تاریخ درج خبر : 1395/01/28
کد خبر : ۵۴۰۷۹۶
+ تغییر اندازه نوشته -

سیل و تگرگ یک هزار میلیارد ریال به کشاورزی کهگیلویه وبویراحمدخسارت زد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد گفت: بارش های سیل آسا و تگرگ روزهای اخیر بیش از یکهزار میلیارد ریال به بخش های مختلف کشاورزی شامل زراعت، دام و طیور، باغ ها، آبزیان و تاسیسات زیربنایی خسارت وارد کرد.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، جعفرگوهرگانی افزود: این میزان خسارت بر اساس براورد اولیه و گزارش های دریافتی از شهرستان ها و مناطق مختلف استان است.

وی تصریح کرد: بر اساس ارزیابی های انجام شده از سوی کارشناسان کشاورزی در حوزه های مختلف میزان خسارت ناشی از بارش تگرگ و سرمازدگی ویژه درمناطقی از چرام، باشت، گچساران و امام زاده جعفر بیشتر بوده است.

وی افزود: بیشترین خسارات ناشی از وقوع سیل نیز در مناطقی همچون شهرستان های لنده و بهمئی بود.

وی با بیان اینکه بیشترین خسارات وارده مربوط به باغ ها و صیفی جات بوده است ،گفت: بر اساس برآوردهای کارشناسی میزان عملکرد در تولید میوه استان نیز در سال جاری بیش از 25درصد کاهش خواهد یافت.

گوهرگانی سطح زیرکشت صیفی جات در این مناطق را افزون بر سه هزار هکتار اعلام کرد.

وی سطح زیرکشت گندم دیم و آبی و جو دیم و آبی در سال زراعی جاری را به ترتیب 100 و 30هزار هکتار ذکر کرد.

گوهرگانی سطح کل باغ های استان را نیز 41هزار و 628 هزار هکتار اعلام کرد.

میزان بارش باران در روزهای اخیر در برخی مناطق کهگیلویه وبویراحمد (قلعه رئیسی) به بیش از 145میلیمتر گزارش شد.

بارش برف نیز برخی مناطق و ارتفاعات کوه دنا و مناطقی از شهرستان بویراحمد از جمله پیست اسکی کاکان و منطقه مله شوره را نیز سفید پوش کرد.

یک کشاورز روستای کزنگان از توابع بخش باشت گفت: بارش تگرگ دانه درشت به مزارع روستاهای این منطقه از محدوده روستای چشمه تا تلچگاه به مزراع جو و گندم خسارات زیادی را متوجه کشاورزان کرده است.

سید کامل آران در گفت وگوبا خبرنگار ایرنا با بیان اینکه تگرگ های تخم مرغی شکل نه تنها خوشه های جو بلکه سرشاخه های درختان بلوط را نیز قلع وقمع کرده است؛خواستار بررسی خسارات کشاورزان شد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد