تاریخ درج خبر : 1395/02/11
کد خبر : ۵۴۱۷۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -
بررسی وضعیت پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ:

در کهگیلویه بزرگ یک بیل مکانیکی هم کار نمی کند/توزیع ناعادلانه اعتبار از کجا آب می خورد؟

نشست بررسی وضعیت پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های کهگیلویه، لنده، بهمئی و چرام به ریاست استاندار کهگیلویه و بویراحمد و با حضور علی محمد بزرگواری نماینده مجلس برگزار شد.
به گزارش سایت استان به نقل از کبنا، دیروز نشست بررسی پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده با حضور استاندار، معاون عمرانی، فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.
کمبود اعتبار عامل تعطیلی پروژه‌های کهگیلویه
نماینده مردم شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی کمبود اعتبار را مهمترین دلیل تعطیلی پروژه‌های عمرانی دانست و گفت: به دلیل مشکلات موجود اغلب طرح‌های بزرگ عمرانی تعطیل شدند.
حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری در این نشست با بیان اینکه برخی مناطق و روستاهای این شهرستان‌ها فاقد آب آشامیدنی شرب هستند، گفت: کلنگ برخی پروژه‌های تأمین آب شرب به خصوص تأمین آب شرب شهر لیکک در سال ۹۱ به زمین زده شد اما تاکنون این پروژه به بهره‌برداری نرسیده است.
نماینده شهرستان‌های کهگیلویه، لنده، بهمئی و چرام در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تأمین آب شرب مردم در اولویت قرار گیرد، افزود: تعریف و به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های بخش کشاورزی مهم و ضروری است اما مسئولان برای بهره‌برداری از طرح‌های تأمین آب شرب مردم نهایت تلاش خود را انجام دهند.
وی با انتقاد از نحوه توزیع اعتبارات برای پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ گفت: اعتبارات پروژه‌های عمرانی این شهرستان به صورت عادلانه توزیع نمی‌شود و در توزیع اعتبارات شاهد تبعیض‌هایی هستیم.
نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مدیران ارشد استان مشکلات موجود را جدی بگیرند، عنوان کرد: به دلیل کمبود اعتبار اغلب پروژه‌‌های بزرگ و مهم عمرانی شهرستان‌های چهارگانه استان تعطیل شدند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد پیمانکاران کم‌کار را تهدید کرد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برنامه اصلی دولت حمایت از پیمانکاران برای اجرای بهتر پروژه‌ها است اما اگر پیمانکاری توانایی ادامه کار را نداشته باشد کنار گذاشته می‌شود.
سید موسی خادمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مهم‌ترین مشکل پروژه‌های عمرانی این استان عدم تأمین اعتبار به سبب شرایط مالی دولت است.
وی افزود: با وجود شرایط بد مالی بسیاری از پروژه‌ها فعال است و مهم‌ترین مشکل عدم تخصیص بودجه کافی است که امیدواریم در بودجه سال آینده جبران شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: برنامه اصلی ما حمایت از پیمانکاران است تا بهتر بتوانند پروژه‌ها را اجرا کنند، اما اگر پیمانکاری توان ادامه کار را نداشت از کار کنار گذاشته می‌شود.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز اظهار داشت: در این نشست آخرین وضعیت ۵۵ پروژه عمرانی شهرستان کهگیلویه با اعتبار ۵۶ میلیارد تومان از لحاظ میزان پیشرفت پروژه، مطالبات پیمانکاران و دیگر موارد بررسی شد.
پژمان نیک‌اقبالی پروژه فاضلاب شهر دهدشت را از مهم‌ترین این پروژه‌ها عنوان کرد و افزود: میزان اعتبار این پروژه ۲ میلیارد تومان بود که تاکنون ۳۴۰ میلیون تومان آن تخصیص یافته است.
وی پروژه تأسیسات فاضلاب چرام را دیگر طرحی دانست که در این نشست بررسی شد و بیان کرد: میزان اعتبار این پروژه یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بود که از این میزان ۲۴۰ میلیون تومان تخصیص یافت.
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تأمین آب اراضی دهدشت غربی و آبرسانی به لیکک را از مهم‌ترین پروژه‌های آب منطقه‌ای دانست که در این نشست بررسی شد و تصریح کرد: سال گذشته از ۱۰ میلیارد تومان اعتبار آبرسانی به دهدشت غربی تنها یک میلیارد تومان و از ۱۱ میلیارد تومان اعتبار آبرسانی به لیکک یک میلیارد و ۶۹۵ میلیون تومان تخصیص یافت.
نیک‌اقبالی محورهای مواصلاتی چاروسا به دیشموک، دهدشت به سوق و بهبهان به لیکک را از دیگر پروژه‌های مهم مطرح شده در این نشست عنوان کرد.
عدم تخصیص اعتبارات ماده ۱۸۰ به پروژه‌های عمرانی کهگیلویه و بویراحمد
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه قرار بود بخشی از اعتبارات پروژه‌های عمرانی از ماده ۱۸۰ تأمین شود، گفت: تاکنون یک ریال از اعتبارات این ماده به استان تخصیص داده نشده است.
خادمی بر تکمیل و ساخت پروژه‌های عمرانی تأکید کرد و گفت: قرار بود اعتبارات بسیاری از پروژه‌های عمرانی این شهرستان‌ها از ماده ۱۸۰ تأمین شود اما در حال حاضر حتی یک ریال از این محل این ماده به پروژه‌های عمرانی استان تخصیص داده نشده است.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواستار ارائه راهکاری مناسب برای بهبود روند احداث پروژه‌هایی که اعتبارات آنها از ماده ۱۸۰ تأمین می‌شود شد و افزود: برخی پیمانکاران پروژه‌ها به دلیل عدم وصول مطالبات خود تمایلی به ادامه کار ندارند و همین امر موجب تعطیلی برخی پروژه‌های عمرانی شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه مدیران کل دستگاه‌های اجرایی به صورت مرتبط از پروژه‌های عمرانی شهرستان‌ها بازدید داشته باشند، گفت: فرمانداران گزارش حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی خصوصاً مدیرکل راه و شهرسازی را به دلیل مهم و حساس بودن پروژه‌های این بخش به استانداری ارسال کنند.
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در پایان خاطرنشان کرد: طی جلسات مشخصی مشکلات پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های استان با حضور مدیران، مسئولان شهرستان‌ها و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بررسی و در این جلسات تعداد پروژه‌ها، میزان پیشرفت، مشکلات موجود و مطالبات پیمانکاران مطرح می‌شود.
سید موسی خادمی افزود: میزان اعتبار تخصیص یافته از محل‌های مختلف استانی، ملی استانی شده، دو درصد نفت و ماده ۱۸۰ در بودجه سال ۹۴ برای این تعداد طرح نیز افزون بر ۵۶۰ میلیارد ریال است.
وی بیان کرد: بیشترین مشکلات مربوط به این طرح‌ها کمبود اعتبار و نقدینگی است و از آنجا که بخش عمد‌ای از تامین اعتبار این پروزه‌ها نیز از محل ماده ۱۸۰ بوده ولی تاکنون رقمی از این بخش به استان تخصیص نیافته است.
وی تصریح کرد: بیش از یکهزار و ۴۸۰ میلیون ریال میزان اعتبارات ابلاغی از محل ماده ۱۸۰ به استان در بودجه سال ۹۴ بوده که تاکنون به استان تخصیص نیافته است.
خادمی با بیان اینکه این طرح‌ها در حوزه‌های مختلف آب، راه، کشاورزی، صنعت، عمران شهری وروستایی و نیز خدمات هستند، گفت: بسیاری از این طرح‌ها با وجود پیشرفت فیزیکی مناسب و برغم تخصیص نیافتن اعتبار اما بدهی‌هایی را نیز برای دستگاه مربوطه و پیمانکار بابت مطالبات کارگران ایجاد کرده است.
وی تصریح کرد: البته برخی طرح‌ها نیز به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار و نقدینگی راکد و نمی‌ه فعال هستند.
وی افزود: یکی از راهکارهای اساسی در این راستا که مورد اهتمام و از راهبردهای مهم دولت یازدهم در شرایط کاهش منابع دولتی است استفاده از ظرفیت پیمانکاران قوی و دارای تمکن مالی مناسب است.
خادمی اظهار کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی استان نیز موظف هستند از این مکانیسم و ظرفیت لازم برای فعال شدن طرح‌های عمرانی خود استفاده کنند و نباید تنها منتظر تخصیص اعتبارت دولتی باشند.
وی استفاده از روش فاینانس خارجی و داخلی را یکی از روش‌های مهم در زمینه جذب سرمایه گذاری و کمبود منابع دولتی دانست و افزود: باید بتوان از توان بخش خصوصی و سایر روش‌ها در قالب پروژه‌های بی. او تی، بی. او. ال. تی و یا بی. ال. تی نیز استفاده کرد.
وی ظهار کرد: استفاده از توان مالی و اجرائی بخش خصوصی داخلی وخارجی اکنون یکی از راهبردهای جدی دولت یازدهم در زمینه طرح‌های عمرانی و کلان در بخش‌های مختلف است.
برخی از مدیران اجرایی استان نیز در این نشست با تشریح مهم‌ترین موانع و مشکلات بر سر راه فعالیت طرح‌های عمرانی خود خواستار حمایت بیشتر دولت برای تخصیص منابع به موقع و نیز ورود بخش خصوصی برای انجام فعالیت‌های عمرانی در دستگاه مربوطه خود شدند.
مدیر راه کهگیلویه و بویراحمد راه‌های ارتباطی لنده را بلد نیست/روستاهای این شهرستان راه ارتباطی ندارند
فرماندار شهرستان لنده از بی‌توجهی مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد به بخش راهسازی این شهرستان انتقاد کرد و گفت: تاکنون متولی راهسازی این استان تنها دو مرتبه آن هم برای حضور در دو مراسم در شهرستان حضور یافته است.

محمد مرادی وضعیت راه‌های ارتباطی شهرستان لنده را نامطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: تاکنون چندین بار از مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد برای حضور در شهرستان و بازدید و بررسی وضعیت راه‌های ارتباطی دعوت کرده‌ایم ولی به این موضوع بی‌توجهی می‌کند و می‌گوید معاونم را می‌فرستم.
وی با اشاره به اینکه محور ارتباطی لنده به دهدشت حدفاصل لنده وسوق وضعیت مطلوبی ندارد، عنوان کرد: اگر برای این جاده ارتباطی چاره‌اندیشی نشود باید منتظر مشکلات متعددی در این محور باشیم.
مرادی تصریح کرد: پروژه پل اتصال لنده به جاده پاتاوه به دهدشت به دلیل بی توجهی مسئولان متولی نیمه فعال مانده و انتظار می‌رود برای رفع مشکلات سد راه این پروژه چاره اندیشی شود.
نماینده عالی دولت در شهرستان لنده با تاکید بر اینکه هنوز روستاهایی در این شهرستان وجود دارد که راه ارتباطی ندارند، گفت: مواقعی که اعتبارات تخصیص داده می‌شود فرمانداری اطلاع پیدا نمی‌کند تا بلکه بتواند روند را به طور جد پیگیری کند تا در روند اجرایی پروژه‌ها تسریع یابد.
مدیرکل راه و شهرسازی کهگیلویه و بویراحمد اظهار نظر فرماندار شهرستان لنده را کم لطفی عنوان کرد و گفت: تاکنون ۷ مرتبه به شهرستان لنده سفر داشته‌ام ولی عادت ندارم در هر سفری سلامی به فرماندار داشته باشم.
حسن فدایی افزود: من تعجب می‌کنم فرماندار به عنوان رئیس کمیته برنامه‌ریزی شهرستان که مسئول توزیع اعتبارات است در این نشست از راه و شهرسازی به عنوان نبود اعتبار انتقاد و گلایه دارد.
وی از طلب ۲۵ میلیارد ریالی پیمانکار پروژه پل لنده خبر داد و گفت: وقتی پیمانکار می‎گوید باید پول داشته باشم تا ادامه فعالیت دهم و راه و شهرسازی نیز پولی برای این پروژه ندارد نمی‌توانم قول دروغ به مردم برای افتتاح و بهره‌برداری این پروژه دهم.
مدیرکل راه و شهرسازی یکی از مهم‌ترین طرح‌های مهم در شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ را شامل جاده ملی پاتاوه – دهدشت به طول حدود ۱۳۷ کیلومتر و پیشرفت فیزیکی ۶۷ درصد اعلام کرد.
حسن فدایی با بیان اینکه این طرح ملی از مصوبات مهم سفر مقام معظم رهبری به استان در سال ۷۳ است، گفت: برای تکمیل این طرح نیز بیش از دوهزار و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است.
فدایی افزود: برای سال ۹۴ افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال برای این طرح پیش بینی شده بود که تاکنون رقمی کمتر از ۱۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است.
وی با بیان اینکه این طرح همچنان نیمه فعال و راکد است، گفت: با توجه به هماهنگی‌ها و رایزنی‌های انجام شده و تغییر پیمانکار روند اجرای این طرح ظرف دو هفته آینده نیز فعال خواهد شد.
فدایی ورودی شهرهای سوق، دهدشت، لنده و چرام، جاده سوق – دهدشت و باشت – چرام را نیز از دیگر طرح‌های مهم و در دست اجرای راهسازی در شهرستان‌های چهارگانه کهگیلویه بزرگ اعلام کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کهگیلیویه وبویراحمد نیز طرح آبرسانی به دهدشت غربی با پیشرفت فیزیکی حدود ۲۰ درصد و آبرسانی لیکک را از طرح‌های مهم در این شهرستان‌های چهارگانه اعلام کرد.
علی لطفی میزان اعتبار لازم برای تکمیل طرح ابرسانی به دهدشت غربی را افزون بر یکهزار میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی این طرح از سال ۹۰ آغاز شد.
تعطیلی پروژه سد کوهبرد کهگیلویه
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه وبویراحمد نیز گفت: کل اعتبارات تخصیص یافتته از محل ماده ۱۸۰ برای طرح‌های کشاورزی در شهرستان کهگیلویه نیز حدود ۲۱ میلیارد ریال در قالب پنج طرح بوده است.
جعفر گوهرگانی سد کوهبرد شهرستان کهگیلویه را نیز از طرح‌های مهم در این حوزه دانست و گفت: با وجود تخصیص نیافتن اعتبار ولی تاکنون این طرح افزون بر ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با بیان اینکه بیش از ۴۰ میلیارد ریال تاکنون در ین طرح هزینه شده است، گفت: به دلیل کمبود اعتبار و بدهی پیمانکار به کارگران هم اکنون این پروژه تعطیل است.
وی طرح انتقال به آبلش لنده و انتقال آب به ۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی در منطقه شمس آباد چرام را نیز از دیگر طرح‌های مهم کشاورزی در این حوزه ذکر کرد.
سونامی بیکاری و رکود پروژه‌ها در شهرستان کهگیلویه جریان دارد
منتخب مردم کهگیلویه در مجلس دهم با اشاره به سونامی بیکاری و رکود پروژه‌های عمرانی در شهرستان کهگیلویه، گفت: باید گره کور مشکلات این شهرستان را یافته و در راستای رفع این مشکلات تلاش کنیم.
عدل هاشمی با انتقاد از تعطیلی پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های حوزه انتخابیه خود، اظهار داشت: در این ۴ شهرستان حتی یک بیل مکانیکی کار نمی‌کند.
وی افزود: اینکه در دیگر شهرستان‌های استان پروژه‌ها جریان داشته باشد باعث خوشحالی است اما انتظار داریم عدالت و انصاف در همه نقاط استان رعایت شود.
هاشمی بیان کرد: در حال حاضر سونامی بیکاری، سونامی قفل شدن پروژه‌ها و یأس و ناامیدی مردم بر کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده سایه انداخته است.
وی تصریح کرد: باید تلاش کنیم گره‌های کور مشکلات این شهرستان‌ها را بیابیم و هر دستگاهی در حد توان خود یکی از مشکلات این حوزه‌ها را برطرف کند.
منتخب مردم کهگیلویه در مجلس دهم گفت: با توجه به محرومیتی که در این مناطق وجود دارد باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرند و از تبعیض‌ها خودداری شود تا نگرانی مردم کهگیلویه بزرگ در مورد رکود پروژه‌های این شهرستان برطرف شود.
محور مواصلاتی پاتاوه به دهدشت سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد
منتخب مردم کهگیلویه در مجلس دهم از اتمام عملیات اجرایی پروژه جاده پاتاوه به دهدشت در سال آینده خبر داد.
عدل هاشمی از شروع مجدد عملیات اجرایی پروژه جاده پاتاوه به دهدشت طی ۲ هفته آینده خبر داد و اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام شده این پروژه به مؤسسه پیمانکاری الهادی واگذار می‌شود.
وی از اجرای ۱۲ کیلومتر از آسفالت این پروژه در ۳ ماه آینده خبر داد و افزود: قرار است ۲ هزار تن قیر برای اجرای این آسفالت در اختیار پیمانکار پروژه قرار گیرد.
هاشمی بیان کرد: حدود ۱۰ میلیاردتومان از بدهی این پروژه در قالب ملک به پیمانکاران قبلی داده شد.
منتخب مردم کهگیلویه در مجلس دهم تصریح کرد: تلاش می‌شود عملیات اجرایی این پروژه سال آینده به اتمام برسد که برای رسیدن به این هدف مدیران کل باید همکاری کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.
مدیرکل راه‌وشهرسازی کهگیلویه و بویراحمد نیز با بیان اینکه ۲ قطعه از پروژه بزرگ جاده پاتاوه به دهدشت در شهرستان کهگیلویه واقع شده است، اظهار داشت: سال گذشته از ۵۰ میلیارد تومان اعتباری که برای این پروژه در نظر گرفته شد تنها ۱۲ میلیارد تومان تخصیص یافت.
حسن فدایی میزان مطالبات پیمانکار این پروژه را حدود ۱۷ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: این پروژه در حال حاضر با ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی تعطیل است.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد