تاریخ درج خبر : 1395/02/05
کد خبر : ۵۴۱۱۶۶
+ تغییر اندازه نوشته -
عبدالحسین صالحی

ضرورت دستیابی به پایداری زیست محیطی

به مناسبت روز زمین پاک

*بر اساس اصل 50 قانون اساسی حفظ محیط زیست وظیفه همگانی است.

آشنایی با چند اصطلاح زیست محیطی

*توسعه پایدار: فرآیندی است برای دست یابی اهداف توسعه شهری همراه با حفظ توانایی سیستم های طبیعی برای تولید منابع طبیعی و خدمات رایگان اکو سیستمی که بر اساس آن اقتصاد و جامعه به آن وابسته است به عبارت ساده تر فرآیندی است که به دنبال یک وضعیت مطلوب برای آینده جامعه بشری می باشد.

*ردپای اکولوژیکی : عبارتند ازمقدار سرمایه طبیعی که هرساله مصرف می شود یا سطحی از زمین و دریا است که منابع مورد نیاز یک جمعیت انسانی را تأمین می نماید (آب ،خاک ،انرژی ، مواد طبیعی و مصنوعی)

باتعریف این دو اصطلاح محیط زیست پایدار مربوط به محیط زیست طبیعی است و اینکه چگونه می توان محیط زیست را متنوع و حاصلخیز حفظ کرد. از آنجایی که منابع طبیعی از محیط زیست مشتق می شود وضعیت هوا،آب و اقلیم بیشتر مورد توجه است.
برای دست یابی به پایداری زیست محیطی نیاز است که دولت مردان جامعه فعالیت های را برای تأمین نیازهای بشر و حفاظت از سیستم های حمایت کره زمین طرح ریزی و اجرا کنند تا اینکه سرمایه های طبیعی تجدیدپذیر و تجدید ناپذیر برای نسلهای آینده حفظ شوند این فعالیت ها مستلزم بهره برداری پایدار از سه مؤلفه اصلی محیط زیست یعنی آب ،خاک و هوا می باشند.

برداشت و استفاده از این سه مؤلفه اصلی محیط زیست می بایست به اندازه ظرفیت برد زیست محیطی آن منابع باشد نه اینکه تا جایی انجام گیرد تا در اثر استفاده بی رویه از این منابع آلودگیهای زیست محیطی را بهمراه داشته باشند. خداوند تبارک وتعالی منابع محیط زیست را با یک ظرفیت برد ثابت در اختیار مخلوقات خود قرارداده و علم استفاده از این منابع را برای بشر مهیا نموده و هرکدام از این منابع دارای قدرت خود پالایی(پالایش) ثابتی می باشند. استفاده بی رویه از این منابع سبب از دست دادن قدرت خودپالایی آنها شده و زمینه آلودگیهای زیست محیطی در محیط زیست که محل زندگی موجودات زنده می باشند را مهیا می سازیم.

مثال: نزولات آسمانی (باران، برف) هرمنطقه بستگی به مختصات جغرافیایی آن منطقه نسبت به خط استوا دارد
منشاء حیات محیط زیست، آبی است که بوسیله چرخه هیدرولوژیکی محیط زیست تأمین می شود. هرساله شاهد نزولات آسمانی در یک سال آبی یا زراعی می باشیم .یکسال زراعی اول مهرماه هرسال تا اول مهرماه سال آینده بوده و مقدار بارندگی در این مدت مربوط به همان سال آبی است، که این میزان بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته و میانگین بلند مدت (30 سال )سنجیده می شود اگر در یکسال آبی 75 تا 80 درصد میانگین بلند مدت (30سال) بارندگی وجود داشته باشد آن سال جزء سالهای خشکسالی نیست و جزء سالهای نرمال بارندگی است که خوشبختانه در سالهای اخیر این اتفاق افتاده است اما چرا تبعات خشکسالی ( خشک شدن چاه، چشمه، قنات و رودخانه ها) را آحاد مردم احساس می کنند. ؟

علت این است که استفاده و برداشت های بی رویه آب از منابع آبهای زیر زمینی وسطحی مازاد بر ظرفیت برد این منابع مهم تجدید پذیر بوده و در صورت ادامه این روند شاهد تجدید ناپذیری منابع آب خواهیم بود و منابع پاک محیط زیست( زمین، آب، هوا وخاک ) را از دست خواهیم داد.

*دانشجوی دکترای محیط زیست

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  واقعیت این است که به دلیل برداشت های بی رویه منابع آب تجدید پذیر نیستند

 • دکتر سی سختی گفت:

  جناب مهندس ضمن عرض سلام و ارادت از مقاله جالبی که از روی دلسوزی و نگرانی در مورد منابع آبی مرقوم فرموده اید تشکر مینمایم .
  علاوه بر مطالب کاملا کارشناسی و علمی که ذکر فرمودید , بنظر بنده یکی از مهمترین علل این نابسامانی و تهدید های آینده و شاید مهمترین علت آن ضعف مدیریت منابع است که بحث راجع به این موضوع خود مثنوی هفتاد من کاغذ شود .
  اما شاید مختصر ترین بیان از این موضوع در تعریف زیر خلاصه گردد : تکنولوژی یعنی دستگاهها , تجهیزات و آدم های استفاده کننده از آنها ….
  به امید روزی که شاهد مدیریت موفق منابع زیر زمینی و روی زمینی و بهینه سازی همه بخصوص نیروی انسانی باشیم …

پربازديد