تاریخ درج خبر : 1395/01/22
کد خبر : ۵۴۰۱۴۰
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

داعش چیست ، داعشی کیست؟

ولتر خطاب به ژان ژاک روسو می گوید :” من به شدت با افکار و عقاید تو مخالفم اما حاضرم جانم را فدای آزادی بیان عقیده و آرا تو کنم.

در زمانه ی معاصر هر روز خبر از جنگ ، خونریزی و ترور ، عملیات انتحاری ، بمب گذاری و آوارگی است . آیا این فجایع قابل اجتناب نبوده و نیستند ؟ لحظه ای بیندیشیم که سر چشمه و علت العلل این حوادث خونبار چیست ؟ اندیشمندان و بزرگان جوامع انسانی چه باید بکنند ؟براستی اگر فکرمان براین اساس باشد که همه ی ما با هر دین ، مذهب ،عقیده ، مرام و مسلک و اندیشه انسانیم و از یک منشا هستیم  آیا جوامع بشری در صلح و صفا و بهروزی ( امری که پیام و رسالت محوری و اصلی همه ی  پیامبران است) نخواهندبود  ؟ مانع اصلی چیست ؟ آیا غیر از این است که عده ای خود را برتر و حق مطلق و بقیه را باطل ، کافر ، ملعون  و مستوجب هر عقوبتی می پندارند و این طرز تفکر به اشکال گوناگون سیاسی ، دینی ، مذهبی ، نژاد پرستی و قبیله ای ، خودی و غیر خودی بروز می نماید .

 داعش و مسلک داعشیان   نوعی از آن ست که در برهه ی اخیر جهان با آن در گیر و دست به گریبان است . از آبشحورها وبانیان   داعش که بگذریم از نظر فکری بر این اساس و تفکرند که ” داعشیان مومن و مسلمانند و بقیه کافر ” که حتی مسلمان هایی که افکار و شیوه ی  آن ها را نپسندندهم مستوجب مرگند !!. چه بپذیریم و چه نپذیریم ناخود آگاه بخشی از مردم جهان این افکار را متوجه ی دین و آموزه های دینی می دانند . آیا وقت آن نرسیده است که اندیشمندان و بزرگان و عالمان محترم  دینی وهمه ی آحاد مومنان با اعلام انزجار و تبری هر چه وسیع تر و پررنگ تر از داعش  این لکه ی ننگین را افشا و محکوم نمایند ؟ آیا با تغییر شرایط زمانی و جهانی و تحولات فکری وارتباطات عظیم وروزافزون جامعه ی بشری  بازنگری و تفسیر نوین از تقسیم انسان ها به ” مومن و کافر ” توسط اندیشمنان و صاحب نظران دینی  وظیفه و امری حیاتی و ضروری نیست ؟ عدم توجه به این امر باعث هزاران  مصائب دیگر توسط داعش ودیگر هم فکرانشان خواهد شد و بدون شک انزوای  دین و مدافعان آن را به دنبال خواهد داشت.

وقتی درترجمه  آیه ی شریفه می خوانیم که : ” ای مردم ما شما را از مرد و زنی (حضرت آدم و حوا ) آفریدیم و شما را گروه ها و قبیله ها کردیم تا یکدیگر را باز شناسید ، بی شک گرامی ترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست براستی خدا آگاه است . “بدون تردید مورد خطاب این آیه همه ی مردم و انسان ها و همه ی مومنان ازهر دین ومذهب وعقیده  ایست و زهد و تقوا و مومن  بودن می تواند از

از هر دین و مذهب و مسلکی باشد و به مسلمانان محدود و مخصوص نشده است که بر اساس آن کسانی مثل داعش بخواهند مومن را منحصر به خود بدانند و بقیه ی انسان ها را کافر محسوب نمایند و چه اقدامات ناسازگار با روح دین و جوامع بشری انجام دهند .

در جوامع و دنیای امروزی ( و حتی قبل از آن ) هیچ کس نباید حقوق شهروندی ،اجتمایی-فرهنگی ، فکری ، نحوه ی زندگی خصوصی و حق زندگی و بطور کلی امور زندگی این جهانی را بر اساس مومن و کافر  تقسیم و تبعیض و یا حق ویژه قائل شود. کسی نمی تواند برای خود رسالت خاص خداوندی و نمایندگی الهی قائل شود و دیگران را تحقیروتهدید و وادار به تبعیت و اطاعت از فکر و طرز سلوک خود کند. تمایز و کیفروعقوبت و پاداش بین ایمان و کفر و مومن و کافر بعهده ی خداوند است (بقول معروف بسپار به خدا ) و نباید عده ای آن را به حقوق دنیوی ، شهروندی و زیستی ربط دهند . عواقب این طرز فکر منجر به  خود برتر بینی  وخونریزی و خشونت می شود که در اشکال گوناگون رخ می نماید . نظیر کشتار مردم از هر ایده ای توسط داعشیان و طالبان وکشتار مردم فلسطین توسط یهودیان افراطی اسرائیل ، کشتار مسلمانان میانمار توسط افراطیون بودایی، جنگ های خونین توسط فاشیست ها و نازیسم آلمان و ایتالیا ، حکومت های قرون وسطایی کلیساها که بسی اندیشمندان را به آتش افکندند و گالیله ها را منکوب ساختند و… تا برسد به خلفای اموی و عباسی که حلاج ها را بردار کردند .

به داعش و امثالهم بعنوان یک تشکل صرف نگاه نکنیم ، داعش یک طرز تفکر و برداشت سطحی -ارتجایی از دین است .  تا این طرز تفکر اصلاح و منزوی نشود هر آن ممکن است به شکلی دیگر سر بر آورد (همچنان که از طالبان در قالب داعش سر برآورد ) و این تفکر کمابیش می تواند در بین ما و دیگر جوامع بطور نسبی وجود داشته باشد. انسان موجودی هدفمند  واعتقادمند است و در راه هدف و اعتقادات خود تلاش میکند اما  تجربه به ما آموخته است که عقاید و افکار مختلف باید با ترویج و تبلیغ وهدایت مسالمت آمیز همراه با کثرت گرایی به میدان آیند و انسان ها خود بهترین و نهایی ترین مرجع تایید صلاحیت ،روی آوری و پذیرش آن ها هستند . هیچ عقیده و مسلکی را با زور اسلحه نمی توان گسترش داد بقول معروف  با زور و تحمیل کسی را حتی به بهشت هم نمی توان برد .   داعش را به شکل وهیبتی  خاص  ، با پرچم و مکانی خاص و کشوری خاص محدود نکنیم هر جا که تحمیل عقاید و خود و فکر خود برتربینی وجود داشته باشد ، روح و روان داعش وجود دارد وعمل میکند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد