تاریخ درج خبر : 1395/01/28
کد خبر : ۵۴۰۷۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -
محمدعلی وکیلی

ساحت سیاست در معرض سیل بداخلاقی

در این ساعات، خبر سیل و تهدید و تخریب های آن در صدر رسانه ها است. بارش های این چند روز باعث راه افتادن سیل در بخش های جنوبی و غربی کشور شده است. سازمان هواشناسی سیل مخرب تری را برای ساعات آینده پیش بینی کرده است. تمام نیروهای امدادی و نظامی کشور برای خطرات احتمالی در حالت آماده باش هستند. کارشناسان برای پیشگیری از خطرات و تخریب های احتمالی در ساعات آینده، توصیه هایی کرده اند. خلاصه همه ی قوای کشور برای مقابله با سیل بسیج شده اند. اما این همه تنها برای سیل حاصل از بارش باران بکار می آید. سیل های بسیار قوی تر و مخرب تری نیز صحنه ی سیاست را تهدید می کند.

سیل بی اخلاقی ، مخرب ترین سیل ها است. وسعت و عمق تخریب آن قابل مقایسه با هیچ سیلی نیست ابرهای سیاه بی اخلاقی سیاسی سال هاست که بخشی از حوزه ی عمومی را تاریک ساخته است. و هر از گاهی با بارش های بی رحمانه، سیل ویران کننده ای روانه این حوزه می کند. سایه ی تهدید بی اخلاقی سیاسی سال هاست که بر سر ما است و هر از چند گاهی راه می افتد. این سیل های فصلی هم قاعده ها و رسم ها را شسته است و هم بنیانِ نهادِ اخلاق را ویران کرده است. لذا این سیل ها باعث شده است صحنه ی سیاست هم دچار بی رسمی شود و هم بی اخلاقی در آن نهادینه شود. رواج درشت گویی در مناسبات سیاسی از تبعات این تخریب ها است. از این رو، خطر سیل بی اخلاقی، حوزه عمومی را تهدید می کند. باید برای این خطر نیز، آژیر ها به صدا در آید.

کارشناسان به راه حل بیندیشند. قوای کشور آستین همت بالا زنند و مقابل بی اخلاقی های سیاسی به طور جدی قد علم کنند. همان طور که برای سیل حاصل از بارندگی، بسیج همه ی نیروها ضرورت دارد برای مقابله با سیل های سیاسی نیز بسیج و همدلی همه ی نیروها شرط است. تقویت نهادهای نظارتی و تکریم قانون و تحکیم بنیان های اخلاقی سیاست، به مثابه سدهای سیل بند عمل خواهند کرد و نقش پیشگیرانه خواهد داشت. تا فرهنگ و اخلاق مدارا جا نیفتد، آرامش به حوزه عمومی بر نمی گردد.

بدون مدارا و تحمل مخالف چرخ سیاست بدون دردسر نمی چرخد. تا بنیان های اخلاقی جامعه را سیل نروفته است، باید برای مقابله با مخاطره ی سیل های بی اخلاق سیاسی چاره ای اندیشید.

سرمقاله روزنامه ابتکار

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    جناب وکیلی سلام همه واز جمله جنابعالی میدانید که تا زمانیکه بداخلاقان سیاست در حاشیه امن قرار دارند ودر هیبت مدافعان انقلاب قرار میگیرند ومورد تشویق هم هستند ،اوضاع برهمین منوال خواهد بود. متاسفانه همه انها شناخته شده اما دارای مصونیتی حتی مافوق قانون هستند وهمه ما دارای چنان محافظه کاری ولاپوشانی شده ایم که میگوییم “آهسه برو آهسه بیا گربه شاخت نزنه “.تا وقتیکه مردم ومنتخبان مردم در انتخاب ونظارت بربخش بزرگی از قدرت نقشی نداشته باشند آش همان آش است کاسه همان کاسه .شما بعنوان نماینده مردم راهکار قانونی بیافرینید ویا موقعیکه مشکلی مثل بد اخلاقی را مطرح میکنید علت العلل رابیان کنید .

پربازديد