تاریخ درج خبر : 1395/01/27
کد خبر : ۵۴۰۵۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -
زریر حجتی

چرا ما آماده ایم اما هیئت دولت به استان نمی آید!؟

پس از مطالبه افکار عمومی از چرایی نیامدن هیات محترم دولت به استان کهگیلویه و بویراحمد، بالاخره مسئولان گرامی پس از گذشت سه سال به این سئوال اساسی که اذهان مردم محروم را به خود مشغول کرده بود پاسخ دادند.

دکتر فتاح محمدی معاون محترم سیاسی و امنیتی استانداری در گفت و گو با رسانه ها اظهار داشت که ما آماده ایم اما دولت نمی آید!

طبیعی است که درخواست مستقیم از هیات محترم دولت توسط مردم عادی میسر نیست زیرا اصولا راه دسترسی با آن همه تشریفات محال است.

در عرف سیاسی و اداری ،تحقق این موضوع به سه طریق پیش بینی شده است: ۱- نمایندگان مجلس ۲- مدیر ارشد استان ۳- عزم و اراده شخص رئیس جمهور.

در توضیح بند یک ،سخن ها بسیار گفته اند و قیاس ها را هنوز مع الفارق می دانند و بند سه نیز معطوف به تشخیص ضرورت خاص توسط رئیس جمهور محترم یا درخواست نماینده عالی دولت در بند دو این یادداشت است که لابد از دو حالت خارج نیست یا درخواست شده اما آمدن رئیس دولت با وعده صد روزه حل مشکلات و رکورد ۱۸ درصدی حجم بیکاری یعنی متاسفانه رتبه اول کشور و افزایش ۲/۹ درصدی بیکاری نسبت به قبل برای جوانان جویای کار توجیهی ندارد و در بطن آن رویای دلیری دروغین و پهلوان پنبه ای مسئولان استان برای مردم چشم انتظار و رئیس دولت رونمایی می گردد که دو صد گفته چون نیم کردار نیست! و در آن صورت میزان توانایی مسئولان استانی با عیار قضاوت مردم محک زده می شود.

صد البته که مفهوم کار و اشتغال ، شعار و عمل با رابطه بازی و فامیل سالاری تفاوت از زمین تا آسمان دارد که اتفاقا در آسیب شناسی شاخصه های محرومیت، یکی از مهمترین دلایل توسعه نیافتگی استان ریشه در همین پدیده نوظهور سیاسی بازی و قوم گزینی به جای شایسته گزینی شناخته شده است یا اینکه به هر دلیل درخواستی نشده که در هر دو حالت ، مدیر عالی استان از حیث جایگاه ملزم به پاسخگویی است.

پر واضح است در عرف متداول ،سفرهای ریاست محترم جمهوری منوط به تعریف و تکمیل پروژه های مهم زیر ساختی است که در سرزمین غنی ولی تهی از قوت لایموت استان کهگیلویه و بویراحمد علیرغم وجود منابع عظیم خدادادی و ظرفیت های بالقوه، کاری شایسته و بایسته انجام نگرفته که قابلیت مانور رزومه و توسعه داشته باشد، ضمن آنکه معمولا دغدغه و خلاقیت و ابتکار هر مدیر ارشدی در وادی توسعه و خروج از بن بست ها یکی از شروط اساسی موفقیت بشمار می آید.

اگر در حوزه باشت و گچساران فعالیتی در خور توجه با تعریف پروژه شکل گرفته در واقع ناشی از توانایی و میزان نفوذ شخص نماینده آن شهرستان هاست که اعتباراتی از محل فاینانس یا طرق دیگر اخذ نموده و این پروژه ها نوعا ارتباط چندانی با کارایی مسئولان ارشد استانی ندارد. در واقع پروژه های مهم و زیر بنایی استان مربوط به دوره های ریاست جمهوری پیشین است و کار شاقی در این دوره انجام نشده که مسئولان در جهت اقناع افکار عمومی به عنوان عملکرد اقتصادی و عمرانی به رخ مردم بکشاند.

بر پایه آمارهای تاسف بار منتشره، استان ما همچنان در رده آخرین استان های توسعه نیافته کشور قرار دارد که پرداختن به همه مصادیق در بضاعت این نوشتار نیست ولی اگر مسئولان محترم در تکمیل ادعای آمادگی برای سفر ریاست محترم جمهوری به صورت کمی و کیفی موارد را برای تنویر افکار عمومی مطرح نمایند جای سپاس دارد هر چند صورت مسئله همین است که گفته شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    دلیل خیلی روشن هست چون مدیر ارشد استان در راستای اهداف دولت حرکت نکرده ! و دولت محترم تاکنون فرصت جبران داده اما …….. نشده! شما در شهر دهدشت نگاه کنید فرماندار معاون ندارد! اموزش و پرورش 6 ماه هست معاون مالی ندارد!!! وووووووووووووووووو….. در بیشتر ادارات مدیر هم نباشد امور عادی پیش خواهد رفت چون خدمتی در کار نیست!آیا اینها ضعف مدیریت نیست؟؟؟؟؟؟؟ بگذریم با عملکرد استاندار و فرمانداران در انتخابات!!!!!!!!!!!! حال چرا دولت مسامحه می فرمایند الله و اعلم!

  • جمال گفت:

    اینکه پروژهای مربوط به دولت پیشین است یعنی چه؟یعنی بودجه اش درحسابی محفوظ بوده یا بایددراین دولت تامین اعتبار شود ؟ تا جاییکه مردم مطلعند دولت قبل باان درآمد افسانه ای موقع رفتن یک صندوق ذخیره خالی وصدهها پروژه کلنک زده از دوره اول ریاست جمهوری خود مثل پتروشیمی گچساران بجای گذاشته.

پربازديد