تاریخ درج خبر : 1395/01/27
کد خبر : ۵۴۰۵۰۵
+ تغییر اندازه نوشته -
علی خردمند

شاهکار پرسپولیس و نمادی که به ضد خودش تبدیل شد

سایت استان: علی خردمند

الف) از سال 70 به این طرف هرگاه مربی خارجی بر نیمکت یکی از دو تیم نشسته بوده بازی زیبا و خاطره انگیز شده است.

در لیگ سال 74 وقتی یورگن گده مربی پرسپولیس بود تیم استقلال توانست در یک بازی زیبا رقیب خود را با 3 گل شکست دهد تا همچنان رکورد شکست ناپذیری استقلال در آن‌سالها برابر رقیب سنتی اش حفظ شود.

درست یکسال بعد وقتی استانکو مربی پرسپولیس بود با گل ادموند بزیک در دقیقه 88 پرسولیس توانست طلسم 8 سال ناکامی‌اش را شکسته و به پیروزی برسد.

در سال 82 نیز وقتی بگوویچ روی نیکمت پرسپولیس بود در بازی جذاب دیگری استقلال توانست رقیبش را 2 بر 1 شکست دهد. همان بازی که محمودفکری توانست از فاصله 40 متری دروازه پرسپولیس را باز کند.

سال 83 در بازی دربی که با گل دقایق پایانی پیروز قربانی نتیجه 3 بر 2 به سود استقلال پایان یافت نیز هر دو تیم بازی زیبایی را به نمایش گذاشتند. مربی پرسپولیس در آن سال راینر زوبل بود.

مصطفی دنیزلی در دوره اول حضور در پرسپولیس(سال 85) در یک بازی زیبا توانست شاگردانش را در مقابل استقلال به پیروزی برساند.

اما سال 90 شاید یکی از دراماتیک ترین بازی های دربی را شاهد بودیم. استقلال که با دو گل از حریف جلو بود در ده دقیقه پایانی و با تیمی ده نفره توانست استقلال را با سه گل ایمون زاید شکست دهد.

و هر دو بازی لیگ امسال نیز به گونه ای خاطره انگیز شد البته برای هواداران پرسپولیس. در دور رفت در دقیقه 95 توانستند بازی باخته را مساوی کنند و در دور برگشت نیز با 4 گل پیروز میدان بودند. در هر دو بازی برانکو ایوانکوویچ هدایت پرسپولیس را بر عهده داشت. بعد از 43 سال تماشاگران شاهد 6 گل در بازی دربی بودند.

با نگاهی به آمارهای فوق می توان به این نتیجه رسید که هرگاه مربی یکی از دو تیم خارجی بوده بازی ها جذاب و تماشاگر پسند از آب درآمده است. هر چند تاکنون در دربی ها و به صورت همزمان این اتفاق نیفتاده است.

ب) تیم پرسپولیس شروع خوبی در لیگ نداشت اما در ادامه با یک برنامه ریزی مناسب و بازیکنان آماده توانست به صدر جدول برسد.روندی منطقی که با بازی ها خوب و روان همراه شد و با هدایت برانکو از رده 13 به صدر جدول ارتقا یافت.

استقلال در 10 بازی اخیر 2 امتیاز گرفت که شاید یکی از بدترین نتایج یک تیم صدرجدولی در لیگ ایران باشد. در دربی 82 هر چه پرسپولیس با برنامه و روان بازی می کرد اما استقلال بی برنامه و احساسی تر بازی را دنبال کرد. استرس بازیکنان استقلال و ترس از دست دادن صدر جدول آنها را عصبی کرده بود و با گل زودهنگام پرسپولیس نیز این عصبی بودن شدت گرفت و تلاش های بی برنامه و هجوم‌های بی هدف نیز بانی گل های بعدی رقیب شد.

ج) هواداران پرسپولیس نماد 6 را برای کری خواندن با استقلالی ها بکار می برند.استقلالی ها که نمادی نداشتتند بعد از 4 برد پیاپی مقابل پرسپولیس، از این عدد به عنوان نماد خود برای کری خوانی با پرسپولیسی ها استفاده می‌کردند. با برد 4 بر 2 پرسپولیس در دربی 82 عملا این نماد به ضد خود تبدیل شده است و دیگر نمی‌توان این عدد را بکار برد چون باعث یادآوری شکست تلخ این بازی برای هواداران آبی خواهد شد. این مورد در کنار بازی های خوب و هدفمند پرسپولیس که آنها را از رده 13 به صدر جدول آورد را می توان شاهکار پرسپولیس در این فصل دانست.

د) به شخصه دوست داشتم استقلال با 5 گل می باخت تا نماد 4 که به زحمت به دست آمده را راحت از دست ندهد!

از زمانی که دانستم تیم پرسپولیس برای مقابله با تیم حکومتی تاج تشکیل شد علاقه ام نسبت استقلال بسیار کم شده است!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دوم خرداد گفت:

    از سایت استان تعجب میکنم.چرا به هرکسی اجازه انتشار مطالبش رو میده. فردی که ادعا میکنه استقلال توی ۱۰ بازی اخیر فقط ۲ امتیاز بدست آورده آدم باسوادیه؟ یا اصلا اهل مطالعه هست؟ این در حالیست که استقلال در کل لیگ فقط ۳ شکست داره. جناب خردمند یکم مطالعه کن تا مایه پوزخند ملت رو فراهم نکنی

پربازديد