تاریخ درج خبر : 1395/01/11
کد خبر : ۵۳۸۷۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

لطمات اقبال‌گرایی و تکیه بر شانس در جوامع لر (نقش شرایط جغرافیایی)

باران و سرسبزی طبیعت و وجود محصولات کشاورزی و علوفه ی دیمی در یک سرزمین به خودی خود نعمت بزرگی است اما عواقب حاشیه ای هم دارد که از نظر جامعه شناسی ، مردم شناسی و رفتاری – تربیتی و نحوه ی فکر و تلاش می تواند بر مردمان آن سرزمین تاثیری منفی هم داشته باشد . در عصر حاضر که تصمیم گیری و اقدام و فعالیت های اقتصادی عمرانی بر پایه ی  مدیریت واطلاعات و تجزیه و تحلیل آن ها صورت می گیرد ولازمه ی هر گونه عمران و آبادی و رشد اقتصادی بشمار می آید  جوامع یا قوم و سرزمینی که نتوانند طرز تفکر تکیه بر شانس و اقبال گرایی را به چالش بکشند ، لطمات جبران ناپذیری خواهند دید.

مردم استان ما  ( کهگیلویه وبویراحمد) و دیگر استان های لرنشین که شرایط ما را داشته و دارند دهه ها و قرن ها  بنا به شرایط جغرافیایی و طرز معیشتی خود ، جوامع اقبال گرا یا شانس گرا به حساب می آیند زیرا عمده محصولات کشاورزی و علوفه ای  – دامی آن ها بر پایه ی دیم بوده اگر باران کافی بود سالی خرم و پربرکت از نظر کشاورزی – دامی داشته اند و اگر خشکسالی بود دچار تلاطم و فلاکت های بسیاری بوده اند و  همیشه به انتظار اقبال و شانس بارش باران چشم دوخته اند وانرا جایگزین مقوله کار وچاره جویی نموده اند. این طرز تفکر اقبال گرایی و شانس آوری در دراز مدت یک نوع نگرش را باعث شده که باید از نظر روحی – رفتاری و تربیتی و فرهنگی به چالش کشیده شوند . استان هایی نظیر یزد، اصفهان ، اذربایجان، تهران و …. گرچه همیشه سپاسگزار و خوش حال از بارش بوده اند ولی زندگی و فعالیت اقتصادی شان همانند استان ما دارای وابستگی تام و مستقیم به بارش  نزولات آسمانی نیست و چاه ها و قنات ها و …. را ایجاد نموده  که در نهایت خشکسالی بر عمق آن ها می افزایند و مشکل را تا حدی بر طرف می کردند و تلاش و رشد اقتصادی خود را محدود به کشاورزی – دامی آن هم از نوع دیم ننمودند و به صنعت هم روی آورده اند.

قصد من این نیست که همه ی مشکلات و عدم توسعه صنعتی – کشاورزی جوامع و قوم لر  را به گردن شرایط جغرافیایی و زیستی شان بیندازم و عدم توجه  کافی حکومتگران به سرمایه گذاری و ایجاد زیر ساخت های صنعتی را  نادیده  بگیرم بلکه خواسته ایم به آن چه که به تغییر رویه خودمان لازم است بپردازیم و هدف ریشه شناسی فرهنگ ومدیریت  کاری مردم مان خود میباشد .

البته این اقبال گرایی و تکیه بر شانس بطور نسبی   شامل ساکنان فلات ایران (بطور کلی) می‌شود که بتدریج این روحیه را به چالش کشیده اند ولی در جوامع لر میزان چالش و غالب آمدن بر آن چشمگیر نبوده  . البته این فائق آمدن  بدون تغییر زیر ساخت جامعه و تبدیل شدن به جامعه ای  صنعتی کمتر امکانپذیر است زیرا این خصیصه و رفتار فرهنگی بر یک زیر ساخت اقتصادی  شکل گرفته  و  لزوم ایجاد زیر ساخت صنعتی را می طلبد . — تقدیر گرایی سطحی که اهمیت تلاش و تصمیم های همه جانبه و عملی را کمرنگ وتحت الشعاع قرار می دهد هم مشکل دیگری است که جامعه  ما بطور کلی  با آن دست به گربیان است  و بحث دیگری را می طلبد.

علاوه بر عوامل مذکور و نبود زیر ساخت های اقتصادی کافی  باید به عواملی نظیرتکیه بر ستیز بیشتر و تعامل کمتر قوم لر با حکومت های مرکزی در ادوار گذشته و عواقب اقتصادی – اجتماعی آن نیز اشاره کرد زیرا خیلی از مواقع ستیز قابل اجتناب بوده و تعامل می توانست مثمر ثمرتر باشد.

تعامل سازنده و نه تسلیم و تحقیر خود یکی از راه های مهم رسیدن به خواسته های یک جامعه است.

کوچ نشینی و سکونت موقت مردم در محل های مختلف در ادوارگذشته هم نوعی عدم دلبستگی به عمران و آبادی و ایجاد تأسیسات را بدنبال داشته است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    آخ اگر امسال وسالهای دیگر بارون خوب بزنه خیالمون تخته تخته وهیچ غم وغصه ای نداریم ،راحت راحتیم

پربازديد