تاریخ درج خبر : 1394/12/18
کد خبر : ۵۳۶۹۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

وضعیت اسف بار دانشجویان دوره اول دندان پزشکی دانشگاه یاسوج

در مقدمه تشکر و قدردانی خود را نسبت به اقدامات صورت گرفته در راستای راه اندازی و اعطای امتیاز رشته ی دندانپزشکی به این استان محروم و کمک به بهبود سطح بهداشت و سلامت مردم محروم این استان، اعلام می داریم.
دانشکده دندانپزشکی یاسوج مانند سایر دانشکده های جدیدالتاسیس دارای نواقص و مشکلاتی است که مرتفع نمودن آن ها و رسیدن به جایگاه مطلوبی از نظر امکانات ابتدایی سخت افزاری، آموزشی و برنامه ریزی نیازمند همت و تلاش و بودجه ی بسیاری است، لذا از مسئولین مربوطه جهت اقدامات و تلاش هایی که تا کنون در این راستا داشته اند تشکر می کنیم.
با این وجود در این دانشکده کماکان مشکلات و معضلات عدیده ای پابرجاست که رفع نمودن آن از عهده وتوان مسئولین فراتر رفته و عملا بخش بالینی که مهم ترین قسمت آموزش و یادگیری در این رشته است تمهیداتی برای ادامه دادن این امر خطیر ( آموزش دانشجویان و خدمت رسانی به مردم محروم منطقه )ندارد لذا از مقامات محترم وزراتی عاجزانه تقاضامندیم جهت جلوگیری از متضرر شدن بیشتر این ورودی (91) و رفع مشکلات این دانشگاه دست ما را گرفته (همانگونه که بارها در سفرهای استانی و برنامه های وزارتی ،جنابعالی با دل و جان عملا مشکلات بهداشتی درمانی را پیگیری نموده اید و باعث رضایتمندی خداوند سبحان و مردم گردیده است) تا باعث رکود آموزشی و آینده ی شغلی این دسته از دانشجویان نگردد.
شایان ذکر است که علیرغم وجود مشکلات عدیده و نبود برنامه ریزی و بودجه ونیز کم اهمیت شدن کیفیت آموزش و یادگیری و عدم آرامش روحی دانشجویان، هر گونه صحبت جهت احقاق حق و بهبود شرایط به صورت فردی -گروهی منجر به اثر سوء در کارنامه آموزشی وپرونده ی انظباطی می گردد.
تمامی مشکلات و کاستی ها اول هر ترم پیگیری و اطلاع رسانی شده و قول مساعد جهت برطرف نمودن آنها داده شد اما متاسفانه رسیدگی صورت نگرفت و روز به روز بر آنها افزوده می شود که این امر به کلی پایه و اساس آموزش و یادگیری را مختل کرده است .
چنانچه مستحضرید در سال گذشته هیئت نظارت و بررسی پس از بازدید از دانشکده بعلت وضعیت نابسمان و نبود هیچگونه امکانات و شرایط لازم جهت راه اندازی بخش بالینی و کلینیک ،رای بر منحل شدن این دانشکده به همراه سایر دانشکده های جدید التاسیس فاقد شرایط صادر نمود ،،اما مسئولین قول مساعد و تعهد به فراهم نمودن تمامی امکانات لازم جهت برقرای دانشکده را دادند که متاسفانه عملی نگردید.
در حال حاضر در محلی که انبار و سوله ی علوم پزشکی بوده است،تجهیزاتی که تنها کفاف یک ورودی را میدهند نصب گردیده تا صرفا کلینیک شروع به کار کند که همین مکان هم در واقع کلینیک ویژه ی متخصصین است و فضایی برای آموزش دیگر دانشجویان ندارد.

در اینجا به صورت مختصر به مشکلات اشاره میکنیم:
۱-نبود لابراتوار پروتز و ارتودنسی
۲-نبودن مواد در انبار پری کلنیک:مواد لازم پروتز کامل،پارسیل متحرک و ثابت ، ارتودنسی و ناتمام ماندن دروس مرتبط با پری کلنیک
3- نبود CSRمرکزی ویژه ی استریل وسایل
۴- نبود تکنسین پروتز ،تکنسین ارتودنسی،تکنسین رادیولوژی و نبود تکنسین در پی کلینیک
۵- -نبود بخش پروتز متحرک و بخش پروتز ثابت جداگانه
۶- نبود بخش ویژه ی پاتولوژی و آسیب شناسی
۷-نبود کادر ویژه ی هر بخش اعم از پرستار
۸ -نبود بخش اتفاقات و اورژانس دندانپزشکی و کمک های اولیه
۹-نبود سایت ویژه ی تحقیقات در دانشکده
۰۱-نبود کتابخانه مخصوص دندانپزشکی و سالن مطالعه و کلاس درس آموزشی
۱۱- نبود آزمایشگاه تحقیقات و آزمایشگاه فانتوم2
12- عدم وجود کلنیک آموزشی درمانی دانشجویان و استقرار دانشجویان در کلنیک ویژه ی تخصصی با ظرفیت بسیار کم و مشکلات مربوطه
13-نبود برنامه آموزشی منسجم و مشخص وارائه دروس بر حسب شرایط و خارج از برنامه وزارت، به صورتی که قبل از آموزش درس ترمیمی، درس اطفال ارائه شد.
14 -کلاس های فوق العاده فشرده و بدون وقت استراحت و عدم حضور به موقع در کلاس درس بدلیل تداخل ساعات کلاس های قبل و بعد
15-کیفیت بسیار پایین کلاس های درسی بعلت نبود جو آموزشی در دانشکده
16-نداشتن کارشناس آموزشی در آموزش دانشکده که برخورد اجتماعی ضعیفی دارند
17 -نبود آموزش و مسئولیت پذیری بخش پذیرش و نوبت دهی جهت اطلاع رسانی به بیماران و ملزم نمودن دانشجو جهت تماس با بیماران بخش ها.(متعاقب آن بروز مشکلات و متحمل شدن هزینه)
18-دخالت ننمودن نیروی خدماتی در امر آموزش دانشجویان و حین درمان بیماران
19- ملزم نمودن دانشجویان به تهیه ی وسایل و ابزار بخش های اطفال، پروتز، ارتودنسی و اندودنتیکس و نگهدارنده ی فیلم رادیولوژی به علت نبود تجهیزات و بودجه(ضمن اینکه این استان منطقه محروم میباشد و اغلب دانشجویان اقشار ضعیف جامعه را شامل می شود، که متحمل شدن چنین هزینه هایی از توان آنها خارج است)
20-عدم توانایی دانشکده در ارائه به موقع دروس عملی بسیار مهم از جمله جراحی,اطفال,ترمیم ,پروتز کامل عملی ,ارتودنسی و ….به علت فراهم نبودن امکانات و کلینیک و بخش های مورد نیاز.
21-عدم ارائه درس پروتز کامل در ترم گذشته(ترم 7) و حذف آن توسط شورای آموزشی در آذرماه و احتمال افزایش دوران تحصیلی این ورودی(91)به 7سال.
۲۲-به علت عدم اطلاع رسانی کافی و مناسب ,تعداد بیماران بسیار کم بوده و دانشجویان خود مسئول پیدا کردن بیمار در سطح مدارس و بیمارستان ها و کوچه بازار و…هستند.که این کار غیر قانونی بوده و پیگرد قانونی بدنبال دارد.
23-نارضایتی اساتید و وجود مشکلات اداری و متعاقبا حضور نیافتن در کلاس های تئوری و بخش های عملی و نیز عدم برگزاری امتحان پایان ترم به دلیل نبود استاد و ناتمام ماندن ترم گذشته.

24 -ریسک بالای اکسپوز و ابتلا ی دانشجویان به انواع آلودگی ها و بیماری ها به علت عدم همکاری پرسنل مربوطه(آماده سازی,شست و شو ,خشک کردن و ضدعفونی کردن وسایل تماما بر عهده دانشجو است)
25-نبودحتی پاکت ابزار برای اتو کلاو و استریل کردن وسایل و اکتفا کردن به اسپری ضدعفونی برای بیماران بعدی
26-نبود سینی پلاستیکی در یک هفته ی گذشته(28-21بهمن) و قرار دهی ابزار کار روی پلاستیک جهت ویزیت و معاینه ی بیماران علی رغم اعتراض شدید اساتید و دانشجویان نسبت به روند غیراصولی و غیربهداشتی
27-تبدیل شدن آموزش و یادگیری اصولی و آکادمیک به یک پدیده ی آزمون و خطا و تجربی به علت تاکید بر ویزیت بیشترین بیمار موجود خارج از ظرفیت بخش و دانشجویان
28-عدم آگاهی و مدیریت و برنامه ریزی منسجم و ارزیابی بخش های بالینی عملی به صورت تئوریک و به دنبال داشتن نارضایتی دانشجویان
29-نبود سرویس ایاب و ذهاب و متحمل شدن حداقل هزینه ی 8000تومان در روز
30-نبود سلف سرویس در کلینیک که در نتیجه غذا بر عهده ی خود دانشجو است که صرف وقت و هزینه ی زیادی را متحمل میگردد.
31-نبود حتی یک بوفه (تریا) در محوطه ی کلینیک یا نزدیکی آن.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • عضو هیات علمی دانشگاه گفت:

  هم دانشجویان دندانپزشکی و هم اعضای هیات علمی دندانپزشکی باید خدا را شاکر باشند که در یاسوجند و توی این رشته هستند و دنبال بزرگنمایی مشکلات نباشند. وقتی دانشکده تازه تاسیس باشه همه این کمبودها طبیعی هست. البته یک راهش اینه که دوره را به عوض شش سال هشت ساله تموم کنن و نخواهند که مثل دانشکده های پنجاه سال تاسیس کاراشون پیش بره. یعنی استادا و دانشجوا از خودشون هم مایه بزارن نه اینکه همش توقع داشته باشن.

 • استاد دانشكده دندانپزشكي ياسوج گفت:

  ام
  من بعنوان هیت علمی این دانشکده که از نزدیک با مشکلات موجود دست بِه گریبان هستم ،میدانم که مشکلات و مسائل فوق در مورد دانشکده دندانپزشکی به حقیقت نزدیک است ، متاسفانه این مشکلات هست ،
  راه اندازی بی حساب کتاب دانشکده های دندانپزشکی در دولت قبلی بدون اینکه پیش بینی لازم و بودجه لازم برای اینکار اماده بشه باعث مشکلات موجود شده و علارغم اینکه چهار سال از تأسیس این دانشکده می گذرد ولی دانشکده فاقد چارت تشکیلاتی و بودجه لازم میباشد . و دانشکده بیشتر شبیه یه درمانگاه است تا یک کلنیک اموزشی و اکادمیک .
  و متاسفانه اراده ای هم در مسولان برای حل مشکلات نیست و همچنین از مدیریت ضعیف رنج میبرد

  • عضو هیات علمی دانشکده گفت:

   بنده هم همکار شما هستم دوست عزیزی که بعنوان هیات علمی دانشکده اظهار نظر کردی درسته که بی حساب و کتاب در دولت قبل راه اندازی شده ولی بی انصافی هست اگر زحمت مسولین کنونی را در سر و سامون دادن به دانشکده و کلینیک نادیده بگیریم. الحق که در این دو ساله اخیر خیلی کارهای خوبی انجام شده همینکه دارن حقوق 24 نفر عضو هیات علمی مثل بنده و شما را با هزار سختی تامین می کنند کار بزرگی هست. ساختمان کلینیک و تجهیزات اون هم برای یک دانشکده تازه تاسیس قابل قبول هست.

 • دانشجوی ارشد گفت:

  طوری نوشتن وضعیت اسفبارکه انگار توی یه صحرای بی آب و علف دارند درس می خونن!! بدون پرداخت شهریه و با خوابگاه مفت دانشگاه دارن دندانپزشک می شن اونوقت چه انتظاراتی هم دارن!!
  پیشنهاد می کنم که مسولین یه شهریه سنگین و درست و حسابی ازشون بگیرن و به مشکلاتشون رسیدگی کنن.

 • دانشجوی بهداشت گفت:

  متاسفانه وقتی در کشور ما اول یه دانشکده تاسیس می شه و بعد باید به فکر استاد و امکاناتش بیفتن همین مشکلات هم پیش میاد. اونهایی که سری اول قبولی اون دانشکده باشن هم خیلی راحت قبول می شن چون دانشکده دندانپزشکی یاسوج شناخته شده نبوده و رقابت برای قبولی بالا نبود پس راحت اومدن این دانشجوها باید فکر همه چیزش را می کردند اولش که باید خدا را شکر کنن برای قبولی آسون توی این دانشکده تازه تاسیس بعدش هم توقعات بالا بالا نداشته باشن.

 • ناشناس گفت:

  خیلی از این مواردسیاه نمایی هست

 • دانشجوی پزشکی گفت:

  خودتون گفتید دوره اول سال 91
  گذشتگان بدون هیچ امکاناتی این رشته را راه انداختند و بیچاره مسولین کنونی که باید جور همه کاستی ها و اینهمه انتظارات شما را بکشند.

پربازديد