تاریخ درج خبر : 1395/01/29
کد خبر : ۵۴۰۹۱۶
+ تغییر اندازه نوشته -
متن کامل سخنرانی در همایش تجلیل از تلاشگران عرصه فرهنگ و آموزش عشایری

سیدکامل تقوی‌نژاد: بهمن‌بیگی اسطوره جاودان جامعه عشایری ایران است

IMG_9929سیدکامل تقوی‌نژاد، معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان امور مالیاتی کشور در سخنانی با ذکر خاطره ای از روزهای شروع به کارش در دهه 60 در دفتر نخست وزیری به تشکیل گروه تحقیقاتی زندگی عشایر در دانشکده علوم اجتماعی توسط دکتر صفی نژاد و دکتر قنبری که در جلسه حضور داشتند اشاره کرد. وی از این اساتید ، دکتر نادر افشار نادری و سایر اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به جهت خدمات و زحماتی که برای قشر زحمتکش و اصیل عشایر انجام دادند تشکر ویژه کرد.
رییس سازمان مالیاتی کشور، با اشاره به آداب و رسوم ویژه ای که در میان عشایر وجود دارد، از رسم«شیربهره» نام برد و گفت: دکتر صفی نژاد با شناختی که از این آداب و رسوم داشت از بنده خواست که تحقیقی در این زمینه به جهت این که نشان دهنده روح تعاون و همکاری در میان جامعه عشایری است انجام دهم.
تقوی نژاد در ادامه با اشاره به بحث سرگردانی و گم گشتگی هویتی که در جوامع مدرن شهری وجود دارد، از برگشتن به هویت اصیل عشایری به عنوان عاملی مهم برای غلبه بر این بحران نام برد. وی صداقت، وفای به عهد، نوع دوستی و بسیاری صفات بارز و بی نظیر عشایر را عامل قابل ستایش این قشر زحمتکش IMG_9916عنوان کرد.
معاون وزیر اقتصاد با نام بردن از استاد بهمن بیگی به عنوان بزرگ سردمدار عرصه آموزش عشایری کشور و شخصی که زندگی و عمر خود را وقف آموزش و رشد فرزندان عشایر کشور کرد، گفت: بهمن بیگی استاد همه ما است. استاد بهمن بیگی کسی است که از یک تهدید فرصت ساخت، چرا که زمانی که ایشان به دلایلی در تبعید بودند از این فرصت برای تحصیل و علم آموزی استفاده کرد و آن را به فرصتی برای خدمت به همتبارانش در ایل و عشیره و حتی تمام جامعه کرد. بهمن بیگی با این کار نه تنها خودش را جاودانه کرد بلکه با تعلیم فرزندان عشایر آن‌ها را هم ماندگار کرد.
وی افزود: بهمن بیگی با فداکاری، تلاش خالصانه و استقامت مثال‌زدنی در پیشبرد اهداف آموزشی خود با سماجت تمام قدم های بزرگی برداشت. ما نیازمند شناخت اسطوره هایمان هستیم. اسطوره ها می توانند معجزه کنند. استاد بهمن بیگی اسطوره جاودان جامعه عشایری ایران است.

اگر پدران معنوی ما همچون استاد بهمن بیگی نبود شاید خیلی از ما نه در اینجا بلکه در هیچ جمع اجتماعی حضور نداشتیم، افتخار میکنم که در مکتب بهمن بیگی تحصیل نمودم.IMG_9917

او بود که ما را از روستاها و نقاط بسیار دور، از مناطق عشایری که در آن زمان کسی شناختی به آنها نداشت به مراتب بالای اجتماعی و سیاسی معرفی کرد و بر ما فرض است در هر جمعی از ایشان یاد کنیم.

همه اساتید قابل احترام و با ارزشند اما جا دارد در اینجا از استاد خودم آقای دکتر جواد صفی نژاد نام ببرم که افتخار داشتم در سال ۱۳۶۴ وقتی به تهران آمدم ایشان کمک و راهنمای ارزنده ای برای من بود.

دکتر صفی نژاد با معرفی بنده به استاد دیگرم؛ دکتر قنبری زمینه ساز نخستین شغل اداری ام در نخست وزیری شد.

اساتید برجسته عشایر پس از اتمام تحصیلات به جای پرداختن به زرق و برق زندگی به ایلات رفتند، امثال آقای دکتر صفی نژآد به ایل رفتند و با ایل زندگی کردند.

اینها سختی ها و مشکلات زیادی را متحمل شدند تا مسائل عشایر را بشناسند و خوبی ها و فضایل آنها را درک کرده و به جامعه تسری دهند.

پایه و اساس بسیار از تحقیقات و یافته های علمی و اجتماعی محققان در مورد عشایر، از تلاش های همین عزیزان(از جمله: دکتر صفی نژاد، افشار، بخشنده نسب و مغز خورشید و …)که عمدتاً کارشان را از دانشگاه تهران شروع کردند، پایه ریزی شده است.

عشایر به نوعی هویت جامعه سنتی و اصیل کشور ما هستند، و نسل سرگشته ما در میان آماج انواع تکنولوژی ها و دور شده از مطالعه و کتابخوانی، به دنبال هویت خود است که بدون شک دست یابی به این هویت با شناخت جامعه عشایر ممکن است.

در دیدار با یکی از مقامات روسی، وی به وضوح بیان کرد: دور شدن از اصالت و هویت اصیل ما از عمده دلایل فرو پاشی نظام ما بود.

بحثی که امروز در کشور مبنی بر خودکفایی و اقتصاد مقامتی است ، بدون تردید عشایر می تواند در زمینه تولید و تکمیل زنجیره تولید و با کمترین هزینه هم برای خود و هم دیگران گام های ثمربخشی بردارد.

باید به فرهنگ عشایر بگردیم، در عشایر حرف از جا و مکان خاص نیست، سخن از فرهنگ اصیل و ماندگاری و صداقتی است که در دنیای بی هویت امروز می تواند گره گشا از مشکلات زیادی در زمینه اخلاق و فرهنگ باشد باشد.

استاد بهمن بیگی تبلور و تجلی استعداد شکوفا شده عشایر است، هرجا زمینه شکوفایی بوده عشایر ما خوش درخشیدند.IMG_9926

استاد بهمن بیگی از تهدید فرصت ساخت و به گفته خودشان در بین تبعیدی ها تنها فردی که خوشحال بود بنده بودم چرا که درس میخواندم و هر دو و یا سه پایه کلاس را در مدت یک سال به پایان میبردم.

بهمن بیگی از فقر و نداری ثروت ساخت، ثروت مبتنی بر دانش و تربیت فرزندان عشایر، ایشان نه تنها خوشان را جاودانه کردند بلکه فرزندان عشایر را در کشور جاودانه کرد و همچنان نسل های بعد از ایشان ثمره جان فشانی های ایشان را میبینند.

بهمن بیگی جاودانه است، هرگز نخواهد مرد چرا که فرزندان معنوی ایشان هم جاودانه شدند، البته ایشان فداکاری را هم به منصه ظهور گذاشت و با اینکه در تهران پست و مقامی داشت همه را رها کرد و به میان عشایر آمد و برای اولین بار نعمت خواندن و نوشتن را به مردمان این دیار هدیه داد.

بهمن بیگی عدالت را هم به خوبی عینیت بخشید، در آن زمان که تحصیل مختص افراد خاصی بود اما ایشان توانست رعیت زاده و خان زاده ها را کنار هم بنشاند و نعمت باسوادی را بدون نگاه به طبقه و جایگاه افراد به آنها هدیه کند و بخش زیادی از مدیریت اجرایی امروز کشور مرهون تلاش امثال ایشان می باشد.

ما نیازمند شناخت از اسطوره هایمان هستیم، اسطوره ها نقش بی بدیلی در زندگی ما و جهت دهی به آینده ما دارند، استاد بهمن بیگی اسطوره جامعه ما هستند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد