تاریخ درج خبر : 1395/01/29
کد خبر : ۵۴۰۹۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -
همایش تجلیل از تلاشگران عرصه فرهنگ و آموزش عشایری

بهمن‌بیگی اسطوره جاودان جامعه عشایری ایران است

IMG_0013اولین همایش ملی دانشجویی «تجلیل از تلاشگران عرصه فرهنگ و آموزش عشایری کشور»، عصر یکشنبه 29 فروردین ماه، در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد.
در این همایش دانشجویی که با حضور سکینه کیانی همسر زنده‌یاد محمد بهمن بیگی، بنیانگذار تعلیمات عشایری کشور و جمع زیادی از مدیران ملی، خیرین مدرسه ساز و تلاشگران عرصه فرهنگ و آموزش عشایری کشور همراه بود؛ از خدمات ارزنده و ماندگار این خادم فرهنگ و آموزش عشایری و برنده جایزه جهانی یونسکو و تعدادی از چهره های ماندگار و خدمتگذار این عرصه تجلیل به عمل آمد.
در ابتدای این برنامه پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی، فردین صلاحی دبیر اجرایی همایش ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین گزارشی از روند برگزاری همایش ارائه داد. در ادامه تعدادی از اساتید دانشگاه، بزرگان عرصه آموزش عشایری، مدیران ملی و خیرین عرصه فرهنگ به ایراد سخن پرداختند.
سیدکامل تقوی‌نژاد، معاون وزیر اقتصاد و رییس سازمان مالیاتی کشور در سخنانی با ذکر خاطره ای از روزهای شروع به کارش در دهه 60 در دفتر نخست وزیری به تشکیل نهاد امور عشایری توسط دکتر صفی نژاد و دکتر قنبری که در جلسه حضور داشتند اشاره کرد. وی از این اساتید ، دکتر افشار و سایر اساتید دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به جهت خدمات و زحماتی که برای قشر زحمتکش و اصیل عشایر انجام دادند تشکر ویژه کرد.
رییس سازمان مالیاتی کشور، با اشاره به آداب و رسوم ویژه ای که در میان عشایر وجود دارد، از رسم«شیربهره» نام برد و گفت: دکتر صفی نژاد با شناختی که از این آداب و رسوم داشت از بنده خواست که تحقیقی در این زمینه به جهت این که نشان دهنده روح تعاون و همکاری در میان جامعه عشایری است انجام دهم.IMG_944986
تقوی نژاد در ادامه با اشاره به بحث سرگردانی و گم گشتگی هویتی که در جوامع مدرن شهری وجود دارد، از برگشتن به هویت اصیل عشایری به عنوان عاملی مهم برای غلبه بر این بحران نام برد. وی صداقت، وفای به عهد، نوع دوستی و بسیاری صفات بارز و بی نظیر عشایر را عامل قابل ستایش این قشر زحمتکش عنوان کرد.
معاون وزیر اقتصاد با نام بردن از استاد بهمن بیگی به عنوان بزرگ سردمدار عرصه آموزش عشایری کشور و شخصی که زندگی و عمر خود را وقف آموزش و رشد فرزندان عشایر کشور کرد، گفت: بهمن بیگی استاد همه ما است. استاد بهمن بیگی کسی است که از یک تهدید فرصت ساخت، چرا که زمانی که ایشان به دلایلی در تبعید بودند از این فرصت برای تحصیل و علم آموزی استفاده کرد و آن را به فرصتی برای خدمت به همتبارانش در ایل و عشیره و حتی تمام جامعه کرد. بهمن بیگی با این کار نه تنها خودش را جاودانه کرد بلکه با تعلیم فرزندان عشایر آن‌ها را هم ماندگار کرد.

عشایر به نوعی هویت جامعه سنتی و اصیل کشور ما هستند، و نسل سرگشته ما در میان آماج انواع تکنولوژی ها و دور شده از مطالعه و کتابخوانی، به دنبال هویت خود است که بدون شک دست یابی به این هویت با شناخت جامعه عشایر ممکن است.

باید به فرهنگ عشایر بگردیم، در عشایر حرف از جا و مکان خاص نیست، سخن از فرهنگ اصیل و ماندگاری و صداقتی است که در دنیای بی هویت امروز می تواند گره گشا از مشکلات زیادی در زمینه اخلاق و فرهنگ باشد باشد.

استاد بهمن بیگی از تهدید فرصت ساخت و به گفته خودشان در بین تبعیدی ها تنها فردی که خوشحال بود بنده بودم چرا که درس میخواندم و هر دو و یا سه پایه کلاس را در مدت یک سال به پایان میبردم.

بهمن بیگی از فقر و نداری ثروت ساخت، ثروت مبتنی بر دانش و تربیت فرزندان عشایر، ایشان نه تنها خوشان را جاودانه کردند بلکه فرزندان عشایر را در کشور جاودانه کرد و همچنان نسل های بعد از ایشان ثمره جان فشانی های ایشان را میبینند.

بهمن بیگی جاودانه است، هرگز نخواهد مرد چرا که فرزندان معنوی ایشان هم جاودانه شدند، البته ایشان فداکاری را هم به منصه ظهور گذاشت و با اینکه در تهران پست و مقامی داشت همه را رها کرد و به میان عشایر آمد و برای اولین بار نعمت خواندن و نوشتن را به مردمان این دیار هدیه داد.

بهمن بیگی عدالت را هم به خوبی عینیت بخشید، در آن زمان که تحصیل مختص افراد خاصی بود اما ایشان توانست رعیت زاده و خان زاده ها را کنار هم بنشاند و نعمت باسوادی را بدون نگاه به طبقه و جایگاه افراد به آنها هدیه کند و بخش زیادی از مدیریت اجرایی امروز کشور مرهون تلاش امثال ایشان می باشد.
وی افزود: بهمن بیگی با فداکاری، تلاش خالصانه و استقامت مثال‌زدنی در پیشبرد اهداف آموزشی خود با سماجت تمام قدم های بزرگی برداشت. ما نیازمند شناخت اسطوره هایمان هستیم. اسطوره ها می توانند معجزه کنند. استاد بهمن بیگی اسطوره جاودان جامعه عشایری ایران است.
متن کامل سخنرانی تقوی‌نژاد
IMG_9862در بخش دیگری از برنامه، کاظم کریمی خواننده کهگیلویه و بویراحمدی که با پوشش محلی بر روی صحنه حضور پیدا کرده بود با اجرای شورانگیز آوازی محلی به همراه موسیقی لری حاضرین در سالن را به وجد آورد.
در پایان همایش، از تعدادی از تلاشگران فرهنگ و آموزش عشایری که در سال های متمادی با خلق آثار و انجام کارهایی در حفظ دستاوردهای این عرصه و کمک به رشد آن تلاش کردند با اهدا لوح تقدیر و هدایایی ویژه تجلیل و قدردانی به عمل آمد.
کبری بختیاری:خیر مدرسه ساز. احداث 30 مدرسه در استان های سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و لرستان.
حاج اکبر ابراهیمی: خیر مدرسه ساز. ساخت بیش از 100 مدرسه در مناطق مختلف کشور، تامین صدها جهیزیه و انجام طرح های مختلف برای کمک به آموزش، بهداشت و مسکن عشایر کشور.
دکتر جواد صفی نژاد:استاد دانشگاه، بنیانگذار تحقیقات عشایری در کشور و تالیفات متعدد در زمینه فرهنگ و آموزش عشایری.
علیرضا شاه حسینی:مدیر کل امور عشایری سمنان و کسب چندین رتبه برای تالیفات و پژوهش های مرتبط با عشایر.
دکتر امان الله فرهادی: هنرمند گرافیست و رئیس انجمن طراحان گرافیک و موسسات تبلیغاتی کشور و برگزیده چندین جشنواره
تجلیل ویژه از سرکار خانم کیانی همسر استاد بهمن بیگی توسط دکتر کامل تقوی نژاد معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان مالیاتی کشور پایان بخش مراسم تجلیل این همایش بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حسن حسینی موردراز گفت:

    ازینکه نظری درراستای این حرکت مهم و حق شناسی فرزندان عشایر از جمله آقای دکتر تقوی نژاد درر حاشیه ملاحظه نمیشود جای تاسف و تعمق فکری دارد البته آنچه از متن عاید میگردد گویای عدم دقت دربرنامه ریزی و عدم حضور موثرین و همسفران آقای بهمن بیگی(به جز خانم کیانی)در این جلسه میباشد اما نیت بانیان خیر و هدف قدردانی و حقشناس از مبتکر حرکتی به عظمت تعلیمات عشایر بوده که جای تشکر فراوان دارد.حق حقشناسان را باید پاس داریم و اصول برنامه ریزی صحیح را برای هر اقدامی الگو قرار دهیم.

پربازديد