تاریخ درج خبر : 1395/02/10
کد خبر : ۵۴۱۶۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -

گفت وگوی ویژه روزنامه ایران با مدیر توانمند هم استانی

روزنامه ایران در ویژه نامه خود به سراغ مهندس خداداد غریب پور مدیرعامل پتروشیمی شازند اراک رفته که در ادامه این گزارش آورده شده است:

پتروشیمی شازند یکی از واحدهایی است که در تأمین و اعزام نیرو سرآمد سایر پتروشیمی هاست. و بسیاری از مدیران عامل فعلی پتروشیمی های کشور از این واحد آمده اند. از لحاظ دانش، این پتروشیمی یکی از جلوداران دانش پتروشیمی است و برخی از پتروشیمی ها اساساٌ مولود این شرکت هستند. این شرکت با برند ARPC در سطح جهانی حضور داشته و محصولات تولیدی اش همواره یکی از بهترین محصولات بوده است.

مدیر عامل ۴۵ ساله پتروشیمی شازند در سوابق مدیریتی اش هشت سال فرمانداری و مدیرعاملی سیدکو را دارد و قریب بیست ماه است که مدیریت پتروشیمی شازند(اراک) را نیز عهده دار است. به بیان خود او پتروشیمی شازند به عنوان یکی از قدرتمند ترین پتروشیمی های کشور، متنوع ترین زنجیره تولید را دارد.

به گفته غریب‌پور ظرفیت تولیدی شرکت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن در سال است و ۲۵ نوع محصول را به بازار عرضه می‌کند که بخشی از آن در بازارهای داخلی و بخشی دیگر در بازارهای جهانی به فروش می‌رسد:
«قریب به ۴۰۰۰ نفر پرسنل داریم و از آنجا که تعداد واحدهای تولیدی و خدماتی ما بیست وسه واحد می‌باشد، طبعاً تعداد پرسنل نیز زیاد است. البته مازاد بر نیاز نیست چرا که ساختار شرکت به گونه‌ای محصول محوراست که این تعداد مورد نیاز می‌باشد. در حالی که تولید شرکت بالا نیست اما تعداد واحدها متنوع و زیاد است و این حجم از واحدهای تولیدی این تعداد پرسنل را نیز می‌طلبد.»
این شرکت با نماد شاراک در بورس حضور دارد و یکی از سیاست‌هایش حمایت از صنایع پایین‌دستی است. غریب‌پور می‌گوید: در حال حاضر شرکت ما دو پروژه در دست اجرا دارد؛ یکی در اردبیل و دیگری در قشم که هر دو نیز پروپیلن هستند و البته در شرکت شیمیایی لاوان نیز دارای سهام می باشد.

2
به گفته غریب‌پور، تولید شرکت از برنامه‌ای که از ابتدا مد‌نظر بوده ۵ درصد بیشتر است و از عملکرد مجموعه در سال جاری ابراز رضایت می‌کند: «در این نه ماهه اخیر با ۱۰۰ درصد ظرفیت کار کرده‌ایم. ما خوراک نفتا مصرف می‌کنیم که در واقع ماده اولیه تولید بنزین است و در عین حال اولویت نخست کشور نیز تولید بنزین است، اما خوشبختانه تا به امروز واحد ما با کاهش ظرفیت مواجه نشده است.»
از برنامه‌های سال ۹۵ پتروشیمی شازند می‌پرسیم: «قیمت خوراک پتروشیمی های خوراک مایع باید در بودجه کلی کشور تصریح شود و ما نیز در صدد هستیم که این مسئله را در بودجه کشور شفاف کنیم. نیمی از پتروشیمی های کشور خوراک مایع می‌باشد و اگر قرار است که این صنعت هم چنان ماندگار بماند، حتماً بایستی قیمت خوراک مایع رقابتی باشد. ما به دنبال این هستیم که قیمت خوراک مایع مجتمع های پتروشیمی ایران با سایر کشورهای خاورمیانه و پتروشیمی های خوراک گازی تنظیم شود.»
به طور کلی پتروشیمی های خوراک مایع به شدت نسبت به قیمت خوراک نفتا حساس است و یک درصد تغییر در قیمت خوراک سود را جابه جا می‌کند و این امر نسبت به خوراک گاز متفاوت‌ است: «ما در صنعت پتروشیمی با قیمت خوراک در شرایط نوسانی به سر می‌بریم؛ به همین خاطر بایستی پیش از یکسان‌سازی قیمت ارز، موضوع قیمت خوراک مایع مورد توجه قرار گیرد. ما انجمن صنفی داریم که از آن طریق پیگیر امور هستیم. خوشبختانه با رویکرد مثبتی تاکنون مواجه بوده‌ایم و این مطلب برای همه پذیرفته شده است.»
رویکرد آینده پتروشیمی شازند این است که با یکسان‌سازی نرخ ارز مشکلات خوراک مایع حل شده و در این صورت امکان رقابتی بودنِ آن فراهم می‌شود. ما به عنوان امین سهام‌داران پیگیری‌های گوناگونی از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، کمیسیون‌های انرژی، برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه و شخص محترم وزیر داشته ایم.
بنده نسبت به این موضوع ذهنیت مثبتی دارم، خوشبختانه در دوران پس از تحریم نیز رویکرد دولت، تولید و اشتغال است، که نیمی از این تولید و اشتغال در مجتمع های خوراک مایع است و ما در این زمینه بسیار خوش‌بین هستم چرا که رویکرد دولت در این خصوص نیز مثبت است.»
در ادامه غریب‌پور از دیگر برنامه های آتی پتروشیمی شازند می‌گوید: «به طور خاص به دنبال تامین مالی (از سوی فاینس‌های خارجی) برای پروژه قشم به عنوان مهم‌ترین پروژه هستیم و در سال آتی تصمیم بر نهایی کردن این پروژه داریم. رویکردها در این مورد نیز تا کنون مثبت بوده است. در دوران پسا تحریم در خصوص کوره‌ها و نوع خوراک‌مان شروع به مذاکره و صحبت کرده‌ایم.
در خصوص بحث‌های محیط زیستی نیز در سال ۹۴ اولویت اول ما بحث خروجی و آلاینده هایمان بود که خوشبختانه در این مورد در حال نزدیک شدن به استاندارد جهانی هستیم و از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نیز از لیست صنایع آلاینده خارج شدیم. در این زمینه به طور مشخص نصب آنالیزرهای، کنترلِ خروجی ها و کنترل پساب از جمله اقداماتی است که در این خصوص انجام داده‌ایم.»
مدیرعامل پتروشیمی شازند از چالش هایی می‌گوید که در دوران تحریم با آن مواجه بودند: «با چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده‌ایم، مسائل دوران تحریم به هر حال روی صنعت پتروشیمی بسیار تاثیرگذار بود. اما در زمینه نقل و انتقال و جابه‌جایی پول از آنجا که از قبل مدیریت کرده بودیم، با مشکلی مواجه نبودیم.» از صحبت‌های غریب‌پور پیداست که مهم‌ترین دغدغه پتروشیمی شازند قیمت خوراک است.
از او در خصوص فرمولی که باید در این زمینه به کار برده شود می‌پرسیم: «در حقیقت تفاوتی وجود ندارد چرا که خروجی تمام پتروشیمی‌ها یکسان است.
به اعتقاد من اشکالی وجود ندارد اگر الویت در دولت، پتروشیمی های با خوراک گاز باشد اما در این میان بایستی مدلی برای نگه داشتِ خوراک مایعی ها هم در نظر گرفته شود. خروجی‌ها و محصولات بعضاً یکسان است اما خوراک‌ها متفاوت است بنابراین این امکان وجود دارد که در قالب برنامه‌ای جامع پتروشیمی خوراک مایع کشور را مدیریت کرد و همزمان تغییراتی در کوره‌ها ایجاد شود اما همه چیز نیاز به یک برنامه و نگاه جامع دارد.
چشم‌اندازی که غریب‌پور از شرایط صنعت پتروشمی کشور در دوران پساتحریم مثبت است: «پتروشیمی صنعتی بین‌المللی است، محصولات آن نیز بین‌المللی است. بنابراین صنعتی کاملاً سیال است و اساساً محدود به کشور خاصی نیست. بطور کل مهم‌ترین صنعتی که در کشور از مزایای دوران پساتحریم منتفع خواهد شد صنعت پتروشیمی به دلیل های‌تک بودنش
است.
اصولاً کشور نیاز به انتقال دانش و تکنولوژی دارد؛ در بحث های مربوط به تامین مالی نیز از آنجا که پتروشیمی اساساً صنعت سرمایه‌بری است حتما منتفع خواهد شد. بنابراین هم در بعد تامین مالی، هم در بعد دانش فنی و هم در خصوص سرمایه به شدت از این مسئله متاثر خواهد بود. با این وصف تولید، فروش و تامین مالی پروژه‌ها از برجام تاثیرات مثبتی می‌گیرد.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • جوان گفت:

  درود بر درایت و نبوغ بویراحمد

 • ناشناس1 گفت:

  مهندس غریب پور تنها شخصی هست که توانایی مدیر بودن و سکانداری استان را دارد .
  بنده شخصا به توان ایشون اعتقاد دارم .
  اما متاسفانه ایشان باچشمان بسته به دنبال سید باقر موسوی رفت و تنها دلیلش ترس گروه حذب و همفکرانشان از تخریب هدایت خواه بود که چنین کرد .
  (حمایت نابخردانه از زارعی)

 • ناشناس گفت:

  مدیونی نظرمو تایید نکنی

  • محمد ذکاوت / مدیرمسوول گفت:

   اسم و فامیل با شماره تماس واقعی ات رو بنویس تا نظرت رو هم تایید کنم

پربازديد