تاریخ درج خبر : 1394/12/20
کد خبر : ۵۳۷۰۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -
محسن بهنود

«جوابیه‌ای به بیانیه محمود منطقیان»

زیاد و خیلی زیاد در نقد آقایان منطقیان و لاهوتی نوشته اند و گفته اند انقدر که به نظر می رسد این موضوع لوث شده است ولی چه می شود کرد که اگر ما هم این دو را رها کنیم انها ول کن نیستند. بیست و چهار سال است که اصلاح طلبان کهگیلویه نه تنها رنگ پیروزی ندیده‌اند که آتش اختلافات و دشمنی ها هر روز شعله ورتر می شود و بیش از هر کس جوانان علاقه مند و فعال این شهرستان در این اتش می شوزند .
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید و علی رغم رد صلاحیت گسترده ی اصلاح طلبان و حامیان دولت، همت و برنامه ریزی صحیح رهبران این جریان سبب شد اصلاح طلبان در سراسر کشور به موفقیتی بزرگی دست پیدا کنند موفقیتی که می شود آنرا با دوم خرداد حماسی مقایسه کرد .نه تنها در تهران که در اکثر استان ها اصلاح طلبان پیروز این کارزار نابرابر بودند .
اما از این حماسه ی بزرگ سهم چندانی عاید کهگیلویه و بویراحمد و بویژه کهگیلویه بزرگ نشد. هر روز که می گذرد ابعاد بیشتری از چیزی که می شود انرا خیانت و قصور به اصطلاح رهبران اصلاحات شهرستان نام نهاد روشن می شود .از بی تدبیری در انتخاب گزینه نهایی، تا مدیریت برای خروجی یک گزینه خاص و چهره درهم کشیدن و عصبانیت آقای لاهوتی در مخالفت با گزینه‌ای غیر از گزینه خودش و بعد از ان سکوت اقای منطقیان و حالا هم روشن شدن حمایت بسیاری از مدیران دولتی از دو گزینه رقیب .هر چند شکی نیست هر کس دیگری غیر از کامرانی هم گزینه اجماع بود باز منطقیان پای کار نمی‌آمدند همانطور که لاهوتی نیز قطعا چون سال 86 خیلی ها را قبول نداشتند و همراهی نمی کردند . این همه در حالی است که جوانان شهرستان شبانه روز در تکاپو بودند تا بتوانند کاری برای کامرانی به عنوان نماد اصلاحات انجام دهند.
در چنین وضعیتی است که آقای منطقیان به جای عذرخواهی از مردم و پذیرفتن اشتباهات و رها کردن سیاست که جای وی نیست طلبکارانه دست به قلم می برد و با ادبیات ناشایستی ضمن «آبکی» خواندن انتقادات به گونه‌ای حرف می زند که گویی عقل کل است .آقای منطقیان و همینطور آقای لاهوتی به جای ان که یکبار شجاعانه توضیح دهند در طول عمر رهبری خود در شهرستان چه توفیقی برای جریان به دست آوردند هر روز بر طبل اختلافات می نوازنند و همدیگر را به خیانت و کوتاهی متهم می کنند و فرصت های تاریخی را یکی بعد از دیگری از جوانان شهرستان سلب می کنند.
حالا برای همه روشن شده است که خیلی قبل تر از انتخابات بسیاری از آقایان از مدیران دولت تدبیر و امید تا لیدرهای پر مدعای اصلاحات همگی سفت و سخت قرار و مدارهای خود را با عدل هاشمی و بعضا با موحد بسته بودند. و بیشتر آنها در کوران انتخابات یا سکوت کردند و یا هم اگر گزینه اصلاحات را همراهی می کردند این همراهی تنها ظاهری بوده است. این همه در حالی است که اصلاحات خوب یا بد ضعیف یا قوی خود در شهرستان گزینه معرفی کرده بود و بنا بر تاکید رهبران جریان بایستی مورد حمایت قرار می گرفت نه اینکه از کامرانی به عنوان یک ابزار برای شکست یکی از نامزدهای به نفع نامزد دیگر استفاده می شد. کسانی هم که همراهی کردند جز چند مورد محدود مابقی دلشان هرگز با کامرانی و جریان نبود به طور مثال اتحدوا اتحدوا گفتن آقای لاهوتی قبل از سخنرانی کامرانی فرق چندانی با سکوت منطقیان نداشت و اصلا این نوع ادبیات از یک سیاستمدار بعید است و هنوز هم معنای این شعار برای بنده روشن نیست. آقای لاهوتی یک لیدر بودند و باید حرف می‌زدند و نقد می‌کردند نه اینکه در مقام یک شعار دهنده شعاری خالی از محتوا می‌دادند.
و همین رفتارها شک ما را تبدل به یقین می کند که اکثر لیدرها از جمله جناب آقای منطقیان و لاهوتی نظرشان بر روی گزینه های دیگری بوده است و ان گونه که ادعا می شود با انها نشست ها و مراوداتی هم داشته اند. حال سوال این است اگر کار و رفتار این اقایان و حمایت پشت پرده شان ایرادی نداشت چرا انرا علنی مطرح نمی کردند و اگر این زد و بندها آنقدر پر اشکال و زشت بود که صلاح در اشکار کردن ان نبود پس چه لزومی به حمایت بود .
بسیار درد اور است که رهبران یک جریان در یک شهرستان بزرگ سال ها با شعار اصلاح طلبی و ادعاهای رنگارنگ از رای مردم سوء استفاده کنند و با رای مردم «کسی» و یا اصطلاحا «سری» در میان «سرها» شدند اما حالا صحبت از عدم وابستگی به احزاب می کنند و می گویند «ما به هیچ حزبی وابسته نیستیم». آقای منطقیان که برای تایید صلاحیت به هر کاری دست زد بعد از یقین از عدم تایید صلاحیت به جای آنکه به نجات جریان کمک کند در نشست هایی شرکت کرد که جز منفعت طلبی و تاکید بر قوم گرایی هیچ پیامی دیگری نداشت .
آقای منطقیان به خاطر رای جریانی به «رستاد» و «حقانی» منت بردوش مردم می گذارد و انگار کار بررگی انجام داده است در حالی که این حرکت کوچکترین وظیفه ی یک فعال سیاسی است . اگر رای دادن منطقیان به رستاد و یا حقانی منت گذاشتن دارد پس باید از منطقیان پرسید؛ رای رستاد و حقانی به شما رای چه بود؟ ایا رای شخصی بود؟و اگر رای جریانی بود که قطعا همین گونه است انها باید طلب خود را از کی بگیرند ؟ و اصلا اگر شما به اینها رای نمی دادید پس می خواستید به کی رای دهید ؟ لابد ناراحت هستید که به بزرگواری و یا مژدهی رای نداید؟! هر چند چهار سال بعد بسیاری از لیدرهای ایشان جبران مافات کردند و از بزرگواری حمایت نمودند .
آقای منطقیان جریان سیاسی را با علقه های شخصی و ملک شخصی اشتباه گرفته اند . ایشان می گویند من در یاسوج ماندم و به بهرامی رای دادم . این شرم اور است رهبر یک جریان سیاسی در شهر خود و به گزینه جریان خود رای ندهد و عمدا در یاسوج بماند و خود را قایم کند . کاش آقای منطقیان توضیح می دادند ملاکشان برای رای دادن به بهرامی چه بود ؟ مگر نه این بود که بهرامی گزینه شورای اصلاح طلبان بودند؟ خوب پس مگر کامرانی هم گزینه ی جمعی اینچنینی نبودند ؟ و خروجی همان جلسه ای که منطقیان در ان نماینده داشتند نبودند ؟ اقای منطقیان صحبت از سوم شدن کامرانی می کنند و یکی از دلایل خود برای عدم حمایت از کامرانی را عوض کردن رتبه دومی با سومی می دانند. اما ایشان باید بدانند و می دانند و حتی می دانستند که بهرامی چهارم می شود پس چطور حاضر شدند به نفر چهارم رای دهند ولی رای دادن به نفر سوم ایراد دارد. اقای منطقان در دور قبل هم به کسی رای داد که چهارم شد یعنی مجید باقریان .و اصلا آقای منطقیان باید بدانند ما هرگز رتبه دوم نبودیم ما همیشه آخر بوده ایم چون شما رهبر ما بودید .
بحث رتبه دوم و یا سوم استدلال ضعیفی است که تنها از یک ذهن توجیه گر بیرون می اید .مطابق استدلال استاد باید وقتی متوجه شد کسی شکست می خورد باید رهایش کرد . ما هم در 78 و 82 یقین داشتیم آقای منطقیان از پس موحد بر نمی آید اما رای دادیم. یا خود آقای منطقیان در سال 88 یقین داشتند آقای کروبی شکست می خورند ولی باز در ستاد ایشان فعال بودند .در ضمن اگر آقای منطقیان شکست آقای کامرانی به عنوان نماد جریان اصلاح طلبی را یقین داشتند چرا حالا اعلام میکنند چرا در همان زمان رسما به مردم نگفتند و اگر روی گزینه دیگری مثل اقای هاشمی پور نظر داشتند چرا انرا صادقانه با اصلاح طلبان در میان نگذاشتند ؟ چه منفعتی در پنهان کاری بود که بقیه نامحرم بودند ؟
اقای منطقیان گفته اند «تنها در جوامع بدوی و وحشی است که حق انتخاب را از افراد سلب می کنند ».کاش اقای منطقیان زمان نامزدی خود هم همین شعار را می دادند و نه اینکه خود را اصلاح طلب جا می زدند و از خاتمی و بقیه مایه می گذاشتند .منطقیان تا اصلاحات در شهرستان رمقی داشت انرا به نفع خود مصادره کرد و با رای اصلاح طلبان به شورا راه پیدا کرد و با رای آنها «منطقیان» شد و هم چنین نیروهایش را در سمت های مختلف گماشت و وقتی هم دید این اصلاح طلبی مانعی برای تایید صلاحیتش هست مدعی شد که به هیچ حزبی وابسته نیست. هر چند باید گفت:منطقیان و حتی لاهوتی خیلی قبل تر از شورای نگهبان توسط مردم رد شده بودند .
قطعا اگر بنا بر انتخاب آزاد و آگاهانه و به دور از نگاه جریانی و سیاسی بود هیچ دلیل دیگر مدیریتی و یا کارنامه ای برای رای به منطقیان وجود نداشت . و منطقیان هر چه دارد و هر چه رای آورد همه را مدیون اصلاحات و اصلاح طلبان است . آقای منطقیان باید پاسخ دهند اگر قرار بر انتخاب آزاد است پس حمایت خودشان از بهرامی بر اساس چه معیاری بوده است آیا غیر از این بود که ایشان ماحصل شورای تصمیم گیری اصلاح طلبان در بویراحمد بودند .
استاد صحبت از ان می کنند که حاصل اجماع سقوط بود ولی باید گفت حاصل اجماع سقوط و یا صعودی نداشت ما سال هاست در قعر جدولیم. حاصل اجماع روشن شدن ماهیت آقای منطقیان و آقای لاهوتی و دوستانشان است که بسیاری از انها در دور قبل از از بزرگواری حمایت کردند و در این دور از جناب …….. گرفته تا ان معاون اداره‌کل …………….. استان که در بویراحمد با هدایتخواه بود و در کهیگلویه با همه بودند و یا معاون تازه بازنشسته …………….. کهگیلویه که خود از نیروهای نزدیک آقای لاهوتی بودند و حتی وقتی لاهوتی نامزد بود با عدل بودند و بعد به موحد پیوستند ، تا …………. فعلی چرام و …………….. فعلی کهگیلویه، معاون …………………… استان، معاون ………………….. استان، بخشدار …………، مدیرکل ……………….. استان و …. همگی به اصلاحات پشت پا زدند .
و چه حکایت غم انگیزی است که آقایان نان اصلاحات را می خورند و جان برای دیگران می دهند .
باید به اقای منطقیان گفت اصلاحات دنبال پیروزی صرف نبوده و نیست چرا که شما و رقیب درون حزبی تان بواسطه لج بازی و قوم گرایی سال هاست سر اصلاحات در شهرستان را بریده اید. ما دنبال همدلی بودیم و این همدلی و همراهی در میان نسل جوان و اگاه شکل گرفت و خدا را شکر همین به اصطلاح اجماع سبب روشن شدن بیشتر ماهیت غیر سیاسی و لج بازی گونه آقایان شد و نشان داد منطقیان نیز هم چون اقای لاهوتی که در سال 86 به اصلاحات پشت کردند هرگز جریان اصلاحات برایشان اولویت اصلی نبوده است و همین که رئیس دولت اصلاحات نام شان را می داند بر هر چیزی اولویت دارد.
امروز بحث ما حمایت از کامرانی تنها نیست که این مورد آخر است و حتی خود نیز به آن اشکالاتی وارد می دانیم بلکه بحث ما این همه چانه زدن برای نماینده شدن خود و اختلافات قومی درون جریانی است بحث ما امروز لیدرهای بی تفاوت و بی خبر از سیاست و ملا مکتبی های اطراف شما و مشاورانی است که طنزهای عالم سیاستند. مشاورانی که وظیفه شان ثبت و ضبط تصویری حوادث است و امروز تحلیل گر شده اند و بعد ثابت می شود تا با لیدرهای عدل هاشمی جلسه داشته اند، مشاورانی که تنها دلخوشی شان عکس یادگاری یک روز با منطقیان در 9 دی است و دیگر روز با لاهوتی در 22 بهمن است. مشاورانی که به صرف همراهی تصادفی با منطقیان در دو فاتحه خوانی سیاستمدار شده اند و ….و با چنین جماعتی باید هر چه سریعتر فاتحه‌ی اصلاحات در شهرستان کهگیلویه را خواند.
باید در جواب آقای منطقیان که تحلیل منتقدین را آبکی و ساده می خواند گفت: تحلیل شما آبکی و ساده بوده است و خواهشا این قدر ساده به مردم شریف شهرستان بی حرمتی ننمایید و شما و دوستان پر مدعای اصلاح‌طلبی در شهرستان دست از سر اصلاحات بردارید بگذارید مردم خود تصمیم بگیرند .بله اقای منطقیان نوشتارهای ما در فضای مجازی شاید بی شباهت به رانندگی در جاده ها نباشد ولی شک نکنید که حضرتعالی هم هرگز راننده نبودید و اشتباهی پشت ماشین نشسته اید و تا بیشتر از این جریان را به قعر دره نفرستاده اید خواهشا پیاده شوید و کار را به کاردان و دلسوزش بسپارید. متاسفم که ادبیات شما بعد از عمری شهره بودن به اخلاق مداری این گونه رنگ عوض کرده است و کسانی را که در فضای مجازی مطلب می نویسند به هرکس و ناکسی تشبیه می کنید که در ان رخت می شویند. باید خدمتتان عرض کنم این تشبیه بیشتر شایسته فضای سیاسی استان است که سال هاست هر کس و ناکسی در ان ادعای توخالی می کند و کثیفش می نمایند. و سوار بر احساسات و منافع شخصی خود و برای استخدام فرزندان و نزدیکان خود همه فرزندان جریان را می فروشند . فضای مجازی هر چه قدر هم ایراد داشته باشد لااقل این حسن را دارد که ماهیت خیلی ها را روشن می کند و عکس های شبانه و محفل قومی شماها را رو می کند .
نمی دانم با این اوصاف سرنوشت کهگیلویه چه می شود اما هنوز کسانی هستند که سنگ منطقیان و لاهوتی را به سینه می زنند قطعا این عزیزان برای خود دلایلی دارند ولی دلایل هر چه باشد باید گفت اصلاحات در دهدشت قربانی منافع و مطامع شخصی شده است و گرنه چه لزومی دارد کاندید رقیب به رهبران اصلاحات شهرستان زنگ بزنند و به انها خط دهند و گلایه دیگر نیروی جریان را بکنند که چرا چنین گفت و چنین نقد کرد و آنان نیز با خنده جواب دهند که فلان نیرو از ما نیست. جوانان شهرستان باید به خود بیایند و بدانند که به امید این بزرگان نشستند عبث و بیهوده است و این انتظار جز تداوم بیست و چهار سال شکست نتیجه دیگری نخواهد داشت. امروز جوانان گچساران و بویراحمد با حمایت رهبران و نمایندگان خود در حال رسیدن به بلوغ سیاسی و حضور در جایگاه های بالای مدیریتی هستند ولی جوانان کهگیلویه در آتش اختلفات قومی و منفعتی رهبران خود می‌سوزند و زبانه می کشند.
نباید به سادگی از این اتفاق تلخ گذشت چرا که ما در سال 86 به سادگی از رفتار و کوتاهی لاهوتی گذشتیم و نتیجه اش طلبکاری ایشان شد و حال چشم بستن و کوتاه امدن از کوتاهی منطقیان نیز تکرار مجدد این مصیبت ها می باشد. باز کوتاه امدن و فرصت دوباره به اقایان جز هدر رفتن سرمایه های جوان چیز دیگری نیست و هزار بار آزموده را آزمودن خطای نابخشودنی است .

آقای منطقیان و آقای لاهوتی و بسیاری دیگر از لیدرهای جریان اصلاحات در شهرستان کهگیلویه:
امیدوار بود آدمى به خیر کسان
مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سنقری گفت:

  هر چند گفتارتان مصداق تیشه به ریشه ی خود زدن است اما کاری ندارم چون در این طیف نیستم اما می خواهم این سوال را از شما بزرگوار داشته باشم آیا انتخاب شخصی که اصلح نیست خیانت به خود و دیگران و این حوزه ی انتخابی نیست شما با چه معیاری رای به گزینه ی اصلاحات دادین ؟به صرف اینکه ایشان از طیف اصلاحات است عقل سلیم نمی پذیرد که فردی را انتخاب کنید که ناتوان از انجام نمایندگی چهار شهرستان است که انبوهی ازمشکلات فرار جمعیت عدم توسعه زیر ساخت های اساسی نبود حداقل امکانات رفاهی ازبین رفتن منابع درآمدی سنتی از قبیل کشاورزی و دامداری و…… است باید پذیرفت این وظیفه ای نیست که آن را به هرشخصی سپرد

 • ناشناس گفت:

  به نظر بنده مردم دست رد به لجاجت و لج بازی لاهوتی زدند

 • عقاب گفت:

  احسنت بر این هوش و ذکاوت و قلم بسیار روان و قوی انصافا بسیار هوشمندانه و قوی هر انچه که باید گفته میشد در این مطلب بیان شد…..سپاس

 • رفیق قدیمی گفت:

  به به….دروود….صد آفرین..حرف دل همه بود…………واقعا

 • شهروند گفت:

  جناب بهنام در 86 مگه اجماعی صورت گرفته بود؟ توسط چه کسانی اجماع شکل گرفت؟ مگه قرار بود با نبود کاندیدای اصلاح طلب، اصلاح طلب بدلی بسازیم؟

 • شهروند گفت:

  آقا بهنود و امثال ایشون فقط حرف می زنند و توانهیچ کار دیگه ای رو ندارن و کسانی که پشت پرده این یادداشت ها هستن یقیم داشته باشند نمی تونند با حذف این دو هیچ جایگاهی پیدا کنن، امیدوارم با عمق و شناخت بیشتر از جایگزین های مورد نظر شما که شان چنین جایگاهی را ندارند، دقت بفرمایید که از چاله به چاه نیفتید./

 • ناشناس گفت:

  دوست عزیز ضمن اینکه در مورد بعضی از کسانی که مدعی اصلاح طلب شهرستان هستند انتقادات سازنده ای داشتین ولی نقدهای شما در مورد همه اصلاح طلبان احساسی و مغرضانه به نظر می رسد

 • روزیان گفت:

  نظر خود را وارد نمایید…خوب بود

 • ناشناس گفت:

  درود
  مطلب بسیار بجا و بموقعی بود

 • ناشناس گفت:

  من موندم که واقعن جناب منطقیان و لاهوتی چه کارنامه و موفقیتی برا جریان اصلاح طلبی طی این سالها بدست اوردن و این همه شکستی که در این سالها که نصیب کهگیویه کرده اند درس عبرتی نشده و به این نتیجه نرسیده اند که برای سیاست ساخته نشده اند و میدان رو به نیروهای مناسب واگذارند.

 • اکوانیان گفت:

  مطلب بسیار منطقی و هوشمندانه ای است. درود بر بهنود عزیز

 • هم استانی تهران نشین گفت:

  احسنت. باید این آدم ها نقد شوند چون اشتباهات زیادی دارند و نمی دانند, در خوابند و بیدار نمی شوند, اهل این میدان نیستند و نمی خواهند بدانند, بیشتر به ادبیات می خورند تا سیاست, ساده اند و از درک معادلات عاجزند, ناتوانند و گاه بازیچه می شوند. اما آدم های محبوب و محترمی هستند که در سیاست نباشند دوست داشتنی ترند

 • کهگیلویه گفت:

  احسنت. دمت گرم با این مطلب بجا و دقیق.

  • فرشید دانشجو گفت:

   سلام با تشکر از شما بابت متن بجا وپر محتوایی که نوشتید این اقایون باید خود کناربکشند تا مردم دست بکار نشدند

پربازديد