تاریخ درج خبر : 1395/01/28
کد خبر : ۵۴۰۷۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -
معاون دانشگاه علوم پزشکی استان:

بیش از 14 هزارنفر در استان دیابت دارند/ بویراحمد بیشترین و باشت کمترین دیابتی‌ها را دارند/ آمار دیابتی‌ها در روستاها نگران کننده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۴ هزار و ۲۱۲ نفر در این استان مبتلا به بیماری دیابت هستند و کاهش مصرف نمک، شکر و روغن از راه‌های پیشگیری این بیماری است.

به گزارش سایت استان به نقل از کبنانیوز، سید رشید غفاری با بیان اینکه بیماری دیابت از بیماری‌های مزمن است، اظهار کرد: دیابت بیماری پرخرجی است و عوارض حاد و مزمن بسیاری دارد که موجب ناتوانی بسیار می‌گردد.

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: کاهش بینایی (کوری)، اختلالات عصبی، درگیری کلیوی که منجر به دیالیز و گاهی لزوم پیوند کلیه می‌شود، افزایش فشار خون و بیماری‌های قلبی -عروقی و اختلال در چربی‌های خون که منجر به سکته و انسداد عروق به خصوص در پاها می‌شود، از جمله عوارض مزمن بیماری دیابت می‌باشد.

غفاری با بیان اینکه با دو نوع بیماری دیابت نوع ۲ و نوع ۱ مواجه هستیم، ادامه داد: پر ادراری، پرخوری، سردرد، تهوع، استفراغ، دل درد و تنگی نفس و کاهش وزن از علائم بیماری دیابت است.

وی افزود: دیابت حاملگی از نوع دیگری از بیماری قند است که در ۵ درصد از حاملگی‌ها رخ می‌دهد و با افزایش سن مادر در هنگام بارداری احتمال وقوع آن افزایش می‌یابد و در صورت عدم درمان موجب بزرگی جثه، کم بودن قند خون، کلسیم خون و یرقان جنینی می‌شود.

معاون بهداشتی علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: وقتی فردی در شرایطی همچون؛ ناتوانی در فکر کردن، ضعف، تعریق، رنگ پریدگی، تند شدن ضربان قلب و تشنج قرار می‌گیرد، باید به پزشک مراجعه کند.

غفاری افزود: جلوگیری از چاقی، رعایت رژیم غذایی مناسب یعنی کمتر مصرف کردن مواد شیرین و پرهیز از پرخوری، انجام فعالیت‌های بدنی در پیشگیری از ابتلا به دیابت نقش اساسی دارند.

وی بیان کرد: افراد بالاتر از ۴۵ سال، افراد دارای اضافه وزن و چاق، افرادی که پدر، مادر، خواهر و یا برادر آنها سابقه‌ی ابتلا به دیابت دارند و زنان باردار در هر گروه سنی در معرض مبتلا به بیماری دیابت هستند.

این مسئول بهداشتی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به راه‌های پیشگیری از بیماری دیابت، افزود: عدم استفاده از الکل، تحرک بدنی، استفاده از غذاهای فیبردار، پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، کاهش مصرف نمک، شکر و روغن، حذف روغن‌های جامد، عدم استفاده از دخانیات و به حداقل رساندن استفاده از شیرینی‌جات از راه‌های پیشگیری از این بیماری مزمن است.

غفاری گفت: کل بیماران شناسایی شده در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۴ هزار و ۲۱۲ نفر می‌باشد که از این تعداد شهرستان بویراحمد با چهار هزار و ۴۵۴ بیمار دیابتی بیشترین تعداد را دارد.

وی افزود: در شهرستان کهگیلویه سه هزار و ۷۷۷ نفر، گچساران سه هزار و ۴۳ نفر، دنا ۹۳۷ نفر، بهمئی ۷۳۹ نفر، باشت ۵۳۱ نفر و چرام ۷۳۲ نفر مبتلا به بیماری دیابت هستند.

این مسئول گفت: هزار و ۹۲۶ مرد روستایی و چهار هزار و ۴۶۴ زن روستایی در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد مبتلا به بیماری دیابت هستند.

غفاری تاکید کرد: انواع دیگری از دیابت‌ ممکن است بدنبال سایر بیماری‌ها یا مصرف داروها بوجود آیند که قبلاً تحت عنوان دیابت ثانویه خوانده می‌شدند، لذا باید با رعایت نکات بهداشتی و درمان مراقب سلامت خود باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • یاسوج گفت:

    سلام برجناب اقای مهندس غفاری الحق توی حوزه کاری ایشان چنان نظم حاکم هست که واقعا لیاقت چنین جایگاههای وحتی بیشتر رادارد کارکنانش تمام منظم وکاری هستند این نشانه مدیریت قوی ایشان هست ان شائ الله که موفق باشد احسنت

پربازديد