تاریخ درج خبر : 1395/02/04
کد خبر : ۵۴۰۹۸۵
+ تغییر اندازه نوشته -

اعتبارات ماده 180، شربتی خواب‌آور برای پروژه‌های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد

اعتبارات ماده 180 که سر و صدای زیادی در کهگیلویه و بویراحمد برای عمران و آبادانی به پا کرد اکنون به ماده‌ای بی‌خاصیت برای خروج از رکود پروژه‌های عمرانی تبدیل شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، در سال‌های اخیر وقتی سخن از اعتبارات به میان آمد از ملی گرفته تا ملی استانی و استانی و دو درصد نفت؛ در کنار آن نام اعتبارات ماده 180 هم سر و صدای زیادی به پا کرد.

برای استان‌های محرومی مانند کهگیلویه و بویراحمد اعتباراتی از سوی دولت اختصاص داده شد که به آن اعتبارات ماده 180 می‌گفتند.

البته سر و صدای اعتبارات ماده 180 در کهگیلویه و بویراحمد بسیار بیشتر از سایر استان‌های کشور بود و آن گونه که از 180 در کهگیلویه و بویراحمد داستان‌ها شنیده شد و رسانه‌ها لفظ آن را به کرات به کار بردند در سایر استان‌ها کشور کمتر بر روی ماده 180 مانور داده شد.

بسیاری از مسئولان و به خصوص نمایندگان مردم در مجلس برای رونق پروژه‌های عمرانی چشم امید به این اعتبارات دوخته بودند و هر روزه وعده‌های زیادی برای تزریق اعتبارات به پروژه‌های عمرانی به گوش می‌رسید.

اما به دلیل مشکلاتی که در زمینه اعتبارات و کمبود منابع پیش آمد؛ تقریبا اعتبارات ماده 180 از گردونه خارج شد و در سال گذشته از محل اعتبارات ملی آن مبلغی به استان کهگیلویه و بویراحمد تعلق نگرفت.

البته نباید از حق گذشت چرا که توسط مسئولان استانی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش‌های زیادی برای اخذ این گونه اعتبارات صورت گرفت اما به هر حال باید گفت که اعتبارات ماده 180 کمک آن چنانی برای راه‌اندازی پروژه‌های عمرانی در استان نکرد.

شهردار یاسوج در همین خصوص به اعتبارات ماده 180 و نقشه‌هایی که در ذهن شهرداری و شورای اسلامی برای استفاده از این اعتبارات در ذهن برای عمران و آبادانی شهر یاسوج بود سخن به میان آورد و گفت: عملا ریالی از این اعتبارات در سال گذشته برای هزینه کردن در پروژه‌های عمرانی شهر یاسوج اختصاص نیافت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز گفت: چشم امید به 10 میلیارد تومان اعتبارات ماده 180 برای تکمیل برخی پروژه‌ها از جمله ایستگاه‌های پمپاژ آب در استان دوخته بودیم.

جعفر گوهرگانی افزود: برای ساخت سدهای ایلی‌آباد و برخی سدهای دیگر و همچنین ایستگاه‌های پمپاژ آب بنه‌زرد و توت‌نده و ادامه کار ایستگاه شمس‌آباد چشم به این اعتبارات دوخته بودیم و به دلیل مشکلاتی که برای دولت پیش آمد هیچ مبلغی از محل اعتبارات ملی ماده 180 به ما نرسید.

وی البته از کمکی که این اعتبارات در گذشته به اجرایی شدن برخی از طرح‌ها هم شده بود اشاره کرد و گفت: به رغم تلاش‌ها و پی‌گیری‌های زیاد استاندار و معاونین اما این اعتبارات را نتوانستیم در سال گذشته داشته باشیم.

هنوز هم پروژه‌های بسیاری در سراسر استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که چشم امید به اعتبارات ماده 180 دوخته‌اند اما خبری از نقد شدن چنین اعتباراتی در استان به گوش نمی‌رسد.

حال باید پرسید آن اندازه که رسانه‌ها و خبرنگاران گاه و بی‌گاه در مورد اعتبارات ماده 180 در استان مطلب می‌نوشتند و به مردم نوید اجرای بسیاری از پروژه‌ها را با این اعتبارات می‌دادند سرنوشت آن به کجا رسید و آیا در سال 95 اعتبارات این ماده در استان مانند سال گذشته تنها روی صفحه کاغذ خواهد آمد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد