تاریخ درج خبر : 1395/01/27
کد خبر : ۵۴۰۵۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -
مهین راوند

پشت‌پرده برگزار نشدن جلسات مبارزه با زمین‌خواری استان

جلسات کارگروه مبارزه با زمین‌خواری کهگیلویه و بویراحمد سال گذشته به صورت مرتب برگزار می‌شد اما بیش از چهار ماه است که جلسات این کارگروه برگزار نشده است.

به گزارش سایت استان، زمین‌خواری تصرف اراضی اعم از دولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خود در دستگاه‌های مختلف اداری و شناسایی خلاءهای قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سوء استفاده‌های مالی و ملکی می‌پردازند.

برخورد با زمین‌خواری و تصرف اراضی ملی مورد توجه همه دولت‌ها بوده و برخورد با سودجویان و متصرفان اراضی ملی همواره از اولویت‌های مهم دستگاه قضایی کشور بوده است.

استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل داشتن آب و هوای مناسب و همچنین منابع بکر ملی از طرف سودجویان و زمین‌خواران در امان نمانده و زمین‌خواری در استان در بخش وسیعی از منابع ملی و اراضی کشاورزی انجام شده که حدود ۴ هزار هکتار از اراضی ملی توسط سودجویان تصرف شده است.

متاسفانه در سال‌های اخیر با گسترش زمین‌خواری شاهد ظهور پدیده کوه‌خواری در استان کهگیلویه و بویراحمد هستیم که می‌طلبد برخورد قاطعانه‌ای از سوی مسئولان امر انجام شود.

در ۹ ماهه سال گذشته جلسات کارگروه مبارزه با زمین‌خواری ماهانه و به صورت مرتب برگزار می‌شد و مصوبات و نتایج خوبی در پی داشت اما حدود چهار ماه است که دیگر شاهد برگزاری جلسات مهم این کارگروه نیستیم و کارگروه مبارزه با زمین‌خواری در استان برگزار نمی‌شود.

طبق شنیده‌ها ردپای برخی مدیران در پدیده زمین‌خواری مشاهده می‌شود و سئوالی که در این بین مطرح است اینکه چه عواملی موجب عدم برگزاری این جلسات و بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به برگزاری کارگروه مبارزه با زمین‌خواری شده است؟

آنچه پیش از همه نگران کننده است خدمت‌رسانی دستگاه‌های خدمت‌رسان آب، برق و گاز به ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی تصرف شده ملی و کشاورزی است که با رانت‌خواری و پارتی‌بازی امکاناتی به این ساخت و سازهای غیر مجاز ارائه شده است.

انتظار مردم از مسئولان کهگیلویه و بویراحمد اجرای قانون برای همه افراد و کوتاه کردن دست متصرفان و سودجویان از اراضی ملی است و امید می‌رود با توجه به این امر مهم جلسات کارگروه مبارزه به زمین‌خواری به مانند ماه‌های قبل به صورت مرتب برگزار و با تمام قاطعیت با سودجویان اراضی ملی و کشاورزی برخورد شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه وبویراحمد گفت:

  پرونده بشار رو به اتمام است

  admin-kb در تاریخ اسفند 19, 1394 15:52

  حجت الاسلام و المسلمین مزارعی در جلسه دفاع از حقوق بیت المال که در سالن جلسات دادگستری استان برگزار شد گفت: در سال جدید و با همکاری بازرسی استان ، هر مدیری را که پنج مورد شکایت مستند علیه او انجام شود بازخواست می کنیم و همچنین دادستان به عنوان مدعی العموم وارد ادارات می شود و مسائل و درخواست های مردمی را به صورت حضوری پیگیری می کند.

  وی درباره مسأله رودخانه بشار گفت: اگر مسئولان استان قدر این رودخانه را می دانستند چنین سرنوشت غمباری را نداشت، به همین دلیل و با توجه به اهمیت راهبردی این رودخانه در استان پرونده بشار در آینده بسته می شود و بیت االمال به جایگاه واقعی خود بر می گردد.

  رییس شورای قضایی استان گفت: در ایام نوروز با هر کسی که منابع طبیعی را تصرف کند برخورد سخت قضایی می کنیم و دراین موضوع هیچ کس مصونیت قضایی ندارد و هرکسی که با قدرت شخصی و نفوذ در ادارات تاکنون حقوق بیت المال و منابع ملی را زیر پاگذاشته به پای میز محاکمه می آید.

  در ادامه این جلسه کاظمی مدیر فنی استانداری گفت: سال گذشته سرگچینه از دست مردم گرفته شد و به سازمان همیاری شهرداری واگذاز شد دوباره از دست همیاری بیرون و مردم آن را تصرف کردند.

  وی گفت: کسانی که گونها را بریدند و زمین آن را تبدیل به کشاورزی کردند دو جرم مرتکب شدند؛ یکی برای از بین بردن بوته های طبیعت و دیگری برای تصرف زمین که انشاءالله قانون تکلیف آنها را مشخص خواهد کرد

 • روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه وبویراحمد گفت:

  سلام به اطلاع خوانندگان محترم میرساند با توجه به اینکه شورای حفظ حقوق بیت المال در اراضی ملی و منابع طبیعی دادگستری کل استان کهگیلویه وبویراحمد در سال 1394همه ماهه جلساتش را یه نحو مطلوب برگزار کرده ،لذا شایسته است نویسنده محترم دقیق اشاره می نمودند که آیا این شورا مد نظرشان بوده یا اینکه کار گروه مبارزه با زمین خواری در استانداری که خواننده محترم به منظور نویسنده محترم پی ببرند .
  بنابراین آخرین جلسه این شورا در 19/12/1394 در دادگستری استان با موضوع برگزار ودر سایت دادگستری کل استان نیز درج شده است.
  روابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه وبویراحمد

پربازديد