تاریخ درج خبر : 1395/01/28
کد خبر : ۵۴۰۷۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -
امیر عباس بهادری

کاشت گل محمدی بدون نگاه کسب وکار محور در استان، گل به خودی است

در روزهای گذشته  رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد نخستین بوته گل محمدی را در زمین نشاند و  سایت های خبری نیز ضمن انعکاس این خبر به نقل از این مسئول عنوان کردند که در ده سال آینده قرار است هزاران هکتار گل محمدی در استان کشت خواهد شد.

از این بابت که نوآوری درباب کشت جدید در استان با مطالعه مرکز تحقیقات کشاورزی صورت گرفته است و رویکرد آن دانش بیان جای بسی سپاس دارد ،اما نکاتی وجود دارد که غفلت از آن در طول سالیان گذشته موجبات ضرر و زیان های فراوانی شده است و اکنون که سال اقدام و عمل است و مشکلات اقتصادی گریبانگیر مردم شده، بهتر است مسئولین با نگاه جدید به این مسئله نگاه کنند و صرفا به جنبه تبلیغاتی آن نپردازند تا تجربه بسیاری از کشت ها در گذشته تکرار نشود. در ذیل نکاتی اشاره می شود که بهتر است مورد توجه مسئولین امر قرار بگیرد

۱. عدم نگاه کسب و کار محور به محصولات کشاورزی در طول سالیان گذشته مشکلات عدیده را برای کشاورزان به بار آورده است و صرف تولید یک محصول دردی از درد های کشاورزان زحمت کش  را درمان نمی کند ، و تنها هزینه ای گزافی را به آنها تحمیل می کند

۲.توجه نکردن به مزیت رقابتی ،اینکه محصولی تولید شود ، زیر و بم آن مشخص نباشد که چه مزیتی برای کشاورز دارد و ازسوی دیگر آیا محصول تولید شده توان رقابت با محصولات مشابهه در سایر استان که سالها به تولید می پردازند و دانش سالهاست در آن مناطق وجود دارد  ،چگونه ممکن است توجیه اقتصادی و مزیت رقابتی  ایجاد کند ، که این خود سوالات بیشماری را در ذهن متبادر می کند

۳.عدم وجود  صنایع تبدیلی در استان مشکلات زیادی را برای کشاورزان ایجاد کرده بی شک گل محمدی از این قاعده مستثنی نخواهد بود نبود بخش خصوصی توانمند به اذهان خود مسئولین نقطه بحرانی در استان است و اینکه بگویم جای صنعت نفت و گاز را می گیرد جای بسی تعجب دارد.

۴.مشخص نبودن فرآیند محصول تا بازار در حالی که از گل محمدی محصولات فراوانی تولید می شود به شرط صنایع تبدیلی اما اینکه محصول تولید شده چه گونه به بازار هدف  خواهد رسید هیچ راهبردی وجود ندارد.

۵. تجربه و آموزش  ،اینکه بگویم در ده سال آینده هزاران هکتار زیر کشت می رود جای سوال دارد بهتر است مسئولین امر ابتدا آزمایشی در زیر کشت محدود صورت گیرد تا کشاورزان تاوان آزمایش و خطا را ندهد واز سوی دیگر از زمینه آموزش با بهره گیری از دانش مناطق پیشرو آماده کنیم.

6.به مسئولان ارشد اجرایی استان توصیه می شود ،اگر اقدام و عملی در دست اقدام ندارند، حداقل با نظارت به امور مختلف اجازه هزینه های گزاف بر گرده مردم مستضعف و رنج کشیده را ندهد تا خسارت های جبران نا پذیری بر مردم وارد شود.

نکته مهم وحیاتی :کشت محصول جدید بدون در نظر گرفتن رویکرد کسب وکاری و واقعیت های بازار در شرایط فعلی که تنها موجب خسران خواهد شد و می توان گفت کشت گل محمدی گل به خودی تلقی خواهد شد و سرنوشتی همچون محصولات دیگر خواهد داشت که نتیجه آن بهتر از کندن درختان سیب  از ریشه  توسط کشاورزان نخواهد شد ،بهتر است مسئولین امر با نگاه اقتصاد مقاومتی دست به اقدام بزنند و واقعیت کسب وکار و بازار را در یابند،و ورد به این بازار بدون نگاه راهبردی تنها نتیجه عکس خواهد داد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد