تاریخ درج خبر : 1395/01/19
کد خبر : ۵۳۹۸۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -
سحر دانشور

دور افتخار

1- پس از پایان هر مسابقه ای معمولا می پرسند چه کسی خط پایان را رد کرد و شایسته دور افتخار زدن در حضور مردم است؟! با دقت به این سوال می توان دو بخش مهم آن را از هم جدا کرد! یکم: چه کسی خط پایان را رد کرد؟ دوم: چه کسی شایسته دور افتخار زدن میان مردم و مخاطبین است؟ حال می توان پرسید مگر فرد برنده شایسته دور افتخار در میدان نیست؟ صراحتا باید گفت همیشه فرد برنده شایسته دور افتخار زدن در میدان نیست و بسیار بوده و دیده شده است که فرد بازنده بیش از برنده مورد استقبال مردم و جامعه قرار گرفته است و جامعه ترجیح داده است او را در حال دور افتخار در میدان ببیند. نمونه بارز این موارد جهان پهلوان تختی، اسطوره پهلوانی و اخلاق ایرانیان در دوره معاصر است. جامعه بارها و بارها دیده است که غلامرضا تختی نه فقط به هنگام برد و مدال آوری، بلکه حتی در زمان شکست نیز مورد استقبال شدید جامعه قرار گرفته است و در چشم مردم به عنوان برنده ای حقیقی زیسته است. این نوع مواجهه با تختی نه به وجهه مدال آوری و قهرمانی او بلکه به وجهه اخلاقی و جایگاه وی در فرهنگ ایرانیان بازمی گشت.

2-انتخابات مجلس تنها یک اتفاق سیاسی برای انتخاب وکیل مردم در مجلس و رقابت چند نفر برای کسب کرسی نمایندگی نیست، بلکه رویدادی است چندبعدی که ریشه در فرهنگ یک جامعه دارد. در حقیقت نوع انتخاب نماینده از سوی مردم و کنش ها و واکنش های نامزدهای انتخابات پیش از ایام انتخابات، به هنگام تبلیغات و پس از اعلام نتایج زاویه ای است که می توان به وسیله آن ابعاد فرهنگی یک جامعه را شناخت و مورد بررسی قرار داد. مبتنی بر این نگاه می توان گفت از انتخاب هر جامعه ای و تعامل نامزدها با مردم، جامعه و فرآیند انتخابات می توان سطح آرمان ها و ایده آل های جامعه را شناخت.

3- بیراه نیست اگر انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی در بویراحمد را “ماراتن نفس گیر” بنامیم. ماراتنی پر فراز و نشیب که رنگ چله نیز به خود گرفت، چه اینکه تا 40 روز پس از 7 اسفند نیز ادامه داشت و اقشار مختلف جامعه را با خود و اتفاقات و اخبارش درگیر کرد. با پایان یافتن ماراتن و اعلام تائید صحت این انتخابات می توان به سوال اول این سطور بازگشت و پرسید چه کسی خط پایان را رد کرد و شایسته دور افتخار زدن در میان مردم و مخاطبین همراه با پرچم سبز و سفید و قرمز جمهوری اسلامی است؟ بدون شک جناب آقای زارعی نماینده مردم شریف بویراحمد و دنا در مجلس نهم کسی بود که با کسب آرای بیشتر خط پایان را رد کرد. او فرد برنده این میدان است! اما آیا دور افتخار نیز به حاج زارعی تعلق دارد؟ پاسخ این سوال را باید با نگاهی کوتاه به رقبای وی و کنش ها و واکنش هایشان در این میدان و دیگر میادین جست.

4- افراد شاخص حاضر در عرصه انتخابات چهره هایی دانشگاهی و علمی بودند که با تکیه بر توانایی های خود، به میدان آمده و خود را در معرض انتخاب مردم قرار دادند. شاخص ترین این افراد ستار هدایتخواه بود که با سابقه فعالیت 25 ساله در عرصه فرهنگی مذهبی استان، تدریس در دانشگاه و حضور در میادین علمی، وجهه پررنگ سیاسی و ملی در ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، مردم گرایی،اخلاق و ساده زیستی و تعلق عمیق و اصیل به گفتمان انقلاب اسلامی در میان مردم شناخته شده است. جلسات اخلاقی، مذهبی و فرهنگی ستار هدایتخواه با محوریت جوانان استان بالاخص جوانان بویراحمد و دنا طی دو دهه گذشته موجب شکل گیری پایگاه مهم گفتمان انقلاب اسلامی در استان شده است. افراد حاضر در این جلسات خود را موظف به گسترش این گفتمان دانسته و با این احساس تکلیف مهم، شعب مختلف این پایگاه را در مساجد، دانشگاه ها، حوزه های علمیه، کانون های فرهنگی و هنری و حتی ان جی اوهای استان تشکیل داده و گفتمان انقلاب اسلامی را با اقشار مختلف از سطوح متفاوت سنی در میان گذاشته و جامعه مخاطب خود را گسترش دادند. با گذشت بیش از دو دهه پایگاه مهم فرهنگی گفتمان انقلاب با رهبری ستار هدایتخواه در استان شکل گرفت. تدریس در دانشگاه، تالیف مقالات و کتب مختلف در حوزه های عقیدتی و فرهنگی وجهه دیگر ستار هدایتخواه است. جایگاه هدایتخواه در این عرصه به گونه ای است که وی در دهه هفتاد که هنوز مباحث مربوط به حوزه زن و خانواده و فمنیسم به پررنگی سالهای اخیر نبود کتابی در خصوص فمنیسم و مسائل زنان در اسلام تالیف می کند و شبهات موجود را پاسخ می گوید.

نقش آفرینی هدایتخواه در ادوار هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی، وی را به چهره ای ملی،توانمد و قابل توجه در عرصه سیاسی کل کشور تبدیل کرد. سخنان صریح، علمی، دقیق و محققانه وی در عرصه تصمیم گیری های مهم مجلس در طول دوران نمایندگی، پرداختن به مطالبات حقیقی و اصیل مردم در مجلس وجه دیگری است که می توان با تکیه بر آنها عملکرد وی را مورد بررسی قرار داد. اما نگارنده معتقد است با وجود تمام این ابعاد حضور ستار هدایتخواه در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی که تنها و تنها به خواست لایه های مختلف مردمی صورت گرفت، مهم ترین برگی است که می توان با تکیه بر آن وی را شناخت. تبلیغات مبتنی بر اخلاق، رعایت اصل صداقت در مواجهه با مردم در خصوص وعده دادن های مرسوم انتخاباتی، تحمل هجمه های غیراخلاقی شدیدی که توسط برخی منفعت طلبان اتفاق می افتاد و سکوت در مواجهه با آنها در ایام پیش از انتخابات وجه مهم وی در انتخابات دهم بود. بررسی واکنش وی پس از هفت اسفند و اعلام نتایج انتخابات و شکل گیری اعتراضات مردمی بعد مهم دیگر شخصیت ستار هدایتخواه است. هدایتخواه با دعوت مردم به قانون و احترام به نظام جمهوری اسلامی موج اعتراضات را کنترل کردو به همراه دیگر نامزدهای معترض قول پیگیری خواست مردم مبنی بر شکایت به شورای نگهبان را داد. چهل روز ایستادگی و پیگیری خواست مردم با حفظ قانون و احترام به آرامش جامعه شاخصه مهم ستار هدایتخواه در بررسی صبغه فرهنگی و سیاسی وی است. این عملکرد وی مورد توجه جدی لایه های مختلف جامعه و حتی رقیب برنده قرار گرفت و احترام تمام استان را برانگیخت.

با بررسی سوابق چند بعدیستار هدایتخواه می توان گفت که هویت قابل توجه وی نه مرهون نمایندگی مجلس، که مرهون و مدیون جایگاه عمیق فرهنگی و چندین ساله اش در استان و کشور است. هویتی که آزمون انتخابات دهم اصالت، عمق و ریشه آن را به تمام استان نشان داد. این است که می بینیم با اعلام صحت انتخابات ستار هازتخواه با سابقه ای طولانی و ریشه دار همان فردی است که از نظر مردم می تواند دور افتخار را در حضورشان بزند. دور افتخاری که مزین به پرچم سه رنگ و گلگون جمهوری اسلامی و در حضور مردم شریف بویراحمد و دناست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمود گفت:

  این همان دوگانه لعنتی است که در آن حق به خق دار نمی رسد.
  گاهی این موضوع مقطعی و موردی است
  اما نمی دانم چرا در این بویراحمد ما همیشه در روی همین پاشنه می چرخد
  ممنون خانم دانشور
  باز بنویسید
  استفاده می کنیم

پربازديد