تاریخ درج خبر : 1395/02/04
کد خبر : ۵۴۱۰۳۸
+ تغییر اندازه نوشته -
جهانگیر ایزدپناه

به مناسبت بزرگ داشت بهمن بیگی، بنیان گذار آموزش عشایر

بگوییم نه برای تخطئه بلکه برای این که در آینده غفلت کم تری صورت پذیرد.

زنده یاد بهمن بیگی را همه میشناسیم اسطوره ای بدون نیاز به توصیف ، کسی که نور علم را از کوره راها به سیاه چادر ها ی عشایر و کوره دهات ها رساند و بشارت دهنده  علم ،آگاهی وترقی و عقلانیت بود. با نگاهی به کتابش “بخارای من ایل من”  بدون اغراق می توان گفت اگرهمان ابتدا به نویسندگی بیشتر روی می آورد ومسولیت آموزش عشایر را برعهده نداشت یکی از بهترین نویسندگان بود . زیرا چنان توصیفات و صحنه آرایی و مقدمه چینی و بیان  زیبا  برای شخصیت های  داستان هایش دارد که حیرت انگیزند و در خور مقایسه با شرح و بسط ها و روانکاوی های داستانی  نویسندگانی همچو ن ویکتورهوگو ، داستایوفسکی ، رومن رولان ،تولستوی ،  محمود دولت آبادی و… می باشند . در مورد شخصیت و اقدامات بهمن بیگی صاحب نظران گفته اند و خواهند گفت . اما این حقیر میخوا هم از  غفلت ها و ندانم کاری ها وتندرویها بگویم .وقتی در خاطرات و شنودنها میخوانیم و میشنویم که در اوایل انقلاب در عوض گرامی داشت وبکارگیری این شخصیت فداکار عرصه علم آموزی عده ای نادان و بر انگیخته شده به ایشان و خانواده اش بی احترامی میکنند و منزلش را مورد هجوم و سنگ پرانی قرار میدهند . آیا بغض گلویتان را فرا نمیگیرد و نهان یا آشکار اشک ریزان افسوس نخواهید خورد ؟

بعدش هم سال های سال تا هنگام مرگش در انزوا و فراموشی ،نه قدر دانی ، نه برگزاری همایش و گردهمایی برای ارج نهادن به فعالیت ها و فداکاری هایش .(البته مردم و شاگردانش هیچ وقت وی را فراموش نکردند و نخواهند کرد)

صد افسوس و دریغ از این غفلت ها و بیراهه رفتن ها. مسولان امر به هنگام مرگش به فکر قدردانی و برگزاری تشبیع جنازه رسمی می افتند که به حق هم خانواده اش نوش داروی بعد از مرگ سهراب و از خواب غفلت بیدار شدن مسولان امر  را نمی خواهند بپذیرند . این غفلت گذشت و خاکسپاری زنده یاد بهمن بیگی هم با حضور در خور و وسیع دوستدارانش به سر آمد . ولی تجربه و زندگی و استقبال مردم از خادمان و قهرمانشان به ما می آموزند و باید آویزه گوش مسولان امر باشد که در این مملکت و این سرزمین کهن و باستانی بسی بهمن بیگی های زنده و ارج نهاده نشده وجود دارند که نباید در مورد آنها بازهم غفلت صورت گیرد.  نوش داروی بعد ازمرگ سهراب به چه کار آید؟

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد