تاریخ درج خبر : 1395/01/17
کد خبر : ۵۳۹۵۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -
همت جهانشاهی

قاش‌مستان دنا

احساس و خیال، آسمان صاف، ابرهای طوفانی، تاریکی جنگلها، روشنی قله‌ها و زندگانی را، یک طبیعت ساده به من داد.

تا در دامن سپید عروس زاگرس، نشانه هایی از بهار و پویایی را جستجو کنم و جوش و خروش چشمه‌ها و رودخانه‌ها ارمغان تکه نانی بر سفره مردمانم باشد.

 آب را برای پاکی، دنا را پاس آزادگی و بلوط را برای فهم و اصالت برگزینم.

تا کبک‌های دری از کرانه‌های دره بزکش تا بلندای حوض دال، سرافراخته از زیر دانه‌های برف برایم آواز بخوانند و صدای ” شخار” کل و بز در انتهای گردنه بیژن، فریاد دوستی‌مان را با قوچ‌ها و میش‌ها قاش مستان به اشتراک گذارد. این هارمونی شگفت به همراهی قزل قلعه، دل آسمان را بشکافد.

آلاله‌ها و لاله‌های زنگویی در برابر عظمت آتش درون وهل‌های تنگه نول سر تعظیم و تسلیم فرود آورد و جاشیر و چویل و تیغال گویای غرور سرد ماربر و ریگان باشد.

همه ما انسانها بدون شک برای نیل به اهدافمان همچون ادامه زندگی مطلوب به مسایل بارز و مهمی نیازمندیم که زندگانی ما را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد و در فرآیند تغذیه روح و روان ما مؤثر است.

انسان از آغاز خلقت با طبیعت در تماس بوده است و در دوران‌های مختلف از آن ترسیده، با آن همراه بوده و گاهی هم دست دوستی با آن داده و گاهی هم بر آن غلبه کرده است.

انسان برای درک بهتره زنده و متحول بودن، می‌تواند به طبیعت نزدیک شود و با آن هم ذات پنداری کند چرا که بعنوان تنها زیستگاه بشر برای بقای خود به دستها و اندیشه‌ها و اراده‌های راسخ نیازمند است.

رشد روزافزون آلودگی و تخریب محیط زیست و بحران های پی در پی زیست محیطی باعث شد دولتها به طور جدی به تکاپو افتاده تا چاره ای بیندیشد.

عزم جهانی برای حفاظت محیط زیست با تشکیل کنوانسیون استکهلم جنبه عینی پیدا کرد،به طوری که حق برخورداری انسان از محیط زیست سالم همطراز با حقوق بشر شناخته شد.

رویای داشتن محیط زیستی سالم و عاری از هرگونه آلودگی و تخریب و طبیعتی مناسب برای انسانها و دیگر موجودات ،عزمی جدی در جهت حفظ، نگهداری و بهره برداری صحیح از مواهب و منابع زیبای زمین میطلبد که این مهم وظیفه همگانی مردم و مسولان است.

از این رو لزوم برنامه ریزی و تدبیر ،پیگیری مستمر و جدی مسولین و دستگاههای مرتبط برای تحقق حفاظت از محیط زیست همصدا با جهانیان و ایجاد تعهد در قبال حفظ تنوع ژنتیکی و زیستی و حفظ تنها سیاره حیات و حفظ تعادل انسان و طبیعت ضروری است.

در پایان انتصاب بجا و شایسته ی مهندس سید اسداله هاشمی بعنوان مدیرکل سازمان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تبریک گفته و امید است سنگردار اکوسیستم کوهستانی دنا،پرچم چویل و ریواس ، سرزمین عاطفه و ستاره و عشق و احساس را به اهتزاز درآورد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد