تاریخ درج خبر : 1395/01/16
کد خبر : ۵۳۹۴۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -
سید یوسف مرادی

پله، اسطوره یا ضد قهرمان!

خبر کوتاه بود: اسطوره تاریخ فوتبال مرد! برخی رسانه ها امروز خبر آوردند که” ادسون آرانتس دو ناسیمنتو” معروف به”پله” در سن 75 سالگی چشم از جهان فرو بسته است. اینکه این خبر درست باشد یا نه، موجب شد، برخلاف نگاه مرسوم از زاویه ای دیگر به زندگی ورزشی یکی از نمادهای گسترش نظام مطلوب آمریکا، نگاهی کوتاه بیاندازم.

فوتبال تا دهه شصت میلادی، آنچنان که امروز هیجان انگیز و پر ماجراست نبود، در واقع فوتبال هم یک رشته ورزشی بود در سطح مابقی رشته ها. تا اینکه استراتژیست مشهور آمریکا، هنری کسینجر به یک باره به یکی از مهمترین توانایی های فوتبال پی برد، کسینجر به این نتیجه رسید که یکی از مهمترین ابزارهای موجود در سطح جهان برای نهادینه کردن نظام های دوحزبی و ساختارهایی چون شورای امنیت سازمان ملل در میان تودهای مردم در سراسر جهان ، استفاده از فوتبال است. فوتبال به یک کلاس درس تبدیل شده بود که تماشاگرانش در سراسر جهان با اشتیاق در آن حاضر می شدند تا مشق سیستم های دو حزبی کنند.

به همین دلیل گسترش فوتبال در صدر فعالیت های آمریکایی ها در سراسر جهان قرار گرفت. حتی در کشور خودمان دو تیم تاج(بعدها شد استقلال) و پرسپولیس پا گرفت تا در ایران هم، همچون آمریکا، که دارای نظام دو حزبی “جمهوری خواه – دموکرات” است بتوان داشتن یک نظام دوحزبی را تا پایین ترین سطح توده ها آموزش داد و البته رسانه ها هم در همین جهت حرکت کردند که دوقطبی اطلاعات-کیهان از اوایل دهه چهل در همین مسیر بوده است.

ایجاد ساختار فیفا هم گامی در همین مسیر نظام آمریکایی بود، فیفا مابه ازای شورای امنیت سازمان ملل شد تا با جایگاهی فراتر از جایگاه دولتها بتواند قوانین خود را از بیرون از کشورها به دولت ها تحمیل کند.

جالب است که یکی از اصول فوتبال در سراسر جهان دوری از سیاست است، اما این دوری از سیاست فقط برای کسانی زشت و ناپسند است که همچون “مارادونا” تصویر “چه گوارا” را بر بازوی خود حک کرده باشند و شعارهای ضد امپریالیستی سر دهند( که بارهای بار مارادونای ضد امپریالیستی  را در رسانه هایشان به لجن کشاندند) وگرنه برای کسانی چون پله که سرشان را پایین انداختند و در قریب به شصت سال در اوج رسانه ها بودن، حتی یکبار هم نقدی کوچک بر نظام سلطه و جنایت هایی که آمریکا در سراسر جهان کرد، نداشتند، هیچ مزاحمتی ایجاد نکردند.

پله آنطور که رسانه های غربی در این   شصت سال گفته اند، نه تنها اسطوره نبود که یک ضد قهرمان تمام عیار بود، یک نماد از نظام سلطه جهانی. پله یکی از رهبران اشاعه نظام های دوقطبی و شورای استبدادی امنیت در سراسر جهان بود که  همه کسانی که در سراسر جهان از امپریالیسم زخم خورده اند بیشتر از خود آمریکایی ها ( که از او قهرمان ساختند) دوستش داشتند!!

سوالات زیادی را پله پاسخ نداد و رفت، سکوت او در جنگ ها و کودتاهای آمریکا در نیمه دوم قرن بیستم(ایران، گواتمالا، اندونزی، شیلی، …) و جنایت های رژیم کودک کش اسرائیل از این جمله اند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  البته احمدی‌نژاد هم علاقه وافری به مارادونا داشت، و مدتی هم از مربیگری او حرف میزد.
  تا بعد جام جهانی۲۰۱۰ و تحقیر تیم آرژانتین با مربیگری وی توسط آلمان مربیگری الوصل امارات شد. بعداز الوصل هم فعلا منتظر مانده.بدون شک بازیکن عالی در دوران خود بود اما مربی خوبی نبود، شاید سیاستمدار خوبی هم نبود. اما صرف خالکوبی عکس هم وطنش بر بازوان و الب دلیل بر نماد مبارزه نمی شود. شاید بتوان نماد خوبی از ترک اعتیاد شود .چون ظاهرا ترک کرده..

 • رسایی نسب گفت:

  خلط مباحث و دیدن دنیا از پشت عینکهای ایدئولوژی آن هم از نوع فیلتر تک رنگ آن بسیار خطرناک است. جزم اندیشی و داگماتیسم و طرد و حتی حذف هر فرد و نظری به صرف اختلاف فکر و رویه منشا بسیاری از اتفاقات بد درون کشور و شکل شدید و سخت ان در منطقه است ( گرچه با دخالت و تحریک قدرتها!)
  پله مروارید سیاه فوتبال بوده و هست .مارادونا هم یکی از دوست داشتنی های فوتبال بوده و خواهد بود. اما دوستانی که نگران امپریالیسم آمریکایی هستند نگاهی به اخلاق و حاشیه های این دو فرد هم داشته باشند اگر همه آن را تخریب محبوب احمدی نژادیشان، توسط رسانه های سرمایه داری ندانند!

 • بهزاد کاظمی گفت:

  درک ماهیت امپریالیسم و تلاش هایش وقتی وسط بازی نباشیم کمی سخت است به طوری که گاهی حتا گمان می کنیم مدعیان دخالت امپریالیسم دچار توهم توطیه شده اند اما باور کنیم که امپریالیسم به سرکردگی آمریکا بسیار خطرناک تر از آن است که ما گمان می کنیم آنگاه می توان باور کرد که امثال پله سفیر فریب امپریالیسم بوده اند برای سرپوش نهادن بر سرکوب مردم آزادی خواه در شیلی و بولیوی و پاناما و … و فیفا می تواند یک نهاد شبه امنیتی باشد برای پوشش رسانه ای به موقع برای فریب مردم جهان و کل فوتبال هم یک سرگرمی برای مشغول کردن مردم تا مبادا برای شان سوال پیش بیاید که در جهان چه می گذرد و …
  این داستان سر درازی دارد….

 • عرفان 1999 گفت:

  فوتبال یک پدیده نیست فراپدیده است. فراپدیده ها را نمی توان اینگونه یکطرفه بررسی کرد چون فراپدیدهها با تمام حیات میلیاردها انسان عجین شده اند.

 • رسایی نسب گفت:

  پله پله تا ملاقات لنین!

  • بهزاد کاظمی گفت:

   مهندس عزیز نه فوتبالیست بدون اندیشه و جهان بینی مثل پله می تواند مسیر و پله مناسبی باشد برای رسیدن به اندیشمند بین المللی مثل لنین حال با تمام ایرادات و انتقاداتی که بر او وارد باشد.
   و نه یوسف مرادی عزیز دنبال پله برای رسیدن به چون لنینی می گردد با موانع عینی و ذهنی که در پیش رویش قرار دارد.
   اما براستی پله می تواند راه پله رسیدن به دخالت آمریکا و سازمان سیا در حوادث ضد مردمی آمریکای جنوبی باشد حداقل.
   فقط یادمان باشد هیچ گربه ای برای رضای خدا موش نمی گیرد که پله دومی اش باشد و یا آمریکا و جهان سرمایه داری هم سومی اش که این همه سرمایه و انرژی خود را صرف مستطیل سبز و توپ گرد آن کرده اند…

   • رسایی نسب گفت:

    اول خوشحال از اینکه هنوز دنیا دو اسطوره فوتبال خود پله و مارادونا را در قید حیات دارد!
    بهزاد عزیز
    ممنون از توجهت. اما واقعیت امر این است که نظام فکری شدیدا ایدئولوگ برخی رفقا! و برخی برادران! نزدیکی و همسویی عجیبی در تقابل با غرب و نظامات آن دارند. اما بخش اعظم فکر و زندگی شان تحت تاثیر همین غرب امپریالیست است!
    اینکه آمریکا امپریالیست است یا روسیه پطری- پوتینی مساله ای است که باید به سیاستهای و رفتارهای تاریخی و حال حاضر آنها دقت بیشتری کرد و دید کارنامه لکه دار کدام یک از این دو ابرقدرت سیاه تر و ضد مردمی تر است!

پربازديد