تاریخ درج خبر : 1395/01/16
کد خبر : ۵۳۹۴۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -
علی آذرنژاد

بستن شمشیر از رو!

قطعا اگر دولت تدبیر و امید بخواهد بزرگترین دستاورد دو سال و نیمه خود را اسم ببرد از توافق هسته ای با 1+5  موسوم به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) یاد خواهد کرد.

توافقی که بعد از سالها کشمکش و کلنجار بین طرفین و درگیری چهار دولت جمهوری اسلامی ایران با این پرونده و پروژه مهم، حاصل شد و در هردو طرف مخالفین و موافقینی داشت.

اما حضرت آیت الله خامنه ای به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران و کسی که سیاست های کلی نظام را تعیین می کند از همان اول مذاکرات  هسته ای ضمن چراغ سبز تلویحی و مشروطی که نشان داد، مواضع خود را به صورت صریح و شفاف در مورد مذاکره با دولت ایالات متحده امریکا بیان کرد و مراتب بدبینی و بی اعتمادی خود را بر اساس شناختی که از سابقه این دولت در صحنه بین الملل داشت، اعلام کرد و تذکراتی را هم ذیل همین موضوع به دولت داد و البته  ایشان در طول مذاکرات سکوت نکرد و موضوعات مهمی را به دولت تذکر میداد.

از جمله موارد ذیل«نقل به مضمون»:

 – دولت ایالات متحده، دولتی است که به عهد و قرارداد خود باقی نمی ماند.

-تقویت تولید و بنیه درونی کشور و لزوم اجرای اقتصاد مقاومتی.

– عدم بازدید تیم های فنی طرف های خارجی از مراکز نظامی

– لغو تمامی تحریم ها در روز اجرای برجام!

و……

مسائل فوق برخی از تذکرات و نگرانی های رهبرانقلاب است که در طول مذاکرات بیان کردند که متاسفانه دولت محترم علنا و به صورت کاملا اشکار برخی از آنها را رعایت نکردند از جمله برداشت تمامی تحریم ها در روز اجرای برجام!

– اگر بخواهیم به صورت عقلانی به این مساله بپردازیم و حرفی از آرمان ها و سیاست های کلی جمهوری اسلامی نزنیم، این است که دولت آقای روحانی بر اساس کدام عقل سلیم و منطق قوی پا به این میدان مین گذاشتند؟!

– آیا اگر هردولت دیگر ولو غیراسلامی چنین مساله ای برایش پیش می آمد و قصد حل آن را داشت، این چنین مذاکره می کرد که طبق گفته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برخی خطوط قرمز  نظام رعایت نشده است!؟

– کجای دنیا و در کدام کشور این چنین، سخنان صریح و شفاف شخص اول مملکت و کسی که سیاست های کلی نظام را تعیین می کند، چشم پوشی می شود و پشت گوش می اندازند!؟

در پایان ذکر این نکته ضروری است که دولت یازدهم با اتخاذ چنین تصمیمات غلط و بعضا دوری از آرمان ها و اصول مسلم انقلاب اسلامی  در بحث سیاست خارجی و صحبت از ارتباط با آمریکا در لفافه و برجام های 2و 3 و از طرفی هم انتقادات صریح رهبری انقلاب اسلامی ایران نسبت به این مواضع، احتمال شکست حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری 1396 وجود دارد و اینکه دولتی بر سر کار بیاید که مواضعی همچون دولت محمود احمدی نژاد در سیاست و روابط خارجی را داشته باشد، وجود دارد و دور از انتظار نیست و باید تا سال 96 به انتظار نشست و منتظر رای جمهور ایران بود.

عضو شورای مرکزی جریان عدالت خواه استان کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناظر گفت:

    خواب برگشت فردی چون احمدی نژاد به امید خدا و رای مردم فهیم و آگاه و تازه رهاشده از بند تحریم و تحقیر، خوابی آشفته است.

پربازديد