تاریخ درج خبر : 1395/01/01
کد خبر : ۵۳۷۸۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

کوه دنا نگین سبز جنوب در کهگیلویه و بویراحمد + عکس

کوه دنا بام زاگرس با ارتفاع ۴ هزار و ۴۳۵ متر در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، تعداد 47 قله بالای 4 هزار متر در رشته کوه دنا وجود دارد که 38 قله آن در محدوده منطقه حفاظت شده دنای شرقی قرار گرفته است.

کوه گل

از لحاظ کوهنوردی ارتفاعات دنا دارای قابلیت‌ها و پتانسیل‌های کوهپیمایی و کوهنوردی منحصر به فردی است و دارای مسیر‌های صعودی نظیر خط الراس غربی که بزرگ‌ترین قله دنا بنام قاش مستان (بیژن 2) و ارتفاع آن 4 هزار و 435 متر و حوض دال 4 هزار و 409 متر و سایر ارتفاعات دیگر رشته کوه همیشه سرافراز دنا وجود دارد.

برای صعود به قله‌های مذکور دو مسیر وجود دارد یک مسیر سیچانی که نرسیده به گردنه بیژن است و دیگری مسیر دره بزکش در زیر قله حوض دال، دو جان پناه که یکی فلزی و دیگری بتنی است و در ارتفاع 3 هزار و 850 متری ساخته شده است از جان پناه تا ارتفاع این قله حدود یک ساعت زمان می‌برد.

در زمستان صعود به حوزدال فقط توسط کوهنوردان حرفه‌ای و آن هم به سختی انجام می‌شود به طوری که هر ساله ده‌‌ها هزار کوهنورد و گردشگر اعم از داخلی و خارجی به این ارتفاعات صعود می‌کنند. دنا با 80 کیلومتر طول، طولانی‌ترین رشته کوه زاگرس استد و کوهنوردان بنام جهان این رشته کوه را آلپ ایران نام نهاده‌اند.

تنوع زیستی دنا با 160 گونه جانوری از جمله بزکوهی، کبگ دری، عقاب، پلنگ، خرس، پازن، انواع پرندگان و خزندگان، حیات وحشی زیبا و کم نظیر در این خطه از خاک ایران به وجود آورده است. این اکوسیستم حیات وحش، هر ساله دوستداران طبیعت را به سوی خود فرا می‌خواند و زمینهٔ مناسبی برای توریسم شکار فراهم نموده است هرچند باید در حفظ و مراقبت از گونه‌های نایاب جانوری تلاش و کوشش دوچندان شود.

منطقه دنا به رغم چشم اندازهای زیبا، آبشار‌ها، حیات وحش گوناگون، چشمه‌ها و منابع آب فراوان خیلی دیر به جمع مناطق حفاظت شده کشور پیوست. محل تلاقی رودخانه یخرسان و بشار در دنا چشم انداز جنگلی بسیار زیبایی است که درختان بلوط مهم‌ترین گونه غالب در آن منطقه بشمار می‌رود.

دنا با دیوارهای کوهستانی، صخره‌ها، دامنه‌های پرشیب و دره‌های متعدد از جذابیت خاصی برخوردار است. جاذبه‌های طبیعی، چشمه‌ساران، آبشار‌ها، غار‌ها، یخچال‌های برفی، باغات سیب و انگور و گردو، صنایع دستی، فرهنگ و آداب و سنن روستایی، رودخانه‌های زلال و خروشان ماربر و بشار از دل ارتفاعات همیشه سرافراز و نگین سبز جنوب کشور، سرچشمه می‌گیرد.

مراتع معروف دنا از دیرباز میزبان عشایر بوده و این همزیستی همچنان ادامه دارد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد