تاریخ درج خبر : 1394/12/23
کد خبر : ۵۳۷۳۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

دست کنده مهریان ثبت ملی شد

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه وبویراحمد از ثبت ملی دست کنده‌های معماری منطقه مهریان یاسوج مرکز استان به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور خبرداد.
به گزارش سایت استان، مسعود شفیعی با بیان اینکه با تلاش تیم کار‌شناسان میراث فرهنگی استان این اثرتاریخی که مریوط به دوره اشکانی در فهرست آثار ملی ثبت شد گفت: بر اساس یافته‌های اولیه باستان‌شناسی آثار تاریخی کشف شده در منطقه تحقیقات مهریان یاسوج مربوط به ۲۲۰ سال قبل از میلاد و دوره اشکانیان بوده است.

وی با اشاره به اینکه آثار کشف شده در منزل شخصی ومنطقه مسکونی مهریان بود گفت: بعد اتمام تیم کار‌شناسی ما جهت حفاظت از این آثار تاریخی اقدام به فنس کشی و ساماندهی در این محوطه کردیم.

وی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در نظر دارد تا با تدبیر و برنامه ریزی دقیق زمینه استفاده و بهره‌مندی مناسب از این ظرفیت‌ها و رخدادهای مهم تاریخی را به عنوان کانونهای مهم گردشگری فراهم کنند.

بر پایه این گزارش، کارگران ساختمانی یک منزل مسکونی چندی پیش درمنطقه مهریان یاسوج در حین حفر چاه به مقداری اشیای تاریخی برخورد کردند که با اطلاع رسانی آن‌ها، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به محض اطلاع عملیات کاوشگری و باستان‌شناسی را در این منطقه آغاز کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد