تاریخ درج خبر : 1395/01/14
کد خبر : ۵۳۹۲۲۱
+ تغییر اندازه نوشته -
فرشاد تاجبخش

خالق «کوچ کوچ» در بستر بیماری؛ دلنوشته‌ای برای عطا طاهری بویراحمدی

سایت استان: فرشاد تاجبخش*

“کوچ کوچ” روایت درد و رنج آباء و اجداد ماست. روایتی شیوا و بدیع از تاریخ نسل کوچ و گله و اسب و تفنگ و کوهستان؛ تاریخی مملو از تلخی و شیرینی، که انگار تلخی اش بر شانه پدران و مادران ما سنگینی می کرده است. کوچ کوچ روایت دلنشینی است از عطا طاهری بویراحمدی.

سالهاست که عطا طاهری بویراحمدی را می شناسم. انسانی آزاده و مستقل، پیرمردی فروتن و مهربان با کوله باری از تجربه و خاطره و تاریخ عشایر خطه جنوب. شخصیتی دوست داشتنی که یک بار همصحبتی با او تو را مفتون خود می کند.

عشقش به کتاب و کتابخوانی و کتابخانه به وضوح دیدنی و زبانزد است. ادبیات نوشته هایش در عین شیوایی از سبک منحصر به فردی برخوردار است و در ترادف با ادبیات محمد بهمن بیگی تنه به تنه پیش می رود. داستانهایش زیبا و مسحورکننده اند.

او نمادی از فرهنگ و فرهیخته گی در زیست -بوم جنوب است. از جوانی دل در گرو دانش جویی داشت. شریف مردی به غایت فعال در عرصه اجتماع و پیگیر سیاست که جوهره زندگی اش را از جوانی در فرهنگ چکاند.

عطا طاهری هماره آماده مصاحبت است، چه با جوانان و چه با میانسالان و هم نسلانش؛ درب خانه اش، -خانه ای که در میان مدرنیزاسیون اطرافش هنوز صورت تاریخی خود را حفظ کرده است- شب و روز باز است.

او دلبسته مناسبات مالی و آنچه او را از فرهنگ و کتاب و قلم و نوشتن باز دارد نبوده و نیست. روحیه ای بشاش و طبعی بلند دارد و خوش بین به آینده سیاسی کشورش ایران است. الگوی بزرگی برای آزادی خواهان و عدالت طلبان است.

دلبستگی این پیر فرهیخته دیار زاگرس به آزادی فوق العاده است؛ آزادی در نظر او که طعم تلخ و متفاوت فشارهای دو نظام را چشیده بسیار خوش نقش و نگار است؛ دلبرانه است.

با آزادی و آبادی و برابری درتنیده است، در نبودشان بغضهایش را بارها به وضوح دیده و حس کرده ام؛ و برای محرومیت و ستمدیده گی عشایر و ساکنان این دیار چه بغضها که نترکانده است.

برای من، حضور و یاد عطا طاهری، در سالهای آشنایی، چون پدری مهربان، اسوه ای فرهیخته، و انسانی پرانرژی، امید و سرزندگی و مسوولیت پذیری اجتماعی را زنده نگه داشته است.

امیدوارم عطا طاهری نازنین در این بهار طبیعت و ایام نوروز ۱۳۹۵ همچون گلها و شاخ و برگ هایی که جوانه زده و شکوفه داده اند بشکفند و از بستر بیماری و کسالت برخاسته و چون همیشه عطر محبت و آزادگی پراکنند.

ما هنوز به عطر و طعم فرهنگش نیازمندیم.

*سردبیر فصلنامه فراسو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پژمان درخشیان گفت:

    به امید سلامتی و بهبودی کامل هرچه زودتر دایی عزیزم ،استاد ارجمند و با اخلاق ایل بزرگ بویراحمد

  • کاظم گفت:

    فرهنگ جنوب و بخصوص قوم لر مدیون همچین انسانهای فرهیخته هست. چه خوب است تا هست بیادش باشیم

پربازديد