تاریخ درج خبر : 1394/12/20
کد خبر : ۵۳۷۰۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -
اسلام رسایی نسب

انتخابات تمام شد!

سایت استان: اسلام رسایی نسب

گرچه انتخابات پایان یافته و نتیجه آن هم مشخص و رسما اعلان گردیده است اما بحثها و نظرها در مورد آن همچنان ادامه دارد که طبیعی و چه بسا خوب و مبارک است. اما در کنار این بحثها و نظرها، برخی به دنبال ایجاد حواشی نازیبا و مسموم کردن فضای سیاسی اجتماعی منطقه هستند که ثمری جز گسست پیوندهای فکری و حتی قومی میان اقشار و اقوام مختلف مردم نخواهد داشت و خطری جدی در مسیر آینده خواهد بود. حجم تخریب و توهین و تهمت و بی حرمتی به گونه و میزانی است که شاید بهتر باشد برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط، تذکر و شاید برخورد های قانونی دستور کار قرار گیرد.
این هدف گیری چند جانبه و چند منظوره بیش از هر فرد و گروه دیگری معطوف به شخص سید باقر موسوی و حامیان ایشان است. در وهله دوم نمی توان از هجمه مشترک رقبای انتخاباتی به اردوگاه آقای زارعی غافل شد که قصد دارند پایگاه اجتماعی ایشان را تخریب و موقعیتشان را تضعیف نمایند.این افراد و گروهها که خود را مدافعین عزت بویراحمد می دانند عملا با در پیش گرفتن چنین روشی تلاش دارند چهره ملی تاثیر گذاری چون سید باقر را مخدوش نمایند و از سوی دیگر جایگاه نماینده مرکز استان را تضعیف کنند که بی شک تاثیرات سو آن به همین مردم و منطقه بازخواهد گشت.
بیشتر این به اصطلاح نقدها، منطقی ضعیف و ادبیاتی سخیف دارند که مایه حیرت و تاسف می شوند. منتقدین –متاسفانه بعضا هتاک- نقد و ناراحتی خود را از انفعال و سکوت آقای موسوی در قبال وضعیت انتخابات می دانند در حالی که واقعیت چیز دیگری است. اولا حضور فعال ایشان در یاسوج و رایزنی های شبانه روزی از آغازین ساعات روز تا پاسی از شب، نشان از احساس مسئولیت و درک درست وضعیت خاص پیش آمده داشت. تلاشهای بی وقفه ایشان برای اجماع مجموعه ای اصلاح طلب یا در حالت حداقلی، ائتلافی اعتدالی برای مقابله با جریان تندروی محافظه کار، راه به جایی نبرد و آنها که دم از منیت و خودخواهی سید باقر زده و می زنند خود دچار توهم قدرت شده، حاضر به قبول پیشنهادات ارائه شده از سوی ایشان نگردیدند و فضا را به سمت تخریب ایشان از بیرون و قوم گرایی در درون مجموعه های خود بردند.گرچه در این میان توانستند برخی اصلاح طلبان و مخالفینِ محافظه کاران تندرو را همراه خود نمایند اما متاسفانه فضای غالب جریان انتخابات، جو قومی قبیله ای بود که بویراحمد و دنا را به دهها سال قبل عقب راند. نتیجه آن که نمی توان متانت و سیاست خردمندانه ایشان را که مانع از جنجال و شلوغ کاری شد به حساب انفعال و بی توجهی و بی مسئولیتی گذاشت که حقیقتا هم چنین نبوده است.
در خصوص عدم موضع گیری شفاف در حمایت از کاندیداها نیز با در نظر گرفتن قطب بندی قومی ایجاد شده که بخش عمده ای از آن نتیجه رد صلاحیت ایشان و تضعیف جریان اصلاحات از این طریق بود، چنین تصمیمی می توانست فضای غلط ایجاد شده را تشدید کند. از طرفی به واسطه نفوذ اجتماعی پرقدرت سید باقر در بین اقوام و طوایف مختلف و حمایت آنها در دوره های مختلف نمایندگی از ایشان، عملا امکان ورود به این فضای چند تکه شده با مرز قومیت و طایفه وجود نداشت. لذا سید باقر در تصمیمی هوشمندانه و عاقلانه که هم خیر خود و هم مردم و منطقه را داشت به صراحت اعلان نمودند که مردم خود بر اساس سوابق و وضعیت فعلی افراد و شایستگی ها ی فردی و در نظر گرفتن شرایط، به گزینه بهتر و اصلح رای دهند. ناراحتی اصلی این گروهها که البته بیشتر شامل طیف آقای بهرامی می شود ، به علت عدم حمایت صریح و مستقیم وی از آنها و تشکیلاتشان است. با دیدن و دانستن تبعات سکوت سید باقر که چنین نگرانی هایی بوجود آورده است، می توان براحتی تصور نمود که حمایت صریح و شفاف ایشان از هر یک از کاندیدها چه اثرات و عواقب تلخ تری می توانست داشته باشد. ضمن اینکه عدم هماهنگی شورای هماهنگی اصلاحات و دلخوری و نگرانی بابت این موضوع و موضع گیری دور از انتظار و غیر حرفه ای گزینه خروجی آنها در برابر سید باقر را هم می توان در این عدم حمایت بی تاثیر ندانست!
برخی نیز معترض به حمایت یاران و نزدیکان سید باقر از آقای زارعی هستند که گله و نگرانی بیجایی است. چرا که عدم تایید کاندیدای اصلی اصلاح طلبان از یکسو و عدم اجماع بر گزینه حداکثری اصلاح طلبان یعنی آقای رجایی نسب از سوی دیگر و تعدد کاندیداها، فرصت مغتنمی برای پیروزی آقای هدایتخواه فراهم ساخته بود که اگر درایت و شجاعت و از خود گذشتگی این گروه از اصلاح طلبان نبود باید اکنون به جای نق زدن به پیروزی آقای زارعی، مات و مبهوت از پیروزی جناح تمامیت خواه به رهبری آقای هدایتخواه زانوی غم بغل می گرفتند که در هر حال سودی نداشت.در این میان پیروزی آقای هدایتخواه در این شرایط و فضای عمومی اعتدالی و اصلاحاتی کشور، ضربه و آسیبی جدی می بود! ظاهرا عده ای مدعی مبارزه با جریانهای تند محافظه کار هستند اما باطنا و عملا در زمین آنها نقش تدارکات چی را بازی می کنند. تحلیل غلط و دور از انتظار برخی به ظاهر اصلاح طلبان از شرایط و تمایل به پیروزی نماینده جبهه پایداری در مقابل آقای زارعی بر دوگونه است :1- ضدیت با مخالفین مجمع و شخص آقای موسوی و تلاش برای حذف وی از صحنه سیاسی اجتماعی به هر قیمتی!2-محوریت عزت بویراحمد و توانایی شخصی هدایتخواده در تغییر موازنه قوا در استان!
به هر روی همچنان که قبلا نیز اشاره کرده ام ودر مطالب قبل نیز عنوان شده است آقای هدایتخواه به دلیل مشی فکری جبهه پایداری مدافع مناسبی برای حقوق مردم نمی تواند باشد مضافا اینکه فضای سیاسی کشور و مجلس جدید اصلا مناسب حضور گزینه هایی از این دست نیست. اما در مورد دوم نیز موضع گیری های پیش و بخصوص پس از انتخابات حامیان جناب آقای بهرامی و موافقان مجمع نشان از عدم تحلیل درست شرایط و لجبازی به هر قیمتی! دارد که امیدواریم این رویه خطرناک تغییر یابد که نتیجه ای جز شادی رقیب و تلاش برای دامن زدن به این فاصله و شکاف نخواهد داشت. انتظار می رود که سید باقر نیز در صورت وجود نقد درست و منصفانه و دلسوزانه پذیرای آن بوده و با گذر از اتفاقات رخ داده ، نقش رهبری خود را در این برهه حساس ایفا نماید و تلاش برای اتحاد و انسجام مجدد اصلاح طلبان در شهرستان و استان را به انجام و سرانجام خوبی برساند.
علاوه بر مسائل یاده شده، تاکید بر تخلف و بعضا تقلب در انتخابات طرح و بر آن اصرار می شود.موضوعی که کارکردی عمدتا تبلیغی برای تشویش اذهان عموم و تضعیف موقعیت منتخب مردم و مشخصا انتقام گیری و کینه توزی دارد. این تلاشها با وعده ابطال انتخابات صورت می گیرد که که بسیار بعید و دور از ذهن است و ادامه آن وجهه نسبی از اخلاق و صداقت آقای هدایتخواه را نیز زیر سوال می برد و همراهی دیگر کاندیداها با این موج تشویش و تخریب آینده سیاسی آنها را تحت تاثیر قرار خواهد داد.متاسفانه تخلف در انتخابات موضوعی است که نمی توان منکر آن شد اما اینکه چه کسانی و در چه حد و وسعتی دست به تخلف زده و از روشهای غیر قانونی و غیر اخلاقی اقدام به جمع آوری آرا کرده اند قابل رصد و اندازه گیری درست و دقیق نیست. مضافا این که این تخلفات تا چه حد در نتیجه نهایی تاثیرگذار بوده نیز مهم و قابل توجه است که نمی توان متر و معیاری دقیق برای آن ارائه کرد. در این میان دامن زدن به شایعات و بزرگنمایی های دروغین از برخی تخلفات -که هر روز سند ابطال این ادعاهای درشت مبالغه آمیز مشخص می شود- نشان می دهد که این به اصطلاح اسناد و مدارک چندان هم جدی و قابل استناد نیستند.در کمال تاسف می توان با قطعیت نسبتا بالایی مدعی شد که این دست مشکلات و تخلفات از سوی همه گروهها در همه دوره ها رخ داده است. اما این که چرا این اتفاقات رخ می دهد و چگونه می توان مانع از بروز آن شد موضوعی است که باید مسئولین امر هر چه سریعتر راه حلهایی برای آن یافته و اجرایی نمایند. البته مشکلات انتخابات محدود به جغرافیای ما و اتفاقات آن نمی شود به گونه ای که حتی سخنگوی قبلی شورای نگهبان نیزدر این رابطه تذکرات و انتقادات چندی را به فرآیند قبل و حین و بعد از انتخابات داشتند که بسیار مهم و حائز اهمیت است.
در پایان امیدواریم نخبگان سیاسی در کنار فعالیتهای مبتنی بر اصول فکری و مرام سیاسی خود، اخلاق انسانی و آینده منطقه را مد نظر قرار داده و با گذر از تنشها و رنجشهای احتمالی فضای رقابتی حساس انتخابات، برای رفع مشکلات و ضعفهای فعلی دست یاری و همکاری به منتخبین دهند تا بتوان آینده ای بهتر برای مردمی که علیرغم اختلاف سلیقه ناگزیر به زندگی و همزیستی در کنار یکدیگر می باشند تصویر و طرح و اجرا کرد. جشن پیروزی مشترک منتخبین استان در تهران و همپیمانی آنها برای همدلی و همکاری را آغازی خوب و امید بخش در این راه می توان تصور کرد که حتما از نظر و پیشنهادات دیگر بزرگان خارج از مجمع نمایندگان نیز استفاده خواهند برد و آنها را مد نظر قرار خواهند داد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد