تاریخ درج خبر : 1394/12/23
کد خبر : ۵۳۷۲۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -
جاذبه‌های مذهبی کهگیلویه و بویراحمد

آستان مقدس بی‌بی حکیمه، امامزاده‌ای در دل کوه

آستان مقدس حضرت بی بی حکیمه (س)، خواهر امام رضا (ع) در دامنه کوه‌های زاگرس و در کنار آبی دریای خلیج فارس برکتی است که به سرزمین نفت خیز گچساران شکوه و عشق می‌بخشد.

به گزارش سایت استان به نقل از مهر، مرقد مطهر بی بی حکیمه (س) قرنهاست که مقصد دل عاشقان بسیاری از سراسر کشور و کشورهای همسایه است، مردمی که دل در گرو این بانوی مهر و ایمان و نور دارند، از هر نقطه ای از این سرزمین می آیند تا لحظات آغازین سال نو را در کنارمرقد خواهر امام رضا (ع) با برکت و شور و شعور، به زندگیشان پیوند بزنند.

733125

بقعه متبرکه حضرت بی بی حکیمه(س) که طبق اسناد و روایات مختلف، از دختران حضرت امام موسی بن جعفر(ع) است در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شهرستان گچساران در موقعیت خاص جغرافیایی در میان کوههایی صعب العبور و درکنار چشمه ای جوشان قرار دارد.

همه ساله زائران فراوانی از سراسر کشور به عشق اهل بیت راه پر پیچ و خم و ناهموار زیارتگاه بی بی حکیمه را از میان تپه ماهورهای بلند گچساران می پیمایند تا از این چشمه گوارای معرفت و حقیقت جرعه ای بنوشند.

بیش از ۳۰۰ بقعه متبرکه در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که همیشه ملجاء و مأمن مردم عاشق اهل بیت این استان بوده اند و در این میان حضرت بی بی حکیمه(س) به عنوان مهمترین امامزاده در این استان جایگاه ویژه ای دارد.

سالانه بیش از یک میلیون زائر از سراسر کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس به زیارت بارگاه بی بی حکیمه (س) خواهر تنی شاهچراغ(ع) در این شهرستان مشرف می شوند.

این بقعه متبرکه در حدفاصل شهر گچساران و بندر گناوه قرار داشته و همانند مرواریدی در میان تنگه ای می درخشد و زائران و عاشقان اهل بیت را به خود می خواند.

733123

در زمان حکومت بنی عباس که ظلم به سادات فزونی گرفت، گروه هایی از اهل بیت در چند دوره متوالی از مرزهای عراق خارج شدند و خود را به ایران رساندند.

یکی از این گروه‌ها، کاروانی به سرپرستی احمد بن موسی شاهچراغ(ع) بود که به قصد عزیمت به دیار خراسان وارد خوزستان شدند اما در بین راه لشکریان مأمون به این کاروان حمله کردند و هرکدام از این کاروانیان به سمتی رفتند.

حضرت بی بی حکیمه(س) پس از شهادت غلام خود، به همراه کنیزش به تنگه ای پناه می برد و درون غاری مخفی می شود و  همانجا بر اثر بیماری جان می سپارد.

در پایان قرن سوم و اوایل قرن چهارم بقعه این امامزاده به دست ابو محمد حسن حاکم ارجان ساخته شد و در دوره های مختلف این کار ادامه یافت.

در دوره صفویه هم این بقعه متبرکه به دستور شاه عباس نوسازی می شود و در سال ۱۰۹۹ توسط حسن علی خان زنگنه و پس از آن عطاءالله بیک، مرمت و تعمیر شد و در نهایت به دستور امیر سلطان اویس، والی بهبهان بازسازی شد.

این زیارتگاه در سال ۶۶ تحت مدیریت اوقاف کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت و از آن زمان ارائه خدمات عمرانی به آن آغاز شد.

طرح جامع آستان بی بی حکیمه تا آبانماه ۸۰ ادامه یافت و طی آن شبستان، صحن، رواقها ایجاد و گنبدی به ارتفاع ۳۰ متر ساخته شد که نیمی از آن در داخل کوه است.

690588

هم اکنون دو جاده دسترسی به این امامزاده وجود دارد که یکی از آنها از محور گچساران به گناوه منشعب می شود و دیگری از باباکلان به سمت این امامزاده می آید.

مرقد مطهر بی بی حکیمه در جنوب ایران غریب مانده است و به رغم آنکه شیعیان کشورهای حوزه خلیج فارس این امامزاده عظیم الشأن را به خوبی می شناسند اما اغلب مردم کشور او را نمی شناسند و این بانوی گرانقدر در ایران ناشناخته مانده است.

گزارش: صدیقه امیدی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد