تاریخ درج خبر : 1395/01/15
کد خبر : ۵۳۹۳۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -

آیا حسین پناهی فراموش شده است؟

یاد حسین پناهی هنرمند فقید کهگیلویه و بویراحمدی که همه افراد، هنر این استان را با او می‌شناسند از سوی مسئولان استان فراموش شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، حسین پناهی هنرمند بزرگ کهگیلویه و بویراحمدی است که با پیمودن پله‌های ترقی به رغم فقر و تنگدستی افتخاری بزرگ برای استان کهگیلویه و بویراحمد شد.

این هنرمند و شاعر و بازیگر و کارگردان و نویسنده بزرگ ایران در سال 1335 در یکی از محرومترین روستاهای کهگیلویه در بخش سوق یعنی روستای دژکوه چشم به جهان گشود.

حسین پناهی برای مدتی حتی لباس روحانیت بر تن کرد و سرانجام با حضور در تهران دروس هنری را پشت سر گذاشت و این گونه شد که حسین پناهی در عرصه هنر در کشور خوش درخشید.

13950115000627_PhotoL
پناهی با نقش‌آفرینی در مجموعه‌هایی مانند محله بهداشت و چندین نمایش تلویزیونی دیگر خود را به عرصه هنری کشور معرفی کرد و اوج کار او دو مرغابی در مه بود که هم نویسنده و هم کارگردان و هم بازیگر این مجموعه بود.

شعر حسین پناهی نیز در عرصه شعر و شاعری جاودانه است که با مجموعه من و نازی کار را شروع کرد و اکنون آثار او به چندین زبان ترجمه شده است.

اما پایان کار برجسته‌ترین هنرمند کهگیلویه و بویراحمد 4 مرداد سال 83 بود که با رفتنش داغ سنگینی بر دل هنرمندان هم استانی و مردم و دوستان و همکارانش در استان و کشور گذاشت.

با این که سال‌ها از رفتن مظلومانه و غریبانه حسین پناهی می‌گذرد اما کمتر مسئول فرهنگی در این استان نامی از حسین پناهی بر زبان می‌آورد و یا این که دغدغه برپایی همایشی با نام حسین پناهی داشته باشد.

حسین پناهی نویسنده و شاعر و هنرمندی است که اگر به جای دیگری تعلق داشت بی‌شک مسئولانش دغدغه بیشتری برای زنده کردن یاد او داشتند.

در کهگیلویه و بویراحمد به غیر از نام‌گذاری پلاتویی به نام حسین پناهی تاکنون یادی از وی نشده و همچنان حسین پناهی در زادگاه و استان خود غریب است.

این در حالی است که بسیاری از مسئولان استانی از مسئولان ارشد گرفته تا مدیران دستگاه‌های فرهنگی از دولت‌های قبل تا حال علاوه بر هم استانی بودن با حسین پناهی از یک منطقه و یک نقطه جغرافیای بوده‌اند و در یک کلام هیچ یک دغدغه حسین پناهی نداشته‌اند.

در تعطیلات نوروزی هر مسافر و گردشگری که از جاده دهدشت به سمت سوق و لنده حرکت می‌کرد یکی از برنامه‌هایش توقف بر سر مزار حسین پناهی بود و قرائت فاتحه‌ای بر تربت این هنرمند همیشه جاویدان لذا می‌طلبد که مسئولان استانی توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

مزار حسین پناهی هم به عنوان برجسته‌ترین هنرمند کهگیلویه و بویراحمد در غربت و تنهایی است و مسئولان می‌توانستند با ایجاد فضایی فرهنگی در آن مکان نشان دهند که حداقل نه برای حسین پناهی بلکه برای فرهنگ و هنر دغدغه دارند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    واقعا درسته مرحوم حسین پناهی برای استان یک افتخار بود خیلی ها استان ما را بانام مرحوم حسین پناهی می شناسند….ای کاش مسولان استان متوجه میشدند…

  • ... گفت:

    همین غربت و تنهایی حسین نشان بزرگی و عظمت اوست…چرا که……………………..

پربازديد