تاریخ درج خبر : 1395/01/09
کد خبر : ۵۳۸۶۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -
روستای زیبای کریک

ماسوله جنوب غرب ایران را بشناسیم

معماری بی‌نظیر، مسحور کننده و طبیعت دل‌انگیز روستای کریک مسافران نوروزی و طبیعت دوستان را به سوی خود فرا می‌خواند.

به گزارش سایت استان به نقل از تسنیم، در جنوب غربی ایران استان چهار فصل کهگیلویه وبویراحمد با زنان و مردانی اصیل با فرهنگ زیبای لری واقع شده است.

در گذر از مرکز استان در فاصله 25 کیلومتری شهر یاسوج دهکده‌ای زیبا و توریستی که بی‌تردید ماسوله جنوب ایران است واقع شده، در روستای زیبای کریک خانه‌ها به صورت پلکانی ساخته شده‌اند به گونه‌ای که حیاط هر خانه پشت بام خانه همسایه است.

گشت و گذار در روستا هوای خنک و مطبوع آن هر مسافری را به خود جذب می‌کند؛ چشمه سارهای متعدد، درختان متنوع از جمله انگور، گردو، سیب و چنار دل و چشم هر رهگذری را می‌رباید.

شالیزارهای سرسبز روستا و آواز خوش پرندگان رقص بهاری را با خود به همراه دارد؛ کریک در 15 کیلومتری شهر سی‌سخت شهر چشمه سارها و گل و بلبل واقع شده است و به همین دلیل زمستانی سخت، پربرف و بارانی دارد.

وجود 4 امامزاده در روستا به نام‌های ” امامزداه عسکر(ع)، امامزاده اسحاق(ع) در دل روستا و امامزاده علی (ع) و شاه نعمت‌الله در نزدیکی روستانشان از عشق و حب مردم روستا به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت و باورهای مذهبی آنها دارد.

روستای زیبای کریک یکی از مسیرهای صعود به قله دنا است. رشته کوه دنا، بلندترین کوه و بزرگترین چین خوردگی رشته کوه بزرگ زاگرس جنوبی محسوب شده و دارای خط الراسی به طول تقریبا 90 کیلومتر است و بین سه استان کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان و فارس واقع شده است.

معماری بی‌نظیر روستا و وجود خانه باغ‌ها هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط کشور است.

عکس‌ها: داوود ایزدپناه- سیدحسن فتاحیان و خبرگزاری مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • تبل توخالی!!! گفت:

  کدام امکانات!!؟ کدام مهمانسرا یا رستوران یا محل اسکان و….؟؟!؟
  ماسوله کجا و کریک کجا!! البته منکر زیبایی های کریک نیستیم ولی امکانات و….!!!
  این هم مثل صفت پایتخت طبیعت برای یاسوج…
  فقط اسم ها رو یدک میکشیم و هیچ نداریم…

 • میرطاهر حسین زاده گفت:

  ماسوله ای رو ب فنا.شاید بهترین عنوانی بود ک میشد برای سرفصل انتخاب کرد .ضمن تشکر از توجهتون در معرفی روستای زیبا و توریستی کریک ،ماسوله ای در جنوب اما فراموش شده از طرف مسولین گردشگری و ….
  ماسوله ای ک به دلیل عدم توجه و همچنین وعده و وعید های توخالی مسولین استانی، در سالهای نه چندان دور ویرانه ای بیش، از معماری پلکانی تکرار نشدنی در جنوب کشور نخواهد بود.سالهاست که این روستا به عنوان روستای هدف در طرح توسعه ی گردشگری استان قرار گرفته و هر ساله صحبت از اعتبارات میلیاردی به جهت بهسازی این بافت با ارزش به میان می اید ولی فقط در حد صحبت باقی مانده و در صحنه ی عمل میدان مثل همیشه خالیست. امیدوار هستیم مسولان استانی تا زمانی که هنوز دیر نشده است همت گمارند و در جهت احیا و بازسازی این بافت تاریخی که می تواند سهم بزرگی در توسعه ی گردشگری ، تورییست پذیری و رونق اقتصادی مردم استان داشته باشد چاره ای بیاندیشند .چه بسا که نوش داروی بعد از مرگ سهراب بی فایده خواهد بود .
  با تشکر میرطاهر حسین زاده

پربازديد