تاریخ درج خبر : 1395/02/04
کد خبر : ۵۴۰۹۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

هشدار استاندار در مورد افزایش دیابت در کهگیلویه و بویراحمد

خادمی با اشاره به اینکه، طبق آمار ارائه شده در کشور و به تبع آن در این استان، بیماران مبتلا به دیابت رو به رشد بوده است، تاکید کرد: این موضوع تهدیدی برای خانواده ها و جامعه محسوب می شود و با جدیت بیشتری مورد توجه قرارگیرد.

سید-موسی-خادمی-430x247

به گزارش سایت استان به نقل از تابناک، استاندار کهگیلویه وبویراحمد در  نشست شورای سلامت و امنیت غذایی استان کهگیلویه و بویراحمد،گفت: با توسعه فرهنگ ورزش همگانی و انجام فعالیت های پیشگیرانه با مراقبت از سلامتی خود و جامعه، مانع بروز بسیاری از بیماری ها از جمله دیابت شویم.

دکترسیدموسی خادمی به اهتمام ویژه دولت برای تامین سلامت و امنیت غذایی در جامعه اشاره کرد و افزود: همیشه بر اهمیت موضوع پیشگیری بر درمان تاکید جدی شده است.

استاندار، تغییر در الگوی تغذیه مردم به سمت الگوی مطلوب را هر چند امری بلند مدت دانست اما تاکید کرد: با توجه به رشد دیابت در بین مردم تلاش برای راهکارهای لازم جهت پیشگیری از این بیماری در استان بسیار ضروری است و در این خصوص برنامه های امسال ارائه شود.

خادمی، نسبت به مدیریت فرهنگ مصرف و آموزش همگانی در مورد سلامت غذایی هم تاکید کرد و گفت: شورای سلامت استان با کمک همه دستگاه های اجرائی با برنامه ‌ریزی صحیح، مردم را نسبت به مصرف موادی که مرتبط با سلامت آنها است تشویق و ترغیب کنند و نظارت دقیق و گسترده‌ای بر مواد غذائی سالم داشته باشند.

استاندار با بیان اینکه، در حوزه سلامت، بهداشت و امنیت غذائی باید هماهنگی وهمکاری های بین بخشی گسترده تر شود، افزود: تأمین سلامت و امنیت غذایی از اولویت‌ های دولت تدبیر و امید است و این امر نیازمند همکاری مجموعه دولتی، بخش خصوصی و مردم است.

خادمی، سهم شورای سلامت در استان را برای تأمین سلامت مردم و ترویج فرهنگ سالم تغذیه و با توجه به پیامدهای شیوع بیماری های مختلف که روز بروز بیشتر می شود را به دلیل عدم توجه به مسأله پیشگیری و تغذیه ناسالم، بسیار بالا دانست و تاکید کرد: شورای سلامت که متشکل از دستگاه‌ های مختلف و اثرگذار است، وارد عمل شود و تصمیمات مقتضی را اتخاذ نماید.

خادمی با اشاره به اینکه، طبق آمار ارائه شده در کشور و به تبع آن در این استان، بیماران مبتلا به دیابت رو به رشد بوده است، تاکید کرد: این موضوع تهدیدی برای خانواده ها و جامعه محسوب می شود و با جدیت بیشتری مورد توجه قرارگیرد.

استاندار، همچنین به مسئله تامین آب آشامیدنی سالم در شهرها و روستاهای استان و نظارت و دقت بیشتر بر کیفیت آنها و روی آوری مردم به ورزش همگانی در استان به مسئولین مربوطه تاکید کرد.

استاندار تاکید کرد: بوفه های مدارس توسط کارشناسان تغذیه و بهداشت محیط مرکز بهداشت به طور مرتب مورد بازدید قرار گیرند و در صورت مشاهده مشکلات احتمالی در اسرع وقت نسبت به رفع آنها اقدام شود.

در این نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هم از روند رو به رشد دیابت در استان اظهار نگرانی کرد و گفت: این دانشگاه به کمک دستگاه های عضو شورای سلامت در این خصوص امسال برنامه هائی در دست اجرا خواهد داشت.

دکتر رضا چمن افزود: امسال طرحی در دست تدوین داریم که جمعیت بالای 30 سال استان فشار خون و قندخون آنها چک و نسبت به کنترل آن تاکیدات و مشاوره لازم به عمل می آید.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت مسئله سلامت، دولت با تمام توان همه ظرفیت های خود را برای بخش سلامت بکار گرفته و انتظار است، مردم هم خودشان وارد این عرصه شوند و در بهبود شاخص های سلامت دولت را یاری کنند.

چمن یادآور شد: امسال 23 دستگاه آمبولانس به این استان تحویل داده شد، سی تی اسکن شماره 2 یاسوج، MRI دهدشت و MRI گچساران در حال نصب و راه اندازی است و در پی گرفتن مجوز احداث بیمارستان بیماری های سرطانی در استان هستیم.

در این شورا کیفیت و کمیت آب شرب روستائی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد