تاریخ درج خبر : 1395/01/23
کد خبر : ۵۴۰۲۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

آغازی بر یک پایان؛ نگاهی به نتیجه انتخابات بویراحمد و دنا

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان نتیجه انتخابات بویراحمد و دنا مشخص شد و غلام محمد زارعی برای بار دوم راهی مجلس شورای اسلامی شد.

به گزارش سایت استان به نقل از صبح زاگرس بالاخره پس از کش و قوس های فراوان نتیجه انتخابات بویراحمد و دنا مشخص شد و غلام محمد زارعی برای بار دوم راهی مجلس شورای اسلامی شد. او که در دوره قبل با شعار «مستقل» وارد کارزار رقابت شده بود و در طول دوره نمایندگی خود بارها چرخش سیاسی داشت، این بار با شعار دوگانه و موهوم« اعتدال- اصلاحات» به صحنه آمد. چرا که هم کاندیدای مورد حمایت دولت بود و هم مورد حمایت سید باقر موسوی و به رأی اصلاحات نیاز داشت. این چرخش سیاسی آقای نماینده به تعبیر معروف حزب بادتلقی می شود.

اما نکته قابل توجه آن است که:

تعداد آرای زارعی در این دوره حدود 40 هزار رأی کمتر از دوره قبل بود.

میزان آرای زارعی حدود 25 درصد کل آرای بویراحمد و دنا بود.

فرد پیروز با نفر دوم  حدود 2000 رأی اختلاف داشت.

بنابراین باید گفت این پیروزی نمی تواند پیروزی قاطعی برای فرد پیروز انتخابات تلقی شود.

اصولگرایان

بزرگترین نقد وارد بر اصولگرایی در استان عدم ساز و کار تشکیلاتی و کادرسازی است. این معضل همیشگی به ویژه در ایام انتخابات خود را نشان می دهد. در چهار دوره اخیر این جریان یک کاندیدا معرفی کرد. اما در این دوره سه کاندیدای منتسب به این جریان با هم رقابت کردند. این انشقاق باعث پراکنش آرا به نفع غلام محمد زارعی شد. در سه دوره گذشته  هدایتخواه علی رغم میل باطنی خود مجبور به حضور در صحنه به عنوان کاندیدای اصولگرایان شد. در واقع  هدایتخواه خود را فدای جریان به اصطلاح ارزشی و اصولگرایی می کرد. در این دوره نیز در آخرین دقایق و پس از آنکه مدعیان اصولگرایی نتوانستند به وحدت نظر برسند با از خود گذشتگی وارد میدان شد. هدایتخواه دین خود را به جریان ادا کرد. بر سر آمدن یا نیامدن هدایتخواه حتی در بین طرفداران وی هم اختلاف نظر وجود داشت. عده ای به این قائل بودند که هدایتخواه باید بماند و مشی فرهنگی و تربیتی خود را ادامه دهد. همچنان که خود ایشان نیز چنین نظری داشت. در مقابل پنداشت عده ای دیگر این بود که هدایتخواه باید برای نجات جریان ارزشی از انشقاق و زوال به صحنه بیاید. همین اختلاف نظر اساسی خود ضربه بزرگی به این جریان زده است.

در نهایت آنچه می توان گفت این است که جریان به اصطلاح اصولگرایی نیازمند یک بازنگری اساسی در درون خود است. شیخوخیت و عدم جوان گرایی، فرصت ندادن به نیروهای مستعد و جوان، فقدان سازوکار تشکیلاتی، مقطعی و فصلی بودن فعالیت ها، محدودن شدن فعالیت ها به حوزه سیاسی و نبودن این جریان در حوزه فرهنگی و عدم تخصص و کارایی و نیز عملکرد نامطلوب گذشته از مهم ترین ضعف های جریان اصولگرایی است. نسل جدید جوانان حزب اللهی در حال فاصله گیری از نسل اول و دوم این جریان است. این شکاف نسلی در آینده بر شدت انشقاق و عبور نسل جدید از نسل قدیم خواهد افزود. در هر صورت این انتخابات برای جریان اصولگرایی باید آغازی باشد بر یک پایان. پایان تنگ نظری ها و کوته فکری ها و آغاز فصلی جدید از فعالیت فرهنگی و سیاسی.

زر و زور

موضوع خرید و فروش آرا و جولان پول در انتخابات در بویراحمد و دنا را نمی توان نادیده گرفت. بحرانی که ممکن است در انتخابات های بعدی تبعات عمیق تری داشته باشد. بنابراین وظیفه نخبگان، ریش سفیدان، رسانه ها و مطلعین طوایف برای حل این بحران در انتخابات های آینده بسیار حیاتی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بهزاد کاظمی گفت:

  جالب است چرا رسانه مستقل و سالمی مثل سایت استان باید تحلیل رسانه وابسته ای مثل صبح زاگرس را با چنین روشی منتشر کند؟
  نویسنده تحلیل مذکور که حتا حاضر نشده نام خود را بزند مشخص نکرده اند که:
  1- چگونه شعار اعتدال اصلاحات موهوم است و جریان ضدمردمی و افراطی جبهه پایداری که برادرخوانده داعش در ایران است جریان به اصلاح ارزشی محسوب می شود؟
  2- چرا رای شکننده ستار هدایتخواه که بجای 78هزار رای قبلی خود 46هزار رای آورد و 32هزار رای از دست داد را مورد توجه قرار نداده است؟
  3- چرا اجازه نمی دهند منابع مالی همه کاندیداها بررسی شود تا مشخص شود چه کسانی پولهای کثیف بیشتری در اختیار داشته اند
  و ….

پربازديد