تاریخ درج خبر : 1395/02/04
کد خبر : ۵۴۱۰۸۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تعجب معاون وزیرعلوم از موضع گیری در برابر برجام

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم گفت: من تعجب می‌کنم که برخی در مورد برجام موضع گیری دارند. مگر می‌شود که برجام غیرقابل تقدیر باشد.

به گزارش سایت استان به نقل از مهر، سید ضیاء هاشمی در گردهمایی مشترک معاونان و مدیران فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های سراسر کشور که در شهر مشهد مقدس برگزار شد، گفت: این فرصت که در این ایام مبارک در این شهر مقدس و به جهت پرداختن به موضوعی مهمی چون فرهنگ حضور داشته باشیم فرصت مغتنمی است.

1884014

وی افزود: فرهنگ یک پدیده صرفا سلبی نیست همانطور که در آموزه های دینی ما اول به امر به معروف و سپس نهی از منکر اشاره شده است نباید با مقوله فرهنگ سلبی برخورد کرد.

معاون وزیر علوم افزود: نگاه به فرهنگ باید یک نگاه علمی باشد نه یک نگاه سطحی و عامیانه و در حوزه فرهنگ باید عمق فرهنگ را دریافت کرد.

وی گفت: آموزه های فرهنگی در جهت موفقیت، انگیزش، تلاش و پویایی در زندگی کاربرد دارند و در یک جامعه فرهنگی مبنا بر تفاهم، همدلی، جذابیت و حرکت آفرینی است.

هاشمی تاکید کرد: ما باید در حوزه فرهنگ پیشگام باشیم و مدیران ارشد کشور نیز حامی این نگاه هستند. در حوزه کار ما بدون شناخت و تخصص و بهره‌گیری از علم موجود نمی‌توان کار کرد.

وی تاکید کرد: آنچه دانشگاه و آموزش ما را می‌تواند به روز کند، تکمیل و تقویت بستر فرهنگی به معنای جامع و کامل خود است. ما قرار نیست زمینه‌ساز برگزاری کلاس آموزشی و تحقیقات پژوهشی باشیم. ما خود آموزشگر هستیم و برای پیشبرد دانشگاه به سمت دانشگاه ایده‌آل باید حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد ما در حوزه فرهنگ علاوه بر ایجابی و علمی بودن باید جامع نیز باشد، خاطر نشان کرد: ما نمی‌توانیم تنها با برنامه‌های مناسبتی فعالیت خود را ادامه دهیم. به عنوان نمونه طرح‌های دانش افزایی اساسی که روند خوبی را طی نکرد، مورد توجه قرار دادیم. ما متوجه شدیم در قانون این طرح حوزه مهارتی مغفول مانده است. مگر یک استاد می‌تواند از فنون و اصول کار در دانشگاهی بی‌بهره باشد. استاد باید عالمی معلم باشد.

هاشمی با بیان اینکه یکی از اهداف ما تقویت هویت ملی دانشجویان است بیان کرد: این‌ها باید با روش‌های آموزشی انجام شود و ما باید با رویکرد مدیریت فرهنگی به صورت شجاعانه و مسئولانه عمل کنیم.

معاون وزیر علوم با اشاره به نوآوری و خلاقیت، آن را لازمه کار در حوزه فرهنگ دانست و گفت:‌ ما باید آمادگی برای ایفای نقش در دنیا را داشته باشیم. یکی از بحث‌ها در این راستا بین‌المللی شدن آموزش عالی است.

وی افزود: جامعه دانشگاهی ما به سمت بین‌المللی شدن تعاملات پیش می‌رود. امروز تعداد دانشجویان خارجی زیاد شده است. زمانی که مقام معظم رهبری به جوانان غربی پیام می‌دهد و از آنان برای شناخت قرآن دعوت می‌کند این تعامل را باید دانشجویان ما ایجاد کنند.

هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری و فعالیت در حوزه اجتماعی عنوان کرد: مسئله آسیب‌های اجتماعی امری است که مقام معظم رهبری بسیار هم پیگیرانه بر آن تاکید دارند. محیط‌های دانشگاهی بدون شک از نظر آسیب‌ها بهتر از میانگین جامعه است و سلامت در آن بیشتر است.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقتصاد مقاومتی و شعار سال آن را یکی دیگر از محورهای به روز کردن فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه ها دانست و افزود: اگر اقتصاد مقاومتی به درستی تعریف شود خواهیم دید که امری خطیر است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم افزود: همچنین اصلاح الگوی مصرف، کارآفرینی، دانش‌بنیان کردن اقتصاد و … از مسائلی است که در اقتصاد مقاومتی به عنوان یک محور به حساب می‌آید. یکی از اقدامات ما در این زمینه می‌تواند برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی و مناظرات دانشجویی باشد.

وی یکی دیگر از محورهای فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها را مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی دانست و اظهار کرد: خوشحالیم که دانشگاهیان در سال انتخابات نقش موثری در این زمینه داشتند.

هاشمی تاکید کرد:‌ دانشگاه بازوی علمی مسئولان است. ما در این راستا پیشنهاد دادیم دانشگاه‌ها کاندیداها را دعوت کرده تا به آن‌ها پاسخگو باشند. دانشگاه نهادی سوال کننده است و ما باید از برنامه‌های  نامزدهای انتخاباتی سوال کنیم. دانشگاهیان باید بپرسند یک نماینده برای ریزگردها مشکل آب، انرژی و … چه برنامه‌ای دارد. نماینده و کاندیدا باید بیایند و پاسخگو باشند.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم افزود:‌راجع به برجام بحث‌های مختلفی می‌شود. من تعجب می‌کنم که برخی در مورد برجام موضع گیری دارند. مگر می‌شود که برجام غیرقابل تقدیر باشد. کسانی که ظلمی از دوش این ملت برداشتند قهرمانان ملت هستند. ما نمی‌گوییم که برجام جزو مقدسات است ولی باید قدر قهرمانان ملی را بدانیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد