاب ساده و کم هزینه و گاها بسیار مهم و ریسک پذیر میشود . برای همه اتفاق می افتد که در بعضی شرایط انتخاب بسیار مشکل و حتی بسیار خطرناک خواهد بود ، چرا ؟

انتخابات یک گام بسوی دموکراسی است . لازمه ذهنی دموکراسی احترام به حقوی دیگران و نظر دیگران است . از این فرایند گام های بعدی را میتوان تعریف کرد . از درون تفکر دموکراتیک یک اصل اجتناب ناپذیر رشد میکند :
((من اینگونه فکر میکنم )) . (( دیگران ممکن است به گونه دیگری فکر بکنند )) .

خلق الانسان من تفاوت …. آدم ها نه فقط اثر انگشتشان با هم فرق میکند ، بلکه در بسیاری از جهات دیگر از جمله در افکار و اندیشه ها و آرزوها و خواسته ها و حب و بغض ها و ایده آل ها و … کاملا با هم تفاوت دارند .

اگر فکر میکنم که اندیشه های من درست است فقط یک راه دموکراتیک وجود دارد که بتوانم آن را به دیگران بقبولانم و آنهم تبیین و ترسیم و توضیح و استدلال منطقی و مقایسه آماری و مستند و از همه مهمتر ، اجازه دادن به دیگران که فیمابین نظر من و سایر نظر ها در یک جو آرام و مناسب و بدون ارعاب و فشار و توهین و تهمت و رو در بایستی و اضطرار خود ((انتخاب)) نمایند .

فبشر عبادی اللذین یستمعون ….. بشارت باد بر آنها که همه قول ها را میشنوند و از میان آنها ، بهترینش را انتخاب میکنند .

من ، من انسان ، من اشرف مخلوقات ، من شرافتمند ، من مسئول ، من اندیشمند و و … تنها کسی نیستم که صاحب نظر و خواسته باشم و حق داشته باشم نظرم را به دیگران تحمیل کنم .

در درون ((من)) یک سرشت پاک و سرکش و انتخاب گر وجود دارد و میدانم که تمام انسانهای کره خاکی و البته هم وطنان و همشهریان من هم چنین برجستگی و خصلتی را دارا میباشند .

زندگی اجتماعی و شهر نشینی و افزایش و ازدحام جمعیت یک اصل را به تمام مردم تحمیل میکند و آنهم اینست که برای اداره امور خود باید مدیران و مسئولان و نمایندگانی وجود داشته باشد که با درایت و مسئولیت نیازهای اجتماعی را مدیریت کنند. انتخاب یعنی همین به همین سادگی.

اما انتخابات فرایندی بسیار پیچیده و مبهم و خطرناک است زیرا :
– در انتخابات گزینه های مختلف وجود دارد .
– اشخاص با دیده گاه های سیاسی متفاوت و گاها متضاد حضور دارند .
– از ابزار تبلیقات و رنگ و لعاب های عوام پسند استفاده میشود .
– از تحریک هیجانات و احساسات بهره جویی میشود .
– شعارهای تعصب برانگیز مورد استفاده قرار میگیرد .
– توهین و تهمت وسیله رایجی میشود .
– رقابت برنامه ها و افکار جای خود را به دشمنی و کینه توزی میدهد .
– اخلاق و انسانیت کاملا تعطیل میشود .
– برنامه و نیازهای مردم فراموش میشود .
– …….
در چنین فضایی که همه چیز در آن هست جز عقل و استدلال و دور اندیشی چگونه میشود نتجه مطلوب را بدست آورد .
تشکل های سیاسی در چند قدمی انتخابات پر رنگ میشوند با تشکیل جلسات شبانه روزی در اتاق های در بسته و در باز ..
بازار رفت و آمد های قومی و قبیله ای و خانوادگی پر رونق و مردم مهربان و کمتر کسی به مدت طولانی در انتظار تاکسی و اتوبوس …
اما کم کم که به روز موعود نزدیک میشود بازار تهمت و دشمنی و کینه و … گرمتر میشود هر که بامش بیش ، برفش بیشتر … در این میان بعنوان مثال آقای سید باقر موسوی و آقای ستار هدایت خواه بعنوان شاخص دو جریان متفاوت آماج بیشترین فحاشی و تهمت و دشمنی قرار میگیرند .
این مقاله هیچگونه قصدی برای تبیین و دفاع از اصلاح طلبی و اصولگرایی ندارد و تنها و تنها نگران آسیب های اجتماعی است که به صدها آسیب دیگر از جمله بیکاری ، اعتیاد ، فساد و غیره … که مبتلابه جامعه آسیب پذیر ماست ، اضافه میشود .
دوستان عزیز ، خانم ها و آقایان گرامی ، همگی خوب میدانید هر ملتی که کتاب نخواند ، محکوم است که بدبختی های دیگران و خودرا دوبار و دوباره تجربه کند .
بد نیست یک موضوع اجتماعی اخیر را با هم برر سی کنیم . کمپین نخریدن ماشین صفر .
چرا ؟ مگر ما با اقتصاد ویا تکنولوژی و صنعت کشورمان دشمنی داریم ؟ قطعا نه .
چون ما اتومبیلهای وطنی را با نمونه های خارجی که از کیفیت و استاندارهای متفاوتی برخوردارند مقایسه میکنیم و حق داریم که بگوییم و بخواهیم که کیفیت و استاندارد بهتری میخواهیم . چون انتخاب بهتر را حق مسلم خود میدانیم . در این جا ما سلیقه خودرا با کیفیت کارخانه های معظم اتومبیل سازی جان هماهنگ میکنیم .
حالا کمی تامل ، بدون شور و احساسات انتخاباتی ، تقریبا در بیش از 190 کشور در جهان انتخابات برگزار میشود . در بسیاری از این کشورها، اکثر مردم به برنامه ها رای میدهند و هیچکس هم به دیگری فحش نمیدهد و کسی هم نمیخواهد شکم همسایه و فامیل و دوست خود را هم پاره کند و اگر کسی هم باب میلش تصمیم نگرفت با انواع و اقسام تهمت ها و توهین ها و تهدید ها روبرو نمیشود . بعبارت دیگر در بسیاری از کشورها ((انتخابات )) برگزار میشود و بقولی آب هم از آب تکان نمیخورد . در اغلب موارد می بینید و می شنوید که رهبر گروهی و یا حزبی که در انتخابات پیروز نشده است ، صادقانه و متواضعانه میگوید ((مردم )) به افکار و برنامه های رقیب ما رای داده اند ، پس ما باید خانه تکانی کنیم ، ببینیم نقاط ضعف ما چه بوده است ؟ باید ببینیم برنامه های ما چه نقایصی داشته اند ؟ و …
دانش آموزی در مدرسه ممتاز نمیشود ، با تهمت و توهین و فحش دادن به معلم و دانش آموزان ممتاز مشکل او و خانواده اش حل میشود؟
در جبهه اصولگرایان تا حدود زیادی اصول و قواعد بازی رعایت میشود که این نقطه قوت آنهاست . اما در جبهه باصطلاح ، اصلاح طلبان چه میگذرد که قلم از بیان آن ها شرم دارد …
یکی از نکات تامل برانگیز مسئله قول دادن و عمل به عهد و وفا است ، که گاها در مقالات و اظهارنظر ها دیده میشود . هر چند عمل به قول و ایفای تعهدات یک مسئله اخلاقی و تربیتی است اما این چنین تفکری دراداره امور جامعه و در انتخابات بسیار نا معقول و چه بسا بسیار نا پسند و اتفاقا از آسیب های اجتماعی جامعه ماست . چون فلان شخص به خانواده من مراجعه کرده است و یا در مراسم ترحیم بستگان من شرکت کرده است واز من خواسته است و به او قول داده ام ،‌ پس باید به آن عمل کنم ..
زمان مسئولیت قومی و قبیله ای و طبعا خانوادگی بسر آمده است . اگر شما مدعی هستید که قول داده اید که به شخص (( ؟ )) رای بدهید ، دیگری هم میگوید من هم قول داده ام که از شخص (( ؟ )) حمایت کنم . در اینصورت اعتراض شما مصداق یک بام و دو هوا نیست ؟
برتولت بر شت میگوید : کنار جاده نشسته ام ، راننده چرخی را عوض میکند . از آنجا که می آیم دلبسته اش نیستم و بدانجا که میروم نیز دل نبسته ام . پس چرا چنین مشتاقانه عوض کردن چرخ ها را مینگرم ؟
در نهاد بشر نیرویی پنهان ، اما حاکم بر روابط و تصمیمات و امیال بشر وجود دارد بنام ((سرشت)) که روانشناسان آنرا به بخش پنهان در آب کشتی تشبیه میکنند . موتور محرکه کشتی و بسیاری از بخش های کشتی در نگاه از بیرون دیده نمیشود و آنچه ما در ساحل می بینیم بخش روی آب کشتی است که اتفاقا قسمت کم ارزشتری از کشتی است ..
سرشت انسان تمایل به درستی و پاکی و صداقت و محبت و عدالت دارد . آیا ما چه کرده ایم و یا معلمان اخلاق و مربیان اجتماعی ما چه کرده اند که طبق آمارهای رسمی تعداد پرونده های محاکم قضایی استان اصفهان با جمعیتی حدود 5 میلیون نفر بیش از کل پرونده های محاکم کشور هندوستان با جمعیتی بیش از یک میلیارد نفر است . این در حالی است که اصفهان از جمله بهترین و نسبتا سالم ترین استانهای کشور از بابت مسائل اقتصادی و اخلاقی است .
چگونه خود را دموکرات ، اصلاح طلب ، آزادی خواه و … میدانیم ، در حالیکه هر کس را که مثل ما فکر نمیکند و یا انتخاب دیگری غیر از انتخاب ما دارد نه تنها شایسته زندگی و اظهار نظر نمیدانیم ، بلکه مستحق توهین و خروج از صحنه اجتماع و … میدانیم .
آیا بدترین نوع انحصار طلبی و خود خواهی و تنگ نظری در اعمال ما در این صحنه اشکار نشد که هر کس که با من نیست ، پس حتما بر علیه من است و باید که حذف گردد …
در این مقاله سعی نمودم از بکار بردن الفاظ قلمبه سلمبه و اسامی شاخص مصلحین و تئوری پردازان مکاتب مختلف و تئوری های سیاسی و اجتماعی پرهیز شود تا بتوانم با مخاطبین ارتباط بی پیرایه تری ایجاد کرد .
برادران و خواهران گرامی (( انتخابات )) در استان ما گم شده است . بیایید با کمک هم آنرا پیدا کنیم …

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد