تاریخ درج خبر : 1394/12/24
کد خبر : ۵۳۷۴۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -
مدیرعامل آبفار استان خبر داد

تأمین اعتبار سیستم دفع بهداشتی فاضلاب‌ دو روستای استان توسط بانک توسعه اسلامی

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد از تامین اعتبار سیستم دفع بهداشتی و تصفیه فاضلاب دو روستای استان خبر داد.

به گزارش سایت استان، فیض الله پاسره در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: بانک توسعه اسلامی تامین اعتبار سیستم دفع بهداشتی فاضلاب 111 روستا در کشور را بر عهده گرفته است که دو روستای طولیان در کهگیلویه و تنگاری در بویراحمد نیز در بین این روستاها قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: این دو روستا نیز به دلیل آماده بودن طرح‌های مطالعاتی و نقشه آن در این لیست قرار گرفته و در حال انجام مناقصه است.

این مسئول خاطرنشان کرد: روستای شوتاور در کهگیلویه اولین روستای استان است که سیستم فاضلاب آن در حال انجام عملیات عمرانی است و در هفته دولت سال 95 به بهره برداری می رسد.

پاسره با اشاره به وظایف ذاتی شرکت‌های آبفار در کشور بیان داشت: تامین و توزیع آب آشامیدنی سالم و همچنین جمع‌آوری، هدایت و دفع بهداشتی فاضلاب از مهمترین برنامه های آبفار است که به دلیل اولویت داشتن تامین آب، بخش دوم وظایف این شرکت تا کنون محقق نشده است.

وی سیاستگذاری دولت تدبیر و امید در زمینه اجرای فاضلاب روستایی را قابل تقدیر دانست و اضافه کرد: با توجه به بحران‌های محیط زیستی و خشکسالی که در کشور به وجود آمده است دولت طرحی را ارائه داده است که بر اساس آن روستاهای بالادست سدها، روستاهای دارای سفره‌های آب زیرزمین مناسب و روستاهای گردشگرپذیر را در اولویت احداث شبکه فاضلاب قرار داده است.

مدیرعامل آبفار استان در بخش دیگری از سخنان خود به اجرای طرح‌های آزمایشی برای کنترل کیفیت آب اشاره کرد و اذعان داشت: در سه مجتمع آبرسانی سپیدار، باباکلان و دشت‌روم به صورت پایلوت سیستم الکترولیز نمک طعام نصب شده است که باعث کاهش هزینه های این شرکت در سال جاری شده است.

پاسره اضافه کرد: این سه مجتمع، آب آشامیدنی بیش از 25 روستا را تامین می‌کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: شاخص برخورداری از آب آشامیدنی سالم در این استان طی دولت تدبیر و امید به 72 درصد رسیده است.

وی افزود: در سال 92 شاخص برخورداری از آب آشامیدنی 68.15درصد بوده که طی دولت تدبیر و امید این شاخص به 72 درصد رسیده است.

پاسره  با بیان اینکه 1676 روستا در این استان وجود دارد، بیان کرد: از مجموع روستاهای این استان 1470 روستا از نعمت آب آشامیدنی برخوردارند که این تعداد 87.7 درصد روستاهای استان دارای تاسیسات آبرسانی هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: برخی از روستاهای استان دارای سیستم آبرسانی به دلایلی تحت پوشش این شرکت نیستند که از مجموع روستاهای استان 1002 روستا با 54هزار و 787 مشترک و جمعیتی بالغ بر 271 هزار تحت پوشش شرکت قرار دارند.

پاسره با بیان اینکه 199 واحد ایستگاه پمپاژ در سطح استان وجود دارد، تصریح کرد: 461 باب مخزن ذخیره آب با حجم 79 هزار و 263 متر مکعب در مدار داریم.

وی ادامه داد: آب روستایی استان از طریق 127 حلقه چاه و 108 دهنه چشمه و قنات و آبهای سطحی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: هدر روی آب روستایی این استان بیش از 30درصد بوده که این مشکل بعلت فرهنگ استفاده از آب، نبود مدیریت صحیح بر شبکه های توزیع، استفاده های غیرمجاز و شکستگی های شبکه است.

پاسره بیان کرد: اعتبارات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان از طریق ردیف های مختلف طی سال جاری 628 هزار و 894 میلیون ریال بوده است.

وی با بیان اینکه تامین آب شرب و هدایت و جمع اوری فاضلاب از وظایف این شرکت است، اضافه کرد: طی سالجاری 97 پروژه آبرسانی در 688 روستا و برای 146 هزار نفرجمعیت اجرا شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد