تاریخ درج خبر : 1395/02/06
کد خبر : ۵۴۱۲۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -
رئیس دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

کاهش 50 درصدی مرگ و میر مادران باردار طی دوسال گذشته

رئیس دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از کاهش 50 درصدی مرگ و میر مادران باردار طی دوسال گذشته در این استان خبرداد.

چمن

به گزارش سایت استان به نقل از ایسنا، دکتر رضا چمن در همایش تجلیل از فعالان عرصه سلامت استان افزود: طی دوسال دولت تدبیر و امید میزان مرگ و میر مادران بادر در این استان به نصف مدت مشابه قبل کاهش یافته است.

وی بیان کرد: در گذشته تقریبا سالانه هفت مورد مرگ و میر مادر باردار بعلت عوارض بارداری در استان داشته ایم که طی دو سال اخیر در مجموع هفت مورد مرگ و میر مادر باردار در استان اتفاق افتاد.

رئیس دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در سطح استان طی دولت یازدهم خاطرنشان کرد: تا قبل از دولت تدبیر و امید از هر 1000نفر بستری در بیمارستانهای استان، 30نفر به خارج از استان ارجاع داده می شد در حالی که در این دولت به 7 نفر رسیده است.

چمن تصریح کرد: از مهر ماه امسال در دو رشته جراح عمومی و جراح زنان در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج پذیرش دانشجو خواهیم داشت.

وی با اشاره به کمبود فضای بیمارستانی در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: سرانه تخت بیمارستانی هم اکنون در سطح استان به ازای هر 1000نفر 1.5 تخت است که باید تلاش کرد این میزان را در سالهای آینده به 2 تخت برسانیم.

رئیس دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: طی سال گذشته حدود 500 نفر نیرو برای بخشهای مختلف بهداشتی و درمانی استان استخدام و بکار گرفته شدند که 120 نفر از این تعداد بهورز برای مناطق محروم بوده اند.

چمن تاکید کرد: کلنیک دندانپزشکی استان در یاسوج با اعتباری بالغ بر سه میلیارد تومان ایجاد و راه اندازی شد و در حال خدمات دهی دهان و دندان به مردم استان بخصوص شهر یاسوج است.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید 75 باب خانه بهداشت در سطح مناطق محروم استان احداث و ساخته شد.

رئیس دانشگاه پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: در مکتب سلامت اصول و فروعی داریم که اگر به صورت علمی برنامه‌ریزی و مدیریت شوند نتیجه مثبتی را در پی دارند. اولین و مهم‌ترین اصل در عرصه سلامت اصل عدالت اجتماعی است.

چمن با بیان اینکه هیچ کودک روستایی نباید از مراقبت‌های اولیه بهداشتی محروم شود، گفت: یکی از برنامه‌های طرح تحول سلامت افزایش سرانه بهداشت روستائیان بود که این سرانه از 26 هزار تومان به 86 هزار تومان افزایش یافت.

وی دومین اصل در عرصه سلامت را مشارکت مردمی و خودمراقبتی عنوان و تأکید کرد: مردم باید آگاهانه و هدفمند در تأمین سلامت خود و اطرافیان تلاش کنند که به همت اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه و مطبوعات و همکاری سازمانها و نهاد ها کارها و تلاش های خوبی در این زمینه انجام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد چهارمین اصل حوزه سلامت را استفاده از دانش و تکنولوژی محلی برای پاسخگویی به نیازهای درمانی از طریق استفاده از پتانسیل‌های محلی عنوان و تصریح کرد: فرآورده‌ای که صنایع غذایی کوبودنا از بلوط برای غلبه بر دیابت تولید کرد یکی از این موارد است.

چمن اضافه کرد: اولین مورد از فروعات مکتب سلامت آموزش و آگاهی سازی به مردم است و در بحث توزیع و تخصیص منابع اصول سطح‌بندی شده‌ای وجود دارد که سطوح پیشگیری یکی از این موارد است.

در پایان این مراسم از 45 نفر از فعالان عرصه سلامت استان در بخشهای مختلف تجلیل بعمل آمد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • احمدی گفت:

    ما هم امیدواریم ، بسیار بسیار فرد توانمند ، علمی و شایسته ای هستند

  • پزشک خانواده گفت:

    حقیقتا دکتر چمن شایسته وزارت بهداشت هست. انشاالله که ایشان وزیر آینده بهداشت و درمان خواهد بود.

پربازديد