تاریخ درج خبر : 1395/01/25
کد خبر : ۵۴۰۴۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تجلیل از 33 هنرمند حوزه هنری استان/ هنرمندان استان ظرفیت های بی‌نظیری دارند

۳۳ هنرمند پیشکسوت و جوان حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند

به مناسبت هفته هنر انقلاب و در آیین اختتامیه برنامه های این هفته، ۳۳ هنرمند پیشکسوت و جوان حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شدند.
به گزارشسایت استان به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، آین آیین شامگاه چهارشنبه با حضور معاون سیاسی و امنیتی استاندار، سرپرست حوزه هنری، مدیرکل حوزه استاندار و جمعی از هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد در سالن شماره یک استانداری استان برگزار شد.

شاهنامه خوانی، اجرای آواز یاریار، شعرخوانی، پخش فیلم و خوانش شعر طنز از برنامه هایی بود که در این آیین اجرا شد.

همچنین در این مراسم از تولیدات هنری حوزه هنری کهگیلویه و بویراحمد در یک سال گذشته رونمایی شد.

هنرمندان استان ظرفیت های بی نظیری دارند

معاون سیاسی و امنیتی استاندار استان در این مراسم گفت: هنرمندان این استان به رغم کمبود امکانات و زیرساختها ظرفیتها و پتانسیل های بی نظیری دارند.

فتاح محمدی افزود: خلق آثار هنری توسط هنرمندان استان کهگیلویه و بویراحمد در سال‌های اخیر بی‌نظیر بوده است.

وی بیان کرد: مبارزه نفس‌گیری در حوزه فرهنگی وجود دارد و از طرفی امکانات و وسائل مورد نیاز در حد وسع و توان هنرمندان وجود ندارد اما انتظار داریم هنرمندان با توانمندی که دارند در حوزه فرهنگ و هنر وظایف مهم خود را انجام دهند.

وی با اشاره به نقش مهم هنر در کاهش آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد: هنرمندان در قالب خلق آثار هنری می‌توانند آسیب‌ها و مشکلات جامعه را به مردم گوشزد کنند و آنها را به نتایج مخرب آسیب‌ها آگاه سازند.

محمدی تصریح کرد: امروزه هنر در قالب‌های مختلفی در جامعه ارائه و مورد توجه مردم نیز واقع می‌شود، در استان کهگیلویه و بویراحمد هنرمندان مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد خلق آثار هنری مورد نیاز جامعه و همچنین درخشش این افراد در سطح کشور باشیم

در مورد اهمیت هنر قرآنی اظهار داشت: قرآن عصاره رموز هستی و جاودانه‌ترین اثر تاریخی جامعه بشری است.

محمدی افزود: جمع‌آوری روایت و قرائت قرآن کریم همه مبتنی بر هنر است و اثرگذاری آن را امروز در جامعه بشری شاهد هستیم زیرا قرآن کریم مبتنی بر فطرت، هویت و نیاز انسان‌ها است.

وی تصریح کرد: قرآن کریم هم پرسشگر و هم پاسخگو به پرسش‌های متعددی است که امروز با توجه به نیاز فکری انسان مطرح می‌شود.

محمدی بیان کرد: هنرمند با خلق آثار هنری خود می‌تواند بخشی از این رموز را به منصه ظهور رسانده و به جامعه خود و کسانی که تشنه این هنر هستند انتقال دهد.

هنر هنرمندان باید در خدمت تعالی جامعه قرار گیرد

سرپرست حوزه هنری استان هم در این آیین گفت: هنر در این استان با انقلاب متولد شد و انقلاب برکات فراوانی در عرصه فرهنگ و هنر برای این استان داشته است.

شریف اسلامی افزود: قبل از انقلاب هنرمند سینماگر، موسیقی‌دان و غیره به معنای واقعی در این استان نبود و به برکت انقلاب اسلامی در حال حاضر در استان هنرمندانی داریم که در سطح کشور شاخص هستند.

اسلامی به مشکلات عرصه هنر استان اشاره کرد و گفت: همان گونه که در بخش‌های مختلف استان با محرومیت‌های بسیاری مواجه هستیم در عرصه فرهنگ و هنر نیز این محرومیت‌ها هویدا است.

وی با بیان اینکه محرومیت در عرصه فرهنگ و هنر این استان مربوط به منابع انسانی نیست، گفت: این محرومیت‌ها بیشتر در بعد زیرساختی و کمبود فضاهای فرهنگی و هنری دیده می شود.

اسلامی تاکید کرد: این استان نسبت به جمعیت و نیازها و مطالبات هنرمندان خود با کمبود زیرساخت‌های فرهنگی و هنری مواجه است.

وی بر فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم در عرصه فرهنگ و هنر تاکید کرد و گفت: حوزه هنری استان به عنوان یک نهاد فرهنگی در یک فضای استیجاری مستقر است و از کمبود فضای فیزیکی رنج می برد.

وی با اشاره به نقش هنرمندان در ارتقاء و تعالی جامعه افزود: هنرمندان این استان باید این سؤال را از خود بپرسند که تا چه میزان توانسته‌اند جامعه را به سوی آرمان‌گرایی سوق دهند.

سرپرست حوزه هنری کهگیلویه‌ و بویراحمد اظهار کرد: مطالبه‌گری در عرصه فرهنگ و هنر در این استان ضعیف بوده و مطالبات بیشتر اقتصادی و عمرانی است.

اسلامی بر رشد مطالبه‌گری فرهنگی در جامعه تاکید کرد و گفت: این اقدام باید از سوی هنرمندان با شناسایی نیازهای فرهنگی جامعه صورت گیرد.

اسلامی بیان کرد: سؤالی که امروز بیش از هر زمان دیگری در اذهان ما هنرمندان باید وجود داشته باشد این است که آیا توانسته‌ایم همگام با مردم و جامعه حرکت کنیم و آیا برای ارتقای فرهنگ جامعه با مردم همراه شده‌ایم تا امروز شاهد آسیب‌های مختلف در جامعه نباشیم و آیا به وظیفه هنرمندی خود برای بهبود زخمهای جامعه عمل کرده ایم.

وی به شکاف میان هنرمندان و جامعه بیشتر اشاره کرد و اظهار داشت: دیروز سالن تئاتر نداشتیم اما تماشاگران زیادی داشتیم و با وجود کمبود امکانات مردم در سالن‌های مختلف شهر مخاطب هنر هنرمندان بودند اما امروز مردم ما به جای شرکت در چنین مجالسی در جلسات سیاسی شرکت می‌کنند و مقصر این تغییر ذائقه را باید در میان خود هنرمندان جستجو کرد.

اسلامی تصریح کرد: هنر زمانی موفق است که بتواند جامعه را رشد دهد و هنری که به این سو حرکت نکند هنر نافع، انقلابی و متعهدانه نیست.

در پایان این مراسم از ۳۳ هنرمند پیشکسوت و جوان حوزه هنری که سال گذشته در جشنواره های ملی حائز رتبه شدند، تجلیل به عمل آمد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد