تاریخ درج خبر : 1395/01/16
کد خبر : ۵۳۹۴۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -
فرهاد صبورزاده

در باب سخنان تاجگردون پیرامون «منتخب کهگیلویه»

انتظار می‌رود سیاسیون در باب انتقاد‌ها حداقل همچون طلبه جسور و چماق به دست کهگیلویه‌ای تحمل انتقاد‌ها را داشته باشند (که در این سال‌ها حتی بد‌ترین فحش‌ها را شنید و خم به ابرو نیاورد و از همه صبور‌تر نشان داد) و نه علیرغم شعار انتقادپذیری و ظاهری آرام در مواجه با منتقدین، پاشنه درب مقامات قضایی را بچرخانند. منطقی است که درصدد پاسخگویی رسانه‌ای باشند نه انتقام قضایی و ایجاد خفقان!

با افول روزهای اوج نمایندگی نمایندگان قوی در بویراحمد و کهگیلویه، در گچساران دوران جدیدی آغاز شد و نماینده‌ای در قامت ملی ظهور کرد که هم سابقه اجرایی مؤثری دارد، هم پتانسل‌های شخصی بالایی دارد، هم تحصیلات آکادمیک مورد نیاز کشور در حوزه مهم اقتصادی آن هم حداقل تا سطح کار‌شناسی ارشد در دانشگاه‌های بر‌تر کشور (شهید بهشتی) و دارای مدرک دکتری را دارد. قدرت بیان درخور، مهارت و پتانسیل بالای فعالیت سیاسی و رایزنی و ارتباط با جریان‌های مختلف کشور از خصایص منتخبِ دو دوره حوزه انتخابیه گچساران است.

بعکس در حوزه‌های بویراحمد و کهگیلویه کسانی به مجلس راه یافته‌اند که با دانشگاه (به عنوان مهم‌ترین رکن پرورش نیروهای خلاق و کارآمد) بیگانه بوده‌اند و در حضور جدی آن‌ها با تحصیلات آکادمیک تردید جدی است. عدم داشتن سوابق و پتانسیل مطلوب و توانایی‌های فردی مزید بر این علت هاست تا این دو حوزه در سطح کشور و در سطح استان کمیتی لنگ داشته باشند.

همه این مسائل دست به دست هم داده‌اند تا که در گفتار و در عمل تاجگردون این دو شهرستان را به سخره بگیرد؛ در گفتار، اخیرا در کهگیلویه تاجگردون در مقام مه‌مان حرمت میزبان را نگه نداشته و با تحقیر منتخب حوزه کهگیلویه عملاً مردمان (موکلین منتخب) این دیار را به سخره گرفت و از یک عذرخواهی رسمی و ساده نیز امتناع کرد!

در عینیت نیز چند سالی است که تاجگردون با ورود مستقیم وزرا به گچساران و بی‌توجهی به یاسوج و برخی دیگر از اقدامات، عملاً مرکزیت استان را از حیز انتفاع انداخته و انگار نه انگار که یاسوج مرکز استان است و استانداری کهگیلویه بویراحمد واقع در میدان امام حسین (می‌دان استانداری) است و استاندار کهگیلویه‌ای استان نیز با خوشحالی به پیشواز و بدرقه وزرا در گچساران می‌رود و نماینده این حوزه نیز دم برنمی آورد و اقدام درخوری ندارد.

با این توصیف پیش بینی می‌شود که گفتمان «عزت بویراحمد» بزودی در کهگیلویه با فرمت «عزت کهگیلویه» بازآفرینی شود، اگرچه گفتمان عزت بویراحمد در انتخابات اخیر شکست خورد و حتی مبدع آن (سید باقر موسوی) به این گفتمان پشت کرد و با حمایت از منتخب فعلی در این نقطه، با مسبب آن (از نظر خودش که تاجگردون بود) همگام شد و مدیران استانی تاجگردون و شخص وی، متمایل به استمرار نمایندگی فعلی بویراحمد بودند. به هر حال گاهی برخی منافع، گفتمان را به شکست می‌کشد و حتی مبدعین آن ر‌هایش می‌کنند. و بدین سان علیرغم تضاد‌ها و دعوا‌ها، «سید باقر» و «تاجگردون» در یک نقطه به هم رسیدند و هر دو متمایل به انتخاب موجود بودند و با این کار گفتمان عزت بویراحمد را چال کردند.

در آخر، کاش تاجگردون نگاهش به گونه‌ای دیگر بود؛ خود را به سان یک تن قوی ببیند که قلب و مغز را در خود دارد و دو نماینده دیگر استان را (هر جند ضعیف) به سان دو بال ببیند و با آن‌ها اوج بگیرد و نه آن‌ها را طفیلی‌ها و قفیلی‌هایی ببیند که به تحقیر رفتاری و گفتاری آن‌ها بپردازد و افکار عمومی مردمان این دو حوزه را جریحه دار کند.

یک توصیه برای خودمان و مسئولان استان: انتظار می‌رود سیاسیون در باب انتقاد‌ها حداقل همچون طلبه جسور و چماق به دست کهگیلویه‌ای تحمل انتقاد‌ها را داشته باشند (که در این سال‌ها حتی بد‌ترین فحش‌ها را شنید و خم به ابرو نیاورد و از همه صبور‌تر نشان داد) و نه علیرغم شعار انتقادپذیری و ظاهری آرام در مواجه با منتقدین، پاشنه درب مقامات قضایی را بچرخانند. منطقی است که درصدد پاسخگویی رسانه‌ای باشند نه انتقام قضایی و ایجاد خفقان!

مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.

منبع: کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بهزاد کاظمی گفت:

    ایران قرار بگیرد پس این زارعی بود که به سوی مردم بازگشت و سیدباقر موسوی نه تنها گفتمان عزت بویراحمد را چال نکرده بلکه هم آن را زنده نگه داشته و هم از دستبرد سارقان در میانه راه مصون نگاه داشته چرا که گفتمانم عزت بویراحمد پاسخی به همان کسانی است که چهار دوره با هدف مهندسی انتخابات مانع تایید صلاحیت مرد اول سیاسی بویراحمد سیدباقر موسوی جهان آباد شده اند و بدون شک آقای هدایتخواه نه می تواند حامل این گفتمان باشد نه منتخب آن چرا که بزرگترین مانع عزت بویراحمد خود ایشان و دوستان تمامیت خواهشان هستند پس جناب صبورزاده عزیز لطفن اندکی دقت فرمایید تا در تحلیل تمام استانی تان به دام پایداری چی ها نیافتید.

  • بهزاد کاظمی گفت:

    جناب صبورزاده مشخص نکرده اند که چگونه وسط تحلیل از مشرق تا مغرب شان به چال کردن گفتمان عزت بویراحمد رسیدند؟
    گفتمان عزت بویراحمد گفتمان اصلاح طلبی برای مقابله با تمامیت خواهی افراطیون اصولگرایی بود که در 12سال گذشته با مهندسی انتخابات برای جریان خود عزت بویراحمد را قربانی منافع جناحی و مادی خود نموده بودند و مردم در سال 90 با رای کوبنده خود تلاش کردند آن مهندسی را بهم بریزند کهع جناب زارعی با بی توجهی و شاید کم تجچربگی خود در امر نمایندگی دوباره اسیر همان جریان شد اما این بار با بازگشت به سوی گفتمان مردم و ایستادن در مقابل جبهه پایداری و بهم زدن بازی مهندسی انتخابات توانست در جناح اکثریت مردم..

پربازديد