تاریخ درج خبر : 1395/01/14
کد خبر : ۵۳۹۳۱۳
+ تغییر اندازه نوشته -
علی تقوی

فرصتی برای حرکت به سوی توسعه پایدار

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با شکست اصولگرایان در کهگیلویه همراه بود.کاندید اصولگرایان که برای اولین بار تجربه شکست در انتخابات را تجربه می‌کرد شاهد پیروزی یک کاندیدای مستقل و عمل‌گرا بود. شخصی که در طول مدت کوتاهی توانسته با تاسیس یک گروه تخصصی در قرارگاه سازندگی خاتم‌ ال‌انبیا بالغ بر 3 هزار کیلومتر خط انتقال نفت، گاز و آب را در کشور طراحی و عملیاتی کند، که اعتبار این پروژه‌های عمرانی نزدیک به 4هزار میلیارد تومان بود. انتخاب کسی که مدیریت و اجرای بزرگترین و مهمترین خطوط انتقال کشور را عملیاتی کرده است، این امید و توقع را ایجاد کرده که شاهد تغییرات محسوس در سطح استان و بخصوص شهرستان کهگیلویه را شاهد باشیم.
حال با پیروزی آقای عدل هاشمی‌پور که از شخصیتی کاریزماتیک برخورد دار است ومصادف شدن دوره نمایندگی ایشان با دولت تدبیر و امید، در صورت اولویت بندی‌های علمی و کارشناسانه می‌تواند در مسیر توسعه پایدار قرار گیرد.

مهمترین عوامل توسعه پایدار در استان
توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی به عنوان دو رویکرد اساسی و متفاوت در تعیین سیاست‌های کلی دولت‌های مختلف در سال‌های اخیر مطرح بوده است. دولت تدبیر امید با توجه به تجربه ای که از دولت اصلاحات کسب کرد به این باور رسید که قبل از توسعه سیاسی باید به توسعه اقتصادی پرداخت.
توسعه اقتصادی با گذشت زمان باعث بالا رفتن سطح آگاهی عمومی جامعه و در نهایت به توسعه سیاسی منجر خواهد شد.
اگرچه هر دولتی بنا به گرایشات خود معمولاً به یکی از این دو رویکرد اولویت بخشیده است، اما باید اذعان کرد توسعه اقتصادی می‌تواند راه بهبود شاخص‌های توسعه نظیر امید به زندگی بالاتر، سطح بهداشت و سلامت بالاتر، آموزش عمومی و تخصصی مطلوب‌‌تر، نرخ مرگ و میر کمتر کودکان، نرخ بیکاری پائین، افزایش رفاه اجتماعی را فراهم آورد.
استان کهگیلویه و بویراحمد با وجود پتانسیل‌های بالا در دو حوزه کشاورزی، صنایع دستی، محیط‌زیست و گردشگری با نرخ بیکاری 17درصدی پس از کرمانشاه دارای بالاترین نرخ بیکاری در کشور است. به گفته معاون امور اقتصادی استاندار میزان نرخ بیکاری در استان در پاییز امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز افزون بر 3/3 درصد افزایش داشته است.
مقصود توسعه، بهبود کیفیت زندگی همه است. بنابراین کوشش ما برای دستیابی به توسعه می‌بایست به شکلی باشد که منافع اکثریت مردم را در برگیرد. این اصل همیشه باید در توسعه مبتنی بر برنامه مد نظر باشد.
به این ترتیب توسعه شامل کمک به فقیر ترین مردمی است که در نقاط روستایی به دنبال امرار معاش‌ هستند. این گروه مرکب از کشاورزان خرد، اجاره‌داران و افراد فاقد زمین هستند.
برای توسعه استان لازم است که پس از شناخت ویژگی‌های آن به برنامه‌ریزی پرداخته شود.
در این حوزه چند کار مهم باید انجام شود؛ از جمله بخش تولید استان با تأمین و هدایت نقدینگی راه بیافتد.
در رابطه با بنگاه‌های تولیدی نیز، اولویت باید با بنگاه‌های کوچک زودبازده باشد. شواهد نشان می دهد که این شرکت‌ها نقش مهمی را در توسعه اقتصاد بر عهده دارند. اتخاذ سیاست‌های مربوط به حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط به منظور افزایش رشد، ایجاد درآمد و اشتغال و حتی کاهش فقر می‌تواند از مهم‌ترین اولویت‌های یک برنامه اقتصادی محسوب شود. ویژگی‌های حیاتی بنگاه‌های کوچک و متوسط، از جمله به نتیجه رسیدن سریع فعالیت‌ها، سرمایه اولیه محدود مورد نیاز این بنگاه‌ها و محرک اصلی تحقق کارآفرینی وایجاد اشتغال که بزرگترین مشکل استان است، آنها را به مهمترین عامل رشد، نوآوری و تحرک اقتصادی و توسعه تبدیل کرده است.
پس لازم است در این مورد، برنامه ریزی، سیاست گذاری و اقدامات لازم جهت بهره‌برداری از این بنگاه‌ها که در استان دچار ورشکستگی شده‌اند انجام گیرد.
کشاورزی، یکی دیگر از بخش‌های اصلی در اقتصاد است و بین ۴۵ تا ۹۰ در صد کل محصول و ۶۰ تا ۹۰ درصد کل اشتغال را در برمی‌گیرد. از این رو توسعه اقتصادی ارتباط نزدیک با توسعه اقتصاد کشاورزی دارد.
با توجه به حجم کشاورزی و دامداری در استان و همچنین کمبود آب که مسئله بسیار مهم در سطح کشور به خصوص استان‌های جنوبی است، سرمایه گذاری در بخش سد و منابع آبی می‌تواند در اولویت بعدی سیاست‌گذاری قرار گیرد.
آب یکی از مهم ترین عوامل توسعه است که نقش بسزایی در توسعه اقتصادی و صنعتی ایفا می کند.
در شرایط کنونی 70 درصد از آب روان استان به خاطر عدم مهار کردن آن به خلیج فارس می‌ریزد.
استان کهگیلویه بویراحمد نیازمند جدی مدیریت آب است و با نگاه علمی مدیران ارشد استان که توسعه استان را در اولویت اول قرار داده اند می‌توان استان را برای توسعه پایدار از مسیر پروژه‌های عمرانی عبور دهند.
متأسفانه عدم توجه کافی به بخش کشاورزی در طرح‌ها و برنامه‌های اخیر توسعه، باعث عقب ماندگی این بخش شده است.
با ایجاد سد می‌توان زمینه حرکت و پیشرفت به سوی توسعه پایدار گام بردارشت. از این طریق می توان زمین‌های بایر و بی استفاده را به منبع عظیمی برای تولید محصولات کشاورزی و دام‌پروری تبدیل کرد. با ایجاد ساز و کار ذخیره‌سازی آب و انتقال آن به شهرها و روستاها، بخش اعظم مشکلات کم آبی و آب‌های کشاورزی حل خواهد شد.
بنابراین اهمیت منابع آبی در استان آن‌چنان زیاد است که توسعه پایدار و داشتن صنعت و کشاورزی پیشرفته در گرو استفاده بهینه از منابع آب و حفظ این منابع است.
این در حالی است که سد کوثرکه یکی از پروژه‌های مهم در این استان است که می‌توانست بسیاری از زمین‌های تحت پوشش خود را آباد ‌کند هنوز به نتیجه نرسیده است.

پروژه‌ عمرانی دیگر در کهگیلویه
توسعه زیرساخت ها، الزام مهم دیگری در رشد اقتصادی و افزایش رفاه عمومی به شمار می‌رود. به ویژه، شبکه حمل و نقل جاده‌ای، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، حمل و نقل قلب جریان توسعه است و در توزیع درآمدها و کاهش نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی و کاهش آثار فقر و اختلاف درآمد روستانشینان و شهرنشینان نقشی موثر دارد.
یکی از زیرساخت‌های مهم حمل و نقل جاده ای محور بهبهان به شهرضااست که قطعه پاتاوه به دهدشت در دل آن قرار دارد.
درصورت بهره برداری از این پروژه مهم و استراتژیک ، میتوان شهرستان کهگیلویه را از بن‌بست خارج کرد و با توسعه اقتصادی و زیرساختی ، زمینه را برای ارتقاء سطح کمی و کیفی اقتصاد و بازرگانی در سراسر استان فراهم کرد.
کسی که جواز نشستن بر صندلی نمایندگی مردم شهرستان کهگیلویه را کسب کرده است نه تنها بیگانه با این پروژه نیست بلکه در زمان مدیرت نیرو گستر علی‌رغم تمامی کارشکنی‌ها تلاش زیادی جهت بهره برداری از این جاده به عمل آورد.
اکنون شرایط برای مردان عمل محیاست تا غبار رکود و فقر از سر شهر بزدایند و با انجام کارهای عام المنفعه که در 20 سال اخیر کمتر شاهد آن بوده‌ایم، در مسیر توسعه پایدار قرار گیریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد