تاریخ درج خبر : 1395/01/28
کد خبر : ۵۴۰۷۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

سد کوثر امکان تامین آب دوسال گچساران را دارد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد گفت: در صورت پیش آمدن شرایط بدون بارندگی در سال های آینده، سد کوثر امکان تامین دو سال آب آشامیدنی و کشاورزی تعریف شده برای شهرستان گچساران را دارد.

به گزارش سایت استان به نقل از ایرنا، رسول فرهادی، افزود: سد کوثر که تنها سد بزرگ استان است از نظر آبدهی و مخزن در شرایط مناسبی قرار دارد و در شرایط بحرانی بدون یک قطره بارندگی هم می تواند آب دوسال گچساران را با ذخایر کنونی، تامین کند.

وی در عین حال تصریح کرد: با وجود بارش های اخیر، حجم مخزن این سد هنوز نسبت به پارسال، کمتر است که به دلیل کاهش بارندگی در سال های اخیر است.

فرهادی با بیان اینکه بارندگی در سال های اخیر کاهش یافت گفت: از همین رو ذخیره این سد در سال های گذشته مصرف شده بود.

وی عنوان کرد: باوجود بارش های اخیر در برخی مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد، به دلیل کاهش کلی بارندگی در سراسر استان، حجم مخزن این سد نتوانست کمبود سال های پیشین را جبران کند.

وی عنوان کرد: حجم کنونی مخزن این سد 390 میلیون متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 51 میلیون متر مکعب کاهش یافته است.

فرهادی، حجم مخزن این سد را در مدت مشابه سال گذشته، 441میلیون متر مکعب عنوان کرد.

سد کوثر در فاصله 60 کیلومتری شمال غربی از شهر دوگنبدان ، در شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که در سال 1383 افتتاح شد.

سد کوثر، آب آشامیدنی دو میلیون و 500 هزار نفر از مردم استان های هرمزگان، بوشهر، خوزستان و شهرستان گچساران در استان کهگیلویه و بویراحمد را تامین می کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد