تاریخ درج خبر : 1395/01/22
کد خبر : ۵۴۰۱۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

برخی گونه های گیاهی کهگیلویه وبویراحمد در معرض انقراض قرار دارد

مدیر اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان بویراحمد گفت:بهره برداری بی رویه گونه های طبیعت کهگیلویه وبویراحمد شامل بیلهر، کنگر، موسیر،بن سرخ، انواع تره و سیر کوهی را در معرض انقراض قرار داده است.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، جواد رحیمیان افزود: پراکندگی رویشگاه ها و ضعف فرهنگ صیانت از مواهب طبیعی باعث تخریب گونه های گیاهی نادر شده است.

وی تشکیل سه گروه ضربتی و هماهنگی با دستگاه قضایی، مسدود کردن راه های ورودی غیرضرور و کم تردد برخی مناطق دسترسی به رویشگاهی گیاهان خوراکی و نشر کاتالوگ و توزیع آن در بین مردم را از جمله اقدام های بازدارند این اداره برای حفظ طبیعت برشمرد.

وی از تشکیل و آموزش گروه های همیار طبیعت در مناطق دلی اولادعلی مومن ، پراشکفت و بیدسردره در قالب برنامه حفاطت مشارکتی خبر داد و گفت: مبارزه با سودجویان طبیعت از سوی این اداره به تنهایی ممکن نیست.

رحیمیان از هماهنگی با اداره های راه و ترابری،دادگستری ، نیروهای انتطامی و شهرداری ها و برخورد جدی با متخلفان و سودجویان و افرادی که مبادرت به ریشه کنی و فروش گیاهان وحشی نموده اند، خبر داد.

وی با بیان این که در کهگیلویه وبویراحمد فرهنگ طبیعت گردی و گردشگری (اکوتوریسم) به صورت نادرست صورت می گیرد، تصریح کرد: طبیعت گردی مسئولانه به طبیعت خسارت نمی زند.

این مسئول اظهارکرد: سفر با خودرو تا آخرین نقطه کوه،برداشت گونه های گیاهی تا آخرین گیاه، رهاسازی زباله ها از جمله اقدام های ویرانگری است که در قالب طبیعت گردی صورت می گیرد.

وی کوچ زودرس عشایر را از دیگر عوامل تخریب طبیعت دانست وافزود: امسال اکیپ کنترل کوچ و جلوگیری از کوچ زودرس در سه گلوگاه شهرستان بویراحمد ایجاد و روزانه این مسیرها کنترل می شود.

وسعت منابع طبیعی شهرستان بویراحمد 450هزار هکتار است که اکثر مناطق کوهستانی این شهرستان رویشگاها گیاهان خوراکی ودارویی ذی قیمتی است.

هم اکنون روزانه شمار زیادی ازجوانان و زنان روستایی بخشی از گیاهان طبیعی را در مرکز شهر یاسوج عرضه می کنند.

نبود مراکز اشتغالزا، پایین بودن درآمد عمومی و نیز فقر فرهنگی در حفظ طبیعت و گیاهان خوارکی و دارویی باعث برداشت بی رویه گیاهان خوراکی و نابودی طبیعت بکر این استان در چند دهه اخیر شده است.

کهگیلویه وبویراحمد یا یک میلیون و 300هزار هکتارجنگل و مرتع رویشگاه بیش از دوهزار گونه گیاهی است .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد