تاریخ درج خبر : 1395/02/04
کد خبر : ۵۴۱۰۹۹
+ تغییر اندازه نوشته -

معاون پژوهشی وزیر صنعت و معدن مطرح کرد: تحریم‌ها موجب ارتباط بیشتر دانشگاه و صنعت شد

معاون پژوهشی وزیر صنعت و معدن و تجارت گفت: صنایع ما به دلیل تحریم در چند سال گذشته مجبور شدند که به دنبال متخصصین کار در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها بروند و این ارتباط اکنون برقرار شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از فارس، علی‌اصغر توفیق در بازدید از برخی واحدهای صنعتی در استان کهگیلویه و بویراحمد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی در خصوص همکاری کم دانشگاه‌ها و صنایع در زمینه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و قراردادهای مشترک اظهار کرد: در کل کشور این ایراد تا حد زیادی وارد است.

معاون پژوهشی وزیر صنعت و معدن و تجارت بیان کرد: دانشگاه‌ها در گذشته تنها رسالت خود را تربیت نیروی انسانی می‌دانستند و رقابتی میان آن‌ها در افزایش تربیت تعداد نیروی انسانی بود.

توفیق گفت: این گرایش و رویکرد در دانشگاه‌ها در حال تغییر است و در حال حاضر دانشگاه‌ها به جای تربیت صرف دانشجویان در رشته‌های مختلف در پی شکل‌دهی دانشگا‌ه‌های نسل سوم و تربیت افراد محقق و کارآمد در بخش‌های مختلف از جمله صنعت هستند.

وی افزود: صنایع ما به دلیل تحریم در هفت تا هشت سال گذشته مجبور شدند که به متخصصین کار در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها بروند و این ارتباط اکنون برقرار شده اما آن‌گونه هم که مجموعه نظام انتظار دارد نیست و به زمان نیاز دارد.

معاون پژوهشی وزیر صنعت و معدن و تجارت گفت: حرکت‌ها آغاز شده و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور در همین چارچوب تأسیس شده و فعالیت زیادی دارد و دلیل بر این ادعا این که امروز در تهران نمایشگاه ساخت ماشین‌آلات با فناوری بالا افتتاح می‌شود.

توفیق اظهار کرد: نشانه‌هایی وجود دارد که صاحبان صنعت در کشور اکنون تولید دستگاه‌های با فناوری‌های بالا دارند و تجهیزات آزمایشگاهی می‌سازند و کسانی هم که در این نمایشگاه خرید کنند قسمتی از خرید را دولت و معاونت فناوری رئیس‌جمهور حمایت می‌‌کند.

وی در خصوص وضعیت تحقیق و پژوهش در صنایع کشور و واحدهای تولیدی گفت: در مقطع زمانی صنایع ما مراکز تحقیق و توسعه را داشتند و در مقطعی بنا به دلایلی این روند کند شد و از سال 91 به بعد این حرکت توسعه پیدا کرد و در گزارشی که داریم در سال 94 نسبت به 92 پنج برابر رشد تحقیقات و پژوهش را در صنایع داریم.

توفیق بیان کرد: پروانه‌های صنعتی را رؤسای سازمان‌های استانی صادر می‌کنند و به متقاضیان می‌دهند اما پرونده‌های آرندی را به امضای وزیر می‌رسانیم زیرا در شأن آن‌ها است که گواهی توسط وزیر امضا شود و این توجهی است که وزارتخانه به بخش تحقیق دارد.

معاون پژوهشی وزیر صنعت و معدن و تجارت گفت: صندوق‌هایی را وزارتخانه برای حمایت از تحقیق و توسعه راه‌اندازی شده که برخی از صندوق‌ها مانند صندوق حمایت از صنایع الکترونیک تخصصی هستند و برخی دیگر عام هستند که به تحقیق و توسعه کمک می‌کنند.

این مسئول افزود: از جمله می‌توان به صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد و همچنین معاونت علمی و فناوری که برای شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلاتی قائل است و معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته لذا چنین فعالیت‌هایی سبب می‌شود که واحدهای تولیدی دارای انگیزه شوند و به بلوغ و پختگی در صنعت برسند.

وی در خصوص حمایت از واحدهای تولیدی دانش‌بنیان گفت: حمایت از برنامه‌های دانش‌بنیان را با قوت در دستور کار داریم و کاری که با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری کرده‌ایم این است که واحدهای موجود را به سمت دانش‌بنیان شدن هدایت می‌کنیم.

این مسئول افزود: در سال 91 هیچ شرکت دانش‌بنیان تولیدی نداشتیم که اکنون 148 شرکت تولیدی دانش‌بنیان در کشور تا پایان سال 94 داریم و این روند تازه شروع شده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد