تاریخ درج خبر : 1395/02/11
کد خبر : ۵۴۱۷۴۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آتشی که قلب درختان بلوط را در آب بهاره لنده سوخت+تصاویر

استان کهگیلویه وبویراحمد دارای دو نوع آب و هواى گرمسیرى و سردسیرى همراه با پوشش گیاهى و متنوع می باشد.

به گزارش سایت استان به نقل از به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرلنده، جنگل‏هاى استان کهگیلویه و بویراحمد حدود 650 هزار هکتار تخمین زده مى‏شود که متاسفانه اکثر این جنگل‏ها در اثر بهره بردارى بى رویه تخریب یافته و از شکل جنگل خارج شده است .

تنوع گیاهان جنگلى به گونه‏اى است که 80 درصد آن زیر پوشش گونه بلوط و 20 درصد باقى مانده مشتمل بر درختچه‏هاى بنه، کیکمه، ارس، زالزالک، زبان گنجشک و بادام وحشى است. میوه بلوط عمدتا به مصرف تغذیه احشام و دام‏ها و اهالى مى‏رسد.

تل رش قیام ،چهکارد و آب بهاره از مناطق دارای پوشش جنگلی بسیار مناسب در شهرستان لنده هستند که همه ساله به واسطه همین پوشش مناسب از سوی عده ای سود جو مورد هجوم واقع شده و به وسیله اره برقی درختان تنومند بلوط بریده و سپس قطعه قطعه و تبدیل به زغال می شوند و حالت دیگر نیز متاسفانه بخش عظیمی از جنگل را به آتش می کشانند تا پس از مدتی دستشان برای بریدن درختان برای تهیه زغال باز باشد.

منطقه سرسبز و زیبای آب بهاره از آتش خشم و کینه توزی های سودجویان در امان نمانده و در تصاویر زیر شاهد قطع درختان و گاهی نیز به آتش کشیدن آنان هستیم که بنا به گفته افراد محلی درختان را بصورت تکی قطع و پس از یکی دوهفته اقدام به جمع آوری آنان می کنند.

متاسفانه ساکنین روستاهای همجوار در این منطقه زیبا و سرسبز با قطع سرشاخه ها و بخشی از تنه درختان و حمل به وسیله چهارپایان تا محل زندگی خود علاوه بر استفاده از درختان برای پخت و پز اقدام به تهیه زغال در منازل می کنند که بازهم شاهد ضربات جبران ناپذر به جنگل های بلوط در این منطقه از استان می باشیم.

البته ناگفته نماند که بیشتر چوپانان نیز با قطع بخش های سرشاخه ها و ریختن برگ های درختان بلوط برای استفاده احشام خود ضربات سنگینی به تنه درختان وارد می سازند که علت آن را می توان عدم آگاهی از نوع برش سرشاخه ها دانست.

به هر حال شاید کمبود شدید نیروی انسانی و نداشتن خودروی مناسب در اداره منابع طبیعی لنده با داشتن حوزه بیش از هشتاد هزار هکتار جنگل و مرتع حوزه استحفاظی همراه با داشتن تنها 4نفر قرق بان در پاسگاه حفاظتی منابع طبیعی لنده که زیرمجموعه شهرستان کهگیلویه است تنها دلیل این همه خسارت به طبیعت شهرستان لنده است.

امیداویم مسئولان استان هرچه سریعتر نسبت به استقلال اداره منابع طبیعی شهرستان لنده علی رغم گذشت بیش از 4سال از شهرستان شدن لنده همتی والا داشته باشند تا بیش از تن نحیف درختان بلوط زیر تازیانه های افراد سود جو این چنین به آتش کشیده نشود و تبدیل به زغال نشود.

البته در این بین نباید تلاش شبانه روزی کارکنان پاسگاه حفاظتی منابع طبیعی شهرستان لنده را هرگز فراموش کرد.

گزارش و عکس: سید اسماعیل میری

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد